Рішення від 01.03.2007 по справі 19/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

01.03.07 р. Справа № 19/17

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.

При секретарі Чудаковій В.В.

За участю представників сторін:

Від позивача: Кортишков О.М., за довіреністю;

Царегородцев С.Ф., за довіреністю

Від відповідача: Чесноков Р.В., за довіреністю

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецьк

до відповідача Державного відкритого акціонерного товариства “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» м. Донецьк

про стягненння 56 839 118, 36 грн. капіталізованих платежів, 91 649, 36грн. страхових внесків

В судовому засіданні 14.02.2007 р. оголошено перерву до 01.03.2007 р.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецьк звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до Державного відкритого акціонерного товариства “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» м. Донецьк про стягненння 56 839 118, 36 грн. капіталізованих платежів, 91 649, 36 грн. страхових внесків.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», відповідно до якого Державне відкрите акціонерне товариство “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» зареєстровано як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві; Постанову Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000р. “Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; розрахунки потреби в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілими на виробництві; розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за ІІІ квартал 2006р.; лист ДВАТ “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» № 519 від 04.12.2006р., копії документів зі страхових справ потерпілих.

01.02.20007р. через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву (№ 22/1 від 26.01.2007р.), в якому відповідач зазначив, що розрахунок щодо сум капіталізованих платежів здійснено правильно, але з 2003р. підприємство відповідача фінансується з бюджетних коштів, власних коштів не має, суми капіталізованих платежів в бюджетному фінансуванні не передбачені, у зв'язку з чим вважає, що вимогу позивача про сплату сум капіталізованих платежів в сумі 56 839 118,36 грн. задовольнити неможливо. Щодо заборгованості по страхових внесках у розмірі 82 481,12 грн. не заперечив.

01.02.2007р. позивачем додано до матеріалів справи розрахунок стягуваної суми страхових внесків по Державному відкритому акціонерному товариству “Шахта імені 60-річчя Радянської України», Розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за ІV-квартал 2006року; акт звірки розрахунків між ДВАТ “Шахта імені 60-річчя Радянської України» та Пролетарським відділенням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України станом на 01.01.2007р.

14.02.2007р. до матеріалів справи надійшла заява про зміну позовних вимог (вх. № 02-41/6971 від 14.02.2007р), в якій позивач в зв'язку з частковим погашенням відповідачем заборгованості по страхових внесках до Фонду, просить суд замість заявленої у позовній заяві суми 91 649,36 грн. заборгованості по страхових внесках, стягнути з ДВАТ “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» на користь відділення суму заборгованості зі страхових внесків в розмірі 82 481, 12 грн.

Відповідно ст. 22 ГПК України, позивач до прийняття рішення вправі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, відмовитися від позову або зменшити розмір позовних вимог. Заява про зміну чи зменшення суми позову викладається в адресованій господарському суду письмовій заяві, підписаній позивачем, що долучається до справи.

У відповідності до п.п.2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст.42 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відповідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України - судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Ст.33 Господарського процесуального кодексу України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши в засіданні пояснення представників сторін, Господарським судом

ВСТАНОВЛЕНО

Відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності » № 1105 передбачено, що він визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.

Дія цього Закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання, у фізичних осіб, на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності (ст. 2 Закону).

Позивач наполягає, що відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок у тому числі капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників. Тому, має бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві протягом їх життя.

Відповідно розрахунків потреби в капіталізації коштів ДВАТ “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» для розрахунку з потерпілими на виробництві, сума платежів які підлягають капіталізації становить 56 839 118,36 грн.

Згідно Статуту, Державне відкрите акціонерне товариство “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» засновано відповідно наказу Міністерства вугільної промисловості України від 28 червня 1996р. № 309а шляхом перетворення державного підприємства “Шахта імені 60-річчя Радянської України» у державне відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України 15 червня 1993року № 210/93 “Про Корпоратизацію підприємств».

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 28.04.2006р. № 259 “ Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації ДП “Шахта ім. 60-річчя Радянської України», відповідно до Господарського кодексу України, Гірничого закону України, Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців “ та постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997року № 939 “Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006року № 123 ), прийнято рішення про припинення діяльності Державного відкритого акціонерного товариства “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» шляхом його ліквідації з урахуванням особливостей, установлених чинним законодавством; створено ліквідаційну комісію та передбачені заходи з ліквідації ДВАТ “Шахта ім. 60-річчя Радянської України».

За твердженням позивача, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецьк отримало інформацію про ліквідацію Державного відкритого акціонерного товариства “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» у вигляді копії наказу Міністерства вугільної промисловості України від 28.04.2006р. № 259.

Позивач наполягає, що він звертався до ліквідаційної комісії відповідача з кредиторськими вимогами ( документового підтвердження звернення - до матеріалів цієї справи не представлено). Листом № 519 від 04.12.2006 р. ( на № 05-29/2088 від 31.10.2006 р.) відповідачем (за підписом в.о.директора шахти, та в.о. головного бухгалтера) на адресу позивача надіслано повідомлення, що з 2003 року ДВАТ “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» фінансується з бюджетних коштів. Фінансування здійснюється з коштів реструктуризації на поточні виплати для забезпечення життєдіяльності підприємства. Наказом № 259 від 28.04.2006 р. ДВАТ зупиняє діяльність шляхом ліквідації. Суми капіталізованих платежів в бюджетному фінансуванні не передбачені. Ваша вимога про виплату вищевказаних платежів в сумі 58 606 055,12 грн. задоволена бути не може. Що стосується поточних страхових внесків, то перерахування будуть здійснюватися наступними платежами при надходженні грошових коштів. Лист зареєстрований позивачем за № 1409 від 14.12.2006 р. ( дата “14» є виправленою).

Не отримавши капіталізованих платежів, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 56 839 118,36 грн. капіталізованих платежів.

Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105-ХІV від 23.09.1999р. передбачені права та обов'язки роботодавця як страхувальника, зокрема, роботодавець як страхувальник зобов'язаний: своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків; інформувати робочий орган виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків: не пізніше як за два місяці - про ліквідацію підприємства, та таке інше. До обов»язків роботодавця не включено обов»язку здійснювати капіталізацію платежів у разі ліквідації підприємства.

Статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №1105-ХІV від 23.09.1999р. встановлено, що фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок у тому числі капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників.

Згідно частини третьої Прикінцевих положень цього Закону, уся заборгованість потерпілим на виробництві та членам їх сімей, яким до набрання чинності цим Законом підприємства, установи та організації не відшкодували матеріальної і моральної (немайнової) шкоди, заподіяної ушкодженням здоров'я, виплачується цими підприємствами, установами і організаціями, а в разі їх ліквідації без правонаступника - Фондом соціального страхування від нещасних випадків.

Отже, чинним законодавством не передбачено обов'язку роботодавця, як страхувальника відшкодовувати страхові виплати, та таке відшкодування не є джерелом грошових фондів, за рахунок яких здійснюються виплати страхових сум.

Постановою Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000р. “Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» затверджено Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю.

Статтею 31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено черговість задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до цього “Порядку» здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян ( п. 1 Порядку).

Як вбачається з матеріалів справи підприємство відповідача не є банкрутом, оскільки ліквідація підприємства відбувається за рішенням власника (на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України №259 від 28.04.2006р.).

Порядок припинення юридичної особи в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації встановлює Цивільний кодекс України, а також інші законодавчі акти.

Відповідно до ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується:

1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;

2) за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.

За приписами ч. 2 ст. 111 Цивільного кодексу України, виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, провадиться у порядку черговості, встановленої статтею 112 цього Кодексу, відповідно до проміжного ліквідаційного балансу, починаючи від дня його затвердження, за винятком кредиторів четвертої черги, виплати яким провадяться зі спливом місяця від дня затвердження проміжного ліквідаційного балансу. В разі недостатності у юридичної особи, що ліквідується, грошових коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія здійснює продаж майна юридичної особи.

Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом; вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними (ч.4 ст. 112 Цивільного кодексу України).

До матеріалів справи не представлено доказів звернення позивача до ліквідаційної комісії. Також як і не надано доказів відмови ліквідаційної комісії в задоволенні вимог позивача.

Якщо приймати в якості відповіді лист відповідача № 519 від 04.12.2006 р. (за підписом в.о.директора шахти, та в.о. головного бухгалтера), зареєстрований позивачем за № 1409 від 14.12.2006 р. ( дата “14» є виправленою), то останнім днем звернення позивача до суду мало бути 15.01.2007 р. Позивач звернувся до суду 18.01.2007 р.

Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» №784-XIV від 30.06.1999р.

Таким чином, Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000р. “Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не може бути застосований в даному випадку і посилання на нього позивача є безпідставними.

Будь яких інших законодавчих підстав в обґрунтування обов»язку відповідача здійснити капіталізацію платежів та перерахувати її до Фонду, позивач суду не навів.

