справа №2а-4483/08/1370
26 червня 2009 року Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді Потабенко В.А.
при секретарі судового засідання Білас Ю.Ю.,
з участю:
представника позивачаОСОБА_1, згідно доручення,
представника відповідача ОСОБА_2, згідно доручення,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження" до Державної податкової інспекції (надалі - ДПІ) в Стрийському районі Львівської області про спонукання до вчинення дій,
СГ ТзОВ "Відродження" звернулось до адміністративного суду із позовом, в якому просить зобов'язати ДПІ в Стрийському районі Львівської області списати податковий борг з податку на прибуток в сумі 69327,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що рішенням ДПА України від 14.12.2005 року № 12472/6/25-0315 було задоволено повторну скаргу директора СГ ТЗОВ "Відродження" і скасовано податкове повідомлення-рішення Стрийської ОДПІ № 0000951700/0 від 08.06.2005 року, яким визначено суму податкового зобов'язання з прибуткового податку з громадян та податку з фізичних осіб 69327,00 грн. Однак, в рішенні помилково, на думку позивача, не було зазначено про списання податкового боргу. Позивач звернувся за таким до ДПІ в Стрийському районі, однак, йому було відмовлено з тих підстав, що пп. "г" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", яким було передбачено можливість списання податкового боргу, виключено. Крім того, нарахований прибутковий податок не знайшов своє відображення в картці особового рахунку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю. Просив позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача позов заперечив з підстав, наведених у листі 04.03.2009 року № 4148/10/24-0. Просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що за результатами документальної перевірки СГ ТзОВ "Відродження", на підставі акта перевірки від 03.06.2005 року № 072 а/23-1/03763477, було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000951700/0 від 08.06.2005 року, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток з громадян та податку з доходів фізичних осіб, всього в розмірі 69327,00 грн.
Зазначене податкове - повідомлення рішення неодноразово оскаржувалась позивачем. Останній раз за результатами повторної скарги було прийнято рішення Державною податковою адміністрацією України від 14.12.2005 року № 12472/6/25-0315, яким скаргу директора СГ ТЗОВ "Відродження" задоволено і податкове повідомлення-рішення Стрийської ОДПІ № 0000951700/0 від 08.06.2005 року скасовано.
В 2009 році позивач звернувся з листом (вхідний № 2208/10 від 02.03.2009 року) до ДПІ в Стрийському районі з вимогою щодо списання податкового боргу, визначеного відповідно до вже скасованого податкового повідомлення - рішення, однак, йому було відмовлено на тій підставі, що, відповідно до п. 4.1 наказу ДПА України від 14.03.2001 року № 3, зазначений податковий борг в сумі 69327,00 грн. не знайшов свого відображення в картці особового рахунку, а рахувався лише за даними бухгалтерського обліку платника. Крім того, пп. "г" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2001 року № 2181-111, яким було передбачено можливість списання безнадійного податкового боргу, виключено.
Суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у списанні податкового боргу є неправомірними, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг з прибуткового податку з громадян та податку з доходів фізичних осіб в сумі 69327,00 грн. (надалі - податковий борг) виник станом на 01.01.2005 року.
В матеріалах справи наявні три висновки Торгово-промислової палати України про форс-мажорні обставини:
- від 28.10.2005 року № 2771/05-4, який визнає форс-мажорними обставинами погодні умови, які спричинили загибель посівів сільськогосподарських культур на площах СГ ТзОВ "Відродження" станом на 02.08.2004 року;
- від 28.10.2005 року № 2770/05-4, який визнає форс-мажорними обставинами погодні умови, які спричинили загибель посівів сільськогосподарських культур на площах СГ ТзОВ "Відродження" станом на 16.07.2001 року, 20.07.2001 року та 02.08.2001 року;
- від 28.10.2005 року № 2769/05-4, який визнає форс-мажорними обставинами погодні умови, які спричинили загибель посівів сільськогосподарських культур на площах СГ ТзОВ "Відродження" станом на 04.03.2003 року;
Підпунктом "г" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2001 року № 2181-111 в редакції до 01.01.2005 року, передбачена можливість списання безнадійного податкового боргу, у тому числі пені, нарахованої на такий податковий борг, а також штрафних санкцій, якщо такий борг виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Таким чином, наявність форс-мажорних обставин, які призвели до виникнення у суб'єкта господарювання податкового боргу, є підставою для списання такого боргу в повному обсязі по всіх платежах без обмежень.
Оскільки, на момент виникнення податкового боргу вищезазначений пункт діяв, він мав би бути застосований до спірних правовідносин.
При винесенні судом рішення також було взято до уваги лист ДПА у Львівській області від 24.05.2004 року № 8646/7/24-1/12 "Про списання безнадійного податкового боргу", в якому зазначено, що борг по податку з доходів фізичних осіб (прибутковий податок з громадян), який виник в результаті обставин непереборної сили та рахується, як в картках особових рахунків, так і у платника податків по фактично виплаченій заробітній платі і підтверджений актами документальних перевірок, підлягає списанню як безнадійний податковий борг на загальних підставах.
В пункті 8.2.3 ст. 18 Закону № 2181 зазначено, що податкові органи здійснюють щоквартальне списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання визначається центральним податковим органом за узгодженням з Міністерством фінансів України. Тобто, Законом прямо передбачено обов'язок органів ДПС провести списання безнадійного податкового боргу.
Враховуючи все вищенаведене, суд приходить до висновку про правомірність заявлених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Стрийському районі Львівської області списати безнадійний податковий борг з прибуткового податку з громадян та з податку з доходів фізичних осіб Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження" в сумі 69 327 (шістдесят дев'ять тисяч триста двадцять сім) гривень рівно.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 01.07.2009 року.
Суддя Потабенко В.А.
справа №2а-4483/08/1370
(вступна і резолютивна частини)
26 червня 2009 року Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді Потабенко В.А.
при секретарі судового засідання Білас Ю.Ю.,
з участю:
представника позивачаОСОБА_1, згідно доручення,
представника відповідача ОСОБА_2, згідно доручення,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження" до Державної податкової інспекції (надалі - ДПІ) в Стрийському районі Львівської області про спонукання до вчинення дій,
виготовлення мотивувальної частини постанови відкласти до п'яти днів.
Тому, відповідно до вимог ст.ст. 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, судом вирішено проголосити вступну та резолютивну частини постанови суду, а з мотивувальною частиною постанови особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись або одержати її у суді після 01.07.2009 року.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Стрийському районі Львівської області списати безнадійний податковий борг з прибуткового податку з громадян та з податку з доходів фізичних осіб Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Відродження" в сумі 69 327 (шістдесят дев'ять тисяч триста двадцять сім) гривень рівно.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Потабенко В.А.
Текст постанови виготовлений в одному примірнику в нарадчій кімнаті