Справа № 13/5851а
"28" лютого 2007 р.
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Скиби Г.М., секретаря судового засідання Дяченко Т.В. в приміщенні господарського суду Черкаської області розглянув у відкритому судовому засідання справу за позовом Одеської залізниці м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, від імені якої діє Шевченківська дирекція залізничних перевезень, м. Сміла, вул. Ю. Коробейника, 3
до головного управління МНС України в Черкаській області м. Черкаси, вул. 30 років Перемоги, 26
про визнання недійсним припису від 1 листопада 2006 року №14/3
за участю представників сторін:
від позивача: Кутовий П.І. -за довіреністю від 10.01.2007р.; Беленкова В.В. -за довіреністю від 15.09.2005р.;
від відповідача: Поєзнік А.Л. -за дорученням № 5/1 -250 від 22.01.2007р.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд ВСТАНОВИВ:
10.11.2006 року Локомотивним депо ім. Т.Шевченка Одеської залізниці було отримано припис Головного управління МНС України в Черкаській області від 01.11.06р. № 14/3 "Про застосування запобіжних заходів" (далі - Припис).
Згідно вказаного припису посадовою особою Головного управління МНС України в Черкаській області було вирішено з 28.11.2006 року призупинити експлуатацію паливного складу Локомотивного депо ім. Т.Шевченка, який знаходиться за адресою: м. Сміла, вул. Орешкова, 85, - шляхом заборони експлуатації складу паливно-мастильних матеріалів, знеструмлення та опломбування (опечатування) приміщень та технологічного обладнання складу.
Заявою від 28 грудня 2006 року позивач змінив предмет позову та просить:
- Визнати недійсним припис Головного управління МНС України в Черкаській області від 1.11.2006р. № 14/3 "Про застосування запобіжних заходів".
- Визнати, що Головне управління МНС України в Черкаській області не має повноважень здійснювати державний нагляд у сфері цивільного захисту на Одеській залізниці. Заяву прийнято судом до розгляду на підставі ст.ст. 51, 49 КАС України.
Одеська залізниця вважає припис незаконним з наступних підстав:
Згідно ст. 30 Закону України "Про основні засади цивільного захисту" посадові особи урядового органу державного нагляду у сфері цивільного захисту у складі спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту мають право складати акти перевірок, приписи і протоколи у разі невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про основні засади цивільного захисту" у складі спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту діють: урядовий орган державного нагляду у сфері цивільного захисту; органи оперативного реагування на надзвичайні ситуації у сфері цивільного захисту; органи мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи та інших надзвичайних ситуацій. Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань цивільного захисту здійснює свої повноваження через територіальні органи відповідно до, адміністративно-територіального поділу до району включно.
Пунктом 1 Положення про Державну інспекцію цивільного захисту та техногенної безпеки, затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2001 р. № 1446, (далі - Положення) державна інспекція цивільного захисту та техногенної є урядовим органом державного управління, що діє у складі МНС і йому підпорядковується. Згідно п. 10 Положення Інспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з МНС утворювати територіальні інспекції цивільного захисту і техногенної безпеки у межах чисельності працівників Інспекції.
Відповідно до Інструкції про порядок та умови застосування запобіжних
заходів посадовими особами Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 170 від 27.03.2006 року у разі виявлення порушень вимог чинного законодавства з питань цивільного захисту у сфері техногенної безпеки, які створюють загрозу життю або здоров'ю людей, під час проведення перевірки з питань цивільного захисту та техногенної безпеки об'єктів незалежно від форм власності посадова особа Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки безпосередньо на місці виявлення цих порушень приймає рішення про призупинення експлуатації підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а також роботи до усунення цих порушень. Зазначене рішення про застосування запобіжних заходів на відповідному об'єкті оформляється приписом про застосування запобіжних заходів.
Відділ державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності входить до складу Головного управління МНС України в Черкаській області, не є підрозділом Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки та не має повноважень урядового органу державного нагляду у сфері цивільного захисту. До того ж в приписі не зазначено жодних порушень вимог чинного законодавства з питань цивільного захисту у сфері техногенної безпеки, які створюють загрозу життю або здоров'ю людей.
Позивач вважає, що оскаржуваний припис винесений посадовими особами відділу державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Головного управління МНС України в Черкаській області без належних підстав та відповідних повноважень, а отже є незаконним.
Представники позивача вказують, що згідно ч.1 ст.19 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання мають право без обмежень самостійно здійснювати господарську діяльність, що не суперечить законодавству. Частиною 1 статті 147 ГК України передбачено, що майнові права суб'єктів господарювання захищаються законом.
