Справа № 2-а-1796/09/1270 Суддя 1-ї інстанції Островська О.П.
Суддя - доповідач Сухарьок М.Г.
31 липня 2009 року м. Донецьк
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сухарька М.Г.
суддів Білак С.В.,
Гаврищук Т.Г.
при секретарі Стєблєві О.Л.
сторони в судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Луганського окружного суду Луганської області від 19 січня 2009 року по справі № 2а-1796/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
Постановою Луганського окружного суду Луганської області від 19 січня 2009 року по справі № 2а-1796/09 позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задоволений частково.
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом неправильно застосовані норми матеріального права, не враховано відсутність фінансових можливостей Державного бюджету на зазначені виплати, а збільшення фінансування на вказані виплати так і не вирішено у законодавчому порядку. Просив постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Сторони у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Відповідно до довідки відповідача (арк. справи 16) позивачу сплачувалася допомога по догляду за дитиною з часу постановки на облік тобто з 16.07.09 року.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18 січня 2001 року № 2240-III передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-V.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» затверджений прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень;
Період за який підлягає стягненню недоплачена допомога встановлюється з 16 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та розраховується виходячи з наступного (463 : 31) = 14, 93 грн.; (14, 93 х 16) - 66,60 = 157,35 грн.; (463-132,64) + (463-134,45)+(470-136,13) + (470-140, 05) + (470-144,1) = 1805, 98 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107, який набрав чинності з 01.01.2008 року знову внесено зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Внесені зміни не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності.
Таким чином, дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2008 року є правомірними, оскільки відповідають нормам чинного законодавства.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 204, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області на постанову Луганського окружного суду Луганської області від 19 січня 2009 року по справі № 2а-1796/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного суду Луганської області від 19 січня 2009 року по справі № 2а-1796/09 - скасувати.
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області по виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах менших ніж встановлено ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» протиправними за період з 16 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 1805 (одна тисяча вісімсот п'ять) гривень 98 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, проголошена у судовому засіданні 31 липня 2009 року.
ЇЇ повний текст виготовлений 5 серпня 2009 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Білак С.В.
Гаврищук Т.Г.