Постанова від 24.12.2008 по справі 2-а-1442/08

Копія Справа № 2-а-1442/08

Категорія статобліку - 28

КІРОВОГРАДСЬКИЙ
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2008 р. м. Кіровоград

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Флоренка О.Ю.

при секретарі - Яровій В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області про визнання бездіяльності неправомірною, -

ВСТАНОВИВ:

15 жовтня 2008 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області, в якому просить суд: визнати неправомірною бездіяльність відповідача по недоплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року, стягнути на її користь 1982 грн. 60 коп. заборгованості по вказаній державній допомозі, звернути до негайного виконання постанову в частині стягнення на користь позивача боргу з державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року в сумі 1982 грн. 60 коп. та стягнути на її користь судові витрати.

В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року в неї народилася дочка ОСОБА_2. Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», вона, як особа, що фактично здійснює догляд за дитиною, отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Однак, допомогу вона отримує не в розмірі передбаченому ст.15 вказаного Закону, а в розмірі згідно ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Рішенням Конституційного суду від 09.07.2007 року, положення ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», визнанні неконституційними, однак відповідач в період з липня по грудень 2007 року, продовжував нараховувати та виплачувати державну допомогу відповідно до ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Розмір недоотриманої державної соціальної допомоги за вказаний період становить 1982,60 грн..

У судовому засідання позивач ОСОБА_1, та представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали в повному обсязі та надали суду пояснення згідно позовної заяви.

Представник відповідача Малахова М. О. (довіреність №01-13/2647 від 03.11.2008 року) в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила у задоволенні адміністративного позову відмовити, оскільки, в Державному бюджеті України не передбачено витрати пов'язані з виконанням рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року. Змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення видатків на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі передбаченому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не вносились, а тому в Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області відсутні відповідні кошти.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши у судовому засіданні подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ст. ст.3, 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», передбачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 5 вище вказаного Закону, обов'язок по призначенню та здійсненню виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років покладається на органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Судом встановлено, що ОСОБА_1, мати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. (а.с.6), перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (а.с.22).

У відповідності до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції від 22.03.2001 року, д опомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Однак, абз.3 ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено інший розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Коституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 року, положення абз.3 ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнанні неконституційними. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Згідно ч.2 ст.152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення зворотної дії в часі не має.

Статею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визначено, що прожитковий мінімум для дітей до 6 років: з 1 квітня становить 463 грн., з 1 жовтня Ї 470 грн..

З довідки від 24.12.2008 року №492 вбачається, що позивачу нараховувалась та виплачувалась допомога по догляду за дитиною в розмірі: за серпень 2007 рокуЇ 56,71 грн., за вересень 2007 рокуЇ 104,85 грн., за жовтень 2007 рокуЇ 104,85 грн., за листопад 2007 рокуЇ 107,73 грн. та за грудень 2007 року Ї 110,88 грн (а.с.22).

У відповідності до п.55 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення.

Статею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Згідно п.18 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Як встановлено з довідки від 24.12.2008 року №492, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу призначено з 15 серпня 2008 року (а.с.22). Відповідно вказана допомога підлягає перерахунку у відповідності до розміру передбаченого ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції від 22.03.2001 року, починаючи з 15 серпня 2007 року.

Таким чином, у позивача відсутні підстави для перерахунку та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з липня по 15 серпня 2007 року, а тому в задоволенні адміністративного позову в цій частині належить відмовити.

У справі “Кечко проти України” Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років засновані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. Як свідчить позиція Суду ЄС у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом -відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це державна соціальна підтримка дітей війни, така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач з 15 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року мав правові підстави для отримання державної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку згідно ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції від 22.03.2001 року, однак в супереч вище вказаному законодавству, відповідач нараховував та виплачував державну допомогу позивачу не в повному обсязі, у зв'язку з чим, в цій частині адміністративний позов підлягає задоволенню, а бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області по не виплатіОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в повному обсязі належить визнати протиправною.