Відповідно до ч.5 ст.19 Господарського кодексу України незаконне втручання та перешкоджання господарській діяльності суб'єктів господарювання з боку органів державної влади, їх посадових осіб при здійсненні ними державного контролю та нагляду забороняються.
Позивач зазначає, що посадові особи відповідача неодноразово безпідставно втручаються в господарську діяльність структурних підрозділів Одеської залізниці, намагаючись зупинити здійснення залізницею на території Шевченківського регіону таких видів господарської діяльності як здійснення вантажних перевезень, здійснення пасажирських перевезень, обслуговування швидких, пасажирських, дизель-потягів, виконання маневрових робіт, тощо. Тому Одеська залізниця вимушена звернутися до господарського суду за захистом порушеного права.
Представник відповідача в засідання пояснив, що адміністративного позову не визнає повністю з підстав:
- посадові особи Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки, що діють у складі Головного управління, жодного втручання в господарську діяльність структурних підрозділів Одеської залізниці не здійснювали;
- у відповідності з вимогами пункту 1 «Положення про Державну інспекцію цивільного захисту та техногенної безпеки»(далі - Положення), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2001 року № 1446 (із змінами, внесеними Постановами КМУ від 14.06.2002 року № 831 та від 17.06.2003 року № 1106), Державна інспекція ЦЗ та ТБ є урядовим органом державного управління, що діє у складі МНС і йому підпорядковується. Згідно з пунктом 10 Положення, Державна інспекція ЦЗ та ТБ для виконання покладених на неї завдань може, за погодженням з МНС, утворювати територіальні інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки в межах чисельності працівників Інспекції. У відповідності з вищезазначеним та «Положенням про відділ Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Управління з питань державного нагляду у сфері цивільного захисту ГУ МНС України в Черкаській області»(далі-Положення про відділ Інспекції), відділ Інспекції є територіальним підрозділом державного нагляду і контролю у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки та згідно з пунктом 11 Положення має всі підстави та відповідні повноваження для здійснення державного нагляду і контролю у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки на території Черкаської області, в тому числі і призупиняти до усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки експлуатацію підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів за порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей (передбачено вимогами наказу МНС України від 27.03.2006 року № 170 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування запобіжних заходів посадовими особами Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.05.2006 року за № 606/12480).
Представник відповідача вказує, що припис про застосування запобіжних заходів від 01.11.2006 року № 14/3, винесений державним інспектором відділу Інспекції капітаном внутрішньої служби Приходьком Б.В., є повністю законним, так як недоліки, виявлені при контрольній перевірці паливного складу Локомотивного ДЕПО ім. Т.Г. Шевченка Одеської залізниці, створюють реальну загрозу життю або здоров'ю людей у разі виникнення надзвичайної ситуації (п.п. 1-11, 14-16, 22-25, 27-28 припису від 19 липня 2006 року № 4/4-54).
Відповідно з вимогами ч.3,4,6 ст. 19 Господарського кодексу України головний фахівець відділу Інспекції капітан внутрішньої служби Приходько Б.В. здійснював перевірку неупереджено, об'єктивно і оперативно - згідно з чинним законодавством.
Інших доказів, матеріалів, доповнень сторонами -на вимогу суду -не надано.
Оцінюючи зібрані докази та матеріали, пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що:
Згідно з п.5 Положення про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру (далі - ЄДС), що затверджена становою КМУ від 03.08.1998 р. № 1198, та ст.ст. 18-20 Закону України "Про правові засади цивільного захисту" ЄДС складається з постійно діючих функціональних і територіальних підсистем. Ці дві системи не підпорядковані одна одній і не мають повноважень щодо здійснення перевірок одна одної.
Пунктами 6 і 7 Положення про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, затвердженого постановою КМУ 03.08.1998р. №1198, уповноважено міністерства та інші центральні органи виконавчої для організації роботи, пов'язаної із запобіганням надзвичайним ситуаціям - та захистом населення і територій від їх наслідків створювати відповідні функціональні системи ЄДС. Організаційна структура та порядок діяльності функціональних підсистем єдиної державної системи і підпорядкованих їм сил і засобів визначаються в положеннях про функціональні системи, які затверджуються відповідними міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади за погодженням з МНС України.
Наказом Міністерства транспорту України від 22.04.1999р. №215 було затверджено Положення про функціональну підсистему "Сили і засоби реагування на надзвичайні ситуації на залізничному транспорті" Міністерства транспорту України щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру. До відповідної функціональної підсистеми увійшли всі структурні підрозділи підприємств залізничного транспорту.
