Суддя-доповідач Василенко Л.А.
Головуючий І інстанції суддя Яковенко М.М.
Україна
Іменем України
27 серпня 2009 року Справа № 2а-145/09/0507
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Василенко Л.А.,
суддів: Ханової Р.Ф., Старосуда М.І.,
при секретареві Стєблєві О.Л.,
розглянула апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Володарського районного суду Донецької області від 30 квітня 2009р. у справі № 2а-145/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення суми,
Постановою Володарського районного суду Донецької області від 30 квітня 2009р. позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення суми задоволений частково: визнані неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дитини віком до 6 років, починаючи з 09.07.2007р. до 31.12.2007р. та стягнуто з відповідача на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету України недоплачена позивачеві допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за вищевказаний період в сумі 1863,13 грн., в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог за 2008 рік, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати через порушення норм матеріального права та ухвалити нову постанову, якою задовольнити її вимоги в повному обсязі.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачка є матір'юОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1р., перебуває на обліку у відповідача та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 04.05.2007р.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, обговорила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Позивач, ОСОБА_1 має неповнолітню дитину - ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1р., що підтверджується свідоцтвом про народження виданого виконавчим комітетом Касянівської сільради Володарського району Донецької області (а. с. 6).
Відповідно до довідки відповідача (а.с. 7) позивач знаходиться на обліку у відповідача, як особа, що отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримала дтаку допомогу у 2008 році в розмірі по 144,10 грн. щомісяця.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону визначено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів України не делеговані.
Оскільки Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме п. 23 ч.1 Розділу ІІ були внесені зміни до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми викладена в наступній редакції:
«Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Внесення зазначених змін до теперішнього часу не визнано неконституційними. Таким чином, виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснені позивачеві в період з 01.01.2008 р. до 31.12.2008 року є правомірними і вимоги за вказаний період задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції в межах спірних правовідносин дав правильну оцінку нормам законів, вірно вирішив спір, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. 195, ст. 196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Володарського районного суду Донецької області від 30 квітня 2009р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення суми залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду проголошена в повному обсязі в судовому засіданні 27 серпня 2009 року та набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Л.А. Василенко
Судді: Р.Ф. Ханова
М.І. Старосуд