У відповідності до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З огляду на викладене, суд, з метою повного захисту законних прав та інтересів позивача, дійшов висновку, що належить забезпечити перерерахунок та виплату позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» починаючи з 15 серпня 2007 року і до закінчення передбаченого законом строку виплати відповідної державної допомоги.

У відповідності до принципу законності суд перевірє рішення, дії та бездіяльність суб'єктів владних повноважень на відповідність їх Конституції України, законам, іншим нормативно-правовим актам України та міжнародиним договорам, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України. Одночасно з цим, суд не уповноважений перебирати на себе компетенцію інших суб'єктів владних повноважень, крім випадків прямо передбачених законодавствам України.

Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» обов'язок по призначенню і виплаті всіх видів державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Таким чином, суд не в праві здійснювати перерахунок суми недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, оскільки це відносено до компетенції відповідного органи соціального захисту населення. В даному випадку суд має зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконати свій обов'язок по здійсненню перерахунку та виплаті недоплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно з вимогами чинного законодавства.

На підставі зазначеного, суд вважає що позовна вимога про стягнення на користь позивача 1982 грн. 60 коп. заборгованості по вказаній державній допомозі не підлягає задоволенню.

Одночасно з цим, суд в порядку ч.2 ст.11 КАС України, взявши до уваги, що в судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт порушення відповідачем законних прав та інресів ОСОБА_1, що виявився у бездіяльності відповідача по недоплаті позивачу в період з липня по грудень 2007 року державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в повному обсязі, діючи з метою повного захисту законних прав та інтересів позивача, вважає за необхідне зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату позивачу вказаної допомоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» починаючи з 15 серпня 2007 року і до закінчення передбаченого законом строку виплати відповідної державної допомоги.

Крім того, позивачем заявлена вимога про звернення до негайного виконання постанови суду в частині стягнення на користь позивача боргу з державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року в сумі 1982 грн. 60 коп.

Як вказано вище, суд не в праві перебирати на себе компетенцію відповідача і здійснювати перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зокрема за період з липня по грудень 2007 року, а тому не можна вести мову про встановлену суму боргу в розмірі 1982 грн. 60 коп.

Крім цього, згідно п.1 ч.2 ст.256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів.

Тобто, особа, яка бере участь у справі має навести доводи на підтвердження необхідності негайного виконання. Суд, в свою чергу, виходячи з принципу рівності сторін, повинен забезпечити пропорційність інтересів сторін забезпечити збалансованість між наслідками негайного виконання і наслідками невиконання постанови до набрання нею законної сили.

Позивачем не наведено підстав, які б свідчили про необхідність повного виконання постанови до вступу її в законну силу. Одночасно суд бере до уваги інтереси відповідача, оскільки звернення до негайного виконання постанови в повному обсязі обмежує його права передбачені ст.263 КАС України щодо відстрочення і розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу виконання судового рішення.

Таким чином, суд не вбачає підстав для звернення до негайного виконання постанови суду в частині стягнення на користь позивача боргу з державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року в сумі 1982 грн. 60 коп.

Так як, судове рішення ухвалене на користь позивача, що не є суб'єктом владних повноважень, у відповідності до ст.94 КАС України, з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 належить стягнути всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати по справі, що складаються із судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп.

Керуючись ч.2 ст.152 Конституції України, ст. ст. 3, 5, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 22.03.2001 року, Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», рішенням Коституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 року, ст.ст. 2, 11, 94, 158 - 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Визнати неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області щодо недоплати з 15 серпня 2007 рокуОСОБА_1державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської районної державної адміністрації Кіровоградської області перерахувати та виплатитиОСОБА_1щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до шести років з врахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку починаючи з 15 серпня 2007 року до закінчення передбаченого законом строку виплати відповідної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

4. Присудити на користьОСОБА_1 всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні сорок копійок) з Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградській окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 24.12.2008 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 30.12.2008 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

Суддя (підпис)

Згідно з оригіналом:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.Ю. Флоренко

Дата виготовлення постанови в повному обсязі - 30.12.2008 р.