З огляду на вищевикладене, вимоги позивача про стягнення з Державного відкритого акціонерного товариства “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» м. Донецьк 56 839 118, 36 грн. капіталізованих платежів, не підлягають задоволенню.

Стосовно вимог позивача про стягненння з Державного відкритого акціонерного товариства “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» м. Донецьк 82 481, 12 грн. страхових внесків слід зазначити наступне.

Відповідно до Розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за ІV квартал 2006р. сума несплачених платежів складає 82 481,12 грн.

Факт заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 82 481,12грн. також підтверджується актом звірки розрахунків між ДВАТ “Шахта імені 60-річчя Радянської України» та Пролетарським відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України станом на 01.01.2007р. та розрахунком стягуваної суми страхових внесків по Державному відкритому акціонерному товариству “Шахта імені 60-річчя Радянської України».

Згідно зі статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" обов'язковість сплати страхувальником страхових внесків є одним з основних принципів страхування.

За приписами статей 15, 16, 18 цього ж Закону, страхування від нещасного випадку здійснює Фонд - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням; управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців; безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція; робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах та містах обласного значення.

Пунктом 2 частини другої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачено обов'язок роботодавця як страхувальника своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.

Фонд провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування ( ч.1 ст. 46 того ж Закону).

Розміри страхових внесків страхувальників обчислюються: для роботодавців - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян. Страхові внески нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється Кабінетом Міністрів України та є розрахунковою величиною при обчисленні страхових виплат ( ст. 47 того ж Закону).

Відповідно до статті 55 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", та пункту 10 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, усі спірні питання, які виникають між страхувальником та робочими органами виконавчої дирекції фонду з приводу нарахування страхових внесків і пені, стягнення недоїмки, неприйняття до заліку витрат в рахунок страхових внесків, вирішуються в судовому порядку.

Безпосередньо порядок обчислення і сплати страхових внесків до Фонду, обліку та витрачання страхових коштів, здійснення платежів, ведення бухгалтерського обліку і звітності визначає Інструкція про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затверджена постановою правління Фонду від 20.04.2001р. N 12.

Сума страхового внеску розраховується відповідно до страхового тарифу, встановленого Законом України, виходячи з класу професійного ризику галузі (підгалузі) національної економіки, до якого віднесено страхувальника ( п. 4.1. Інструкції).

Страхові внески сплачуються страхувальниками - роботодавцями - в день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки. У разі виплати заробітної плати за першу половину місяця страхувальник одночасно з одержанням зазначених сум сплачує страхові внески, нараховані на суму цих виплат. При проведенні оплати праці з готівкової виручки чи натуроплатою платники страхових внесків не пізніше наступного дня після здійснення виплат подають до установи банку платіжне доручення на перерахування страхових внесків до Фонду ( п. 4.12 Інструкції).

Нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду ( п. 4.13. Інструкції).

Страхувальники зобов'язані вести облік сплачених страхових внесків та інших надходжень до Фонду ( п. 7.1. Інструкції).

Юридичні особи - платники страхових внесків щоквартально у двох примірниках складають розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду, один примірник якої подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем реєстрації страхувальника в такі строки: до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня поточного року, до 25 січня року, наступного за звітним. Усі примірники розрахункової відомості підписуються керівником і головним бухгалтером підприємства, виконавцем та завіряються печаткою. Другий примірник звіту залишається в бухгалтерії платника ( п.7.5. Інструкції).

Згідно з підпунктом 8.1 пункту 8 цієї ж Інструкції, робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів.

На час прийняття судового рішення за відповідачем рахується заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 82 481,12 грн.

Відповідач доказів сплати вказаної суми до матеріалів справи не представив, тому вимоги позивача в частині стягнення заборгованості в сумі 82 481,12 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу з урахуванням норм статті 49 Господарського процесуального кодекс України.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 33, 34, 43, 49, 77, 82, 84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, Господарський суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецьк до Державного відкритого акціонерного товариства “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» м. Донецьк про стягненння 56 839 118, 36 грн. капіталізованих платежів, 82 481,12 грн. страхових внесків.

Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» м. Донецьк на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Пролетарському районі м. Донецьк 82 481,12 грн. страхових внесків.

Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства “Шахта ім. 60-річчя Радянської України» м. Донецьк у доход державного бюджету державне мито в сумі 824,81 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

За погодженням сторін в судовому засіданні 01.03.2007 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Текст рішення підготовлений та підписаний 02.03.2007 р.

Суддя Дучал Н.М.

Надруковано в 3 екземплярах:

1 - позивачу;

1 - відповідачу;

1 - у справу.