справа № 2а-4119/08
09 грудня 2008 року Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.
при секретарі Гіщинській С.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Державної інспекції з енергозбереження до Державного підприємства “Львівський комбінат хлібопродуктів” про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів-
встановив:
Державна інспекція з енергозбереження звернулася з позовом до Державного підприємства “Львівський комбінат хлібопродуктів”, в якому просить стягнути з відповідача 6921 грн. 91 коп. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в дохід спеціального фонду Державного бюджету України.
Посилається на те, що перевіркою встановлено нераціональні перевитрати відповідачем паливно-енергетичних ресурсів. Згідно з висновком акту перевірки на 31.05.2008 року перевитрати електричної енергії за рахунок відхилення коефіцієнта потужності від величини нормативного значення в електромережах, складають 10263,8 кВтгод/рік.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з тих самих міркувань, просить позов задоволити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце його проведення, а таму суд ухвалив справу розглядати без його участі.
Заслухавши представника позивача, дослідивши документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області було проведено перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів Державного підприємства “Львівський комбінат хлібопродуктів”.
За результатами вищезгаданої перевірки було складено акт №18-13/29 від 30.05.2008 року, яким визначено обсяги нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів та оформлено постанови про підвищену плату за нераціональне використання електроенергії та природного газу.
Постановою начальника Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Львівській області №18/13/12 від 31.05.2008 року про сплату підвищеної плати за нераціональне використання газу та інших паливно - енергетичних ресурсів до відповідача застосовано підвищену плату за перевищення електричної енергії у розмірі 6921 грн. 91 коп.
Як передбачено ст. 5 Закону України „Про енергозбереження”, суб'єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюються проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства - промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.
У відповідності до п. ”є” ч.2 ст.27 вищевказаного Закону, відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у використанні паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушенні інших вимог щодо раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно п. „є” ст.11 вищевказаного Закону, економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.
Як передбачено розділом II Постанови Кабінету Міністрів України „Про заходи ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві„ від 02.09.1993 року за №699, якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картами, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
Таким чином виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що з відповідача слід стягнути 6921 грн. 91 коп. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, код бюджетної класифікації 21081200 «Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення енергетичних ресурсів», одержувач державний бюджет м.239490066, МФО 825014.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Позов задоволити. Стягнути з Державного підприємства «Львівський комбінат хлібопродуктів» 6921 (шість тисяч дев'ятсот двадцять одну) грн. 91 коп. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, код бюджетної класифікації 21081200 «Штрафні санкції за порушення законодавства з питань забезпечення енергетичних ресурсів», одержувач державний бюджет м.239490066, МФО 825014.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, тоді постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий