Постанова від 01.09.2009 по справі 2а-846/09/1209

Головуючий суду І інстанції - Нестеренко Н.В.

Суддя - доповідач - Нікулін О.А.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

01 вересня 2009 року справа № 2-а-846/09/1209

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді

Нікуліна О.А.

суддів: при секретарі: за участю: позивача представника відповідача розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Юрченко В.П., Радіонової О.О. Асєєвій Я.В. не з'явився не з'явився

Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області

на постанову

Кіровського міського суду Луганської області

від

20 березня 2009 року

по справі

№ 2-а-846/09

за позовом

ОСОБА_1

Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області

про

Визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до вищевказаного управління про визнання бездіяльності протиправною та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги.

Постановою Кіровського міського суду Луганської області від 20 березня 2009 року у справі № 2-а-846/09/1209 адміністративний позов позивача задоволено частково :

зобов'язано виплатити відповідача на користь позивача підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22 червня 2008 року по 31.12.2008 року - 1523 грн. 05 коп. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовної заяви відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує неправильним застосуванням норм матеріального права.

Сторони у судове засідання не з'явилися про дату, час та місце розгляду справи повідомлені.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області надане клопотання про розгляд справи без участі представника.

Судове рішення першої інстанції переглядається в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни ”.

Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Статтею 95 Конституції України визначено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» /п.41 розділу 2 внесення змін до деяких законодавчих актів/ текст статті 6 викладено в такій редакції:"Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") (3551-12) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, позивач має право з урахуванням застосування річного строку на звернення до суду за захистом своїх прав та законних інтересів на виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривень, з 1 жовтня - 498 гривень.

Таким чином, для позивача розмір підвищення до пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Суд першої інстанції допустився помилки під час розрахунку сум, що підлягають стягненню на користь позивача. Суд врахував липень 2007 року та травень 2008 року у повному обсязі, що потягло перевищення стягуваних сум.

А тому, колегія суддів, враховуючи те, що у 2008 році позивач отримував щомісячну соціальну допомогу, як дитина війни в розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком, зазначає, що суд першої інстанції в резолютивній частині постанови помилково вказав, « з 22 червня» замість «з 22 травня » , а тому є наявні підстави для зміни судового рішення.

Керуючись ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 201, ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області на постанову Кіровського міського суду Луганської області від 20 березня 2009 року у справі № 2-а-846/09 - задовольнити частково.

Постанову Кіровського міського суду Луганської області від 20 березня 2009 року у справі № 2-а-846/09 - змінити.

Викласти абзац 3 резолютивної частини постанови Кіровського міського суду Луганської області від 20 березня 2009 року у справі № 2-а-846/09 у наступній редакції: зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області на здійснити виплату на користь позивача недоотриманої допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині постанову Кіровського міського суду Луганської області від 20 березня 2009 року у справі № 2-а-846/09 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту складення її в повному обсязі.

Головуючий О.А. Нікулін

Судді В.П. Юрченко

О.О. Радіонова