Справа №2а-4530/08
26 листопада 2008 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючої - судді Потабенко В.А.
при секретарі судового засідання Білас Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги учасникам війни за 2005 - 2008 роки,
ОСОБА_1звернулася до адміністративного суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації, в якому просить суд стягнути з відповідача недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику війни в сумі 4749,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона відповідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є учасником війни і згідно із статтею 14 цього ж Закону має право на отримання до 5 травня щорічної разової грошової допомоги. Остання за 2005-2008 рр. виплачувалась не в повному обсязі. Крім цього, позивачка просить поновити їй строк звернення до суду за захистом порушених прав.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала, посилаючи на обставини викладені в позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився. В запереченні на позов від 07.11.2008 року Управління праці та соціального захисту населення Яворівської РДА позов не визнає, просить застосувати до спірних правовідносин строк звернення до адміністративного суду і відмовити у задоволенні позову. Також клопоче про розгляд справи у відсутності його представника.
Суд, заслухавши думку позивача, розглянувши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1є учасником війни, про що має відповідне посвідчення серіїНОМЕР_1.
Згідно із положеннями частини 5 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ, в редакції від 9 липня 2007 року - щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.
Згідно з ч. 1 ст. 17-1 цього Закону, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст.ст. 12 - 16 цього ж Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача): пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
А тому, позивач у відповідності до згаданої статті правомірно визначив відповідача у даній справі - Управління праці та соціального захисту населення Яворівської РДА, оскільки звернувся саме до того органу, на який законодавством покладено обов'язок виплачувати щорічну разову грошову допомогу.
Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та "Про Державний бюджет України на 2008 рік" дію статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було обмежено.
Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якими встановлюється щорічна разова грошова допомога учасникам війни в розмірі 55.00 грн. та відповідне положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 та 22 травня 2008 року № 10-рп мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.
У відповідності до вимог ч.4 ст.171 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Згідно вимог ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та ст. 58 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з наступними змінами та доповненнями, для осіб, що втратили працездатність, розмір прожиткового мінімуму, який у відповідності до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" тотожній з мінімальним розміром пенсії за віком, станом на день виплати згаданої разової допомоги становить 410 грн. 06 коп. - 2007 року та 481 грн. 00 коп. - 2008 року.
Враховуючи наведені обставини, зокрема, те, що згаданими рішеннями Конституційного Суду України визнані неконституційними статті Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», якими встановлювалися інші, значно менші, щорічні разові грошові допомоги, суд вважає дії відповідача Управління праці та соціального захисту населення Яворівської РДА по невиплаті разової щорічної грошової допомоги в повному обсязі за 2007-2008 роки протиправними, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню, а саме підлягають стягненню 1230 грн. 18 коп. (410,06 х 3=1230,18) за 2007 рік та 1443,00 грн. (481,00 х 3= 1443,00) - за 2008 рік.
Що стосується вимог позивача про виплату разової грошової допомоги за 2005-2006 рр., то суд зазначає наступне.
У відповідності до вимог ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
При цьому, суд звертає увагу на те, що єдиним органом до повноважень якого належить вирішення питань про відповідність Конституції України (конституційність), зокрема, законів та інших правових актів Верховної Ради України, у відповідності до вимог ст.150 Основного Закону та ст.13 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 16 жовтня 1996 року №422/96-ВР, з наступними змінами та доповненнями, є Конституційний Суд України.
А відтак, у суду відсутні правові підстави не застосовувати положення Законів України «Про державний бюджет на 2005 рік», «Про державний бюджет на 2006 рік», якими визначена інша разова грошова допомога, оскільки такі не визнані неконституційними.
Вирішуючи клопотання позивачки про поновлення пропущених строків звернення до суду та клопотання відповідача Управління праці та соціального захисту населення Яворівської РДА про застосування строків звернення до адміністративного суду, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України - для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Допомога виплачувалась у 2005 та 2006 роках, право звернутися за нею та отримати до позивач мав до 30 вересня відповідного року, в якому здійснювалась виплата допомоги. І саме з цього моменту, на думку суду, позивач повинен був дізнатися про порушення свого права.
Таким чином, суд погоджується з відповідачем Управління праці та соціального захисту населення Яворівської РДА про порушення строку звернення позивача до суду щодо вимог виплати допомоги у 2005 та 2006 роках.
Поважних причин пропущення згаданого строку звернення до суду судом не встановлено.
Враховуючи все вищенаведене, суд приходить до висновку що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими в частині стягнення з відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Яворівської РДА разової допомоги за 2007 -2008 роки в сумі 2673 грн. 18 коп. , а, відтак, в цій частині позов підлягає до задоволення. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
На підставі ст. ст. 8, 22, 55, 64, 95 Конституції України, ст.ст. 4, 12-16, 171 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", ст.ст. 29, 62 Закону України " Про Державний бюджет України на 2007 рік", Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, та керуючись ст. ст. 7- 14, 18, 19, 24, 71, 143, 146, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області, що знаходиться за адресою Львівська область, м. Яворів, вул. Шевченка, 8, на користьОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1народження, що мешкає за адресою АДРЕСА_1разову щорічну допомогу учаснику війни за 2007-2008 роки в сумі 2673 ( дві тисячі шістсот сімдесят три) гривні 18 копійок.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Потабенко В.А.
Надруковано в нарадчій кімнаті в одному екземплярі.