Головне управління МНС України в Черкаській області, відповідно до п.2 Тимчасового положення про Головне управління (Управління) Міністерства з надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі є постійним органом Управління відповідної територіальної підсистеми.
Згідно ст.12-1 Закону України "Про цивільну оборону України" контроль за дотриманням вимог законодавства з питань цивільної оборони органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ і організацій, незалежно від юрми власності і підпорядкування, здійснюється центральним органом виконавчої влади, о повноважень якого віднесено питання захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Ним в даному випадку є Міністерство країни з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (далі - МНС України).
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України "Про правові засади цивільного захисту" у складі спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань довільного захисту діють: урядовий орган державного нагляду у сфері цивільного захисту; органи оперативного реагування на надзвичайні ситуації у сфері цивільного захисту; органи мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи та інших надзвичайних ситуацій. Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань цивільного захисту здійснює свої повноваження через територіальні органи відповідно до адміністративно-територіального поділу до району включно.
Пунктом 1 Положення про Державну інспекцію цивільного захисту та техногенної безпеки, затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2001 р. № 1446, (далі - Положення) державна інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки є урядовим органом державного управління (далі - Інспекція), що діє у складі МНС України і йому підпорядковується.
Згідно п.1 Положення Інспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з МНС України утворювати територіальні інспекції цивільного захисту і техногенної безпеки у межах чисельності працівників Інспекції.
Територіальна інспекція цивільного захисту і техногенної безпеки в Черкаській області не створена, як і в інших областях України. Оскільки лише 01.11.06р. було прийнято рішення Комітету Верховної ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи №11-5, згідно якого було вирішено створити на територіальному рівні територіальні інспекції цивільного захисту і техногенної безпеки МНС України.
Тобто, відповідач (в складі якого діє відділ державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки) є територіальним органом МНС, не входить до складу урядового органу державного нагляду у сфері цивільного захисту.
- ні начальник відділу Поєзнік А.Л., ні головний фахівець відділу Приходько Б.В. не
є державними інспекторами цивільного захисту.
- в судовому засіданні оглянутий штатний розпис Головного управління МНС України в Черкаській області, накази про призначення Поєзніка А.Л., Приходько Б.В. на посади згідно штатного розпису.
Вказані документи не містять посилання на подвійне підпорядкування чи найменування посад начальника відділу та головного фахівця, на подвійне найменування посад, в тому числі Державного інспектора (головного, старшого інспектора тощо).
- представлене посвідчення особи працівника МНС полковника Поєзніка А.Л.
містить посилання на посаду старшого державного інспектора цивільного захисту населення, яка не підтверджується документально.
Згідно п.9 Положення визначений вичерпний перелік посадових осіб Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки, які є старшими державними інспекторами та державними інспекторами. Така посада, як начальник відділу ГУ МНС та головний фахівець відділу державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління МНС України в Черкаській області, у вказаному переліку відсутня (Постанова КМУ від 26 жовтня 2001 року №1446, а.с. 17-19).
- доказів створення територіальної інспекції Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки, в тому числі в складі ГУ МНС України в Черкаській області -відповідачем не подано та судом не добуто. В п.3.2.2 Інструкції про порядок та умови застосування запобіжних заходів посадовими особами Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту вселення від наслідків Чорнобильської катастрофи № 170 від 27.03.06р. (далі - Інструкція), чітко визначений виключний перелік посадових осіб територіальних інспекції Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки, які мають повноваження щодо застосування запобіжних заходів: державні інспектори з питань цивільного захисту та техногенної безпеки міст, районів, районів у містах, селищ міського типу.
- Головний фахівець відділу державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління МНС України в Черкаській області Приходько Богдан Васильович, не є жодною з вищенаведених посадових осіб, а отже і не має права застосовувати запобіжні заходи, передбачені Інструкцією.
- Припис про застосування запобіжних заходів від 01.11.06р. № 14/3 складений головним фахівцем відділу державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління МНС України в Черкаській області Приходьком Богданом Васильовичем від імені Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки, що діє в складі МНС України -без відповідних повноважень.
Відповідна посадова особа відповідача взагалі не мала права використовувати бланк Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки.
- В оскаржуваному приписі №4/4-54 не зазначено жодних порушень вимог чинного законодавства і питань цивільного захисту у сфері техногенної безпеки, які створюють загрозу життю або здоров'ю людей.
- посадові обов'язки Головного фахівця відділу державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління МНС України в Черкаській області підписані ним же і затверджені начальником відділу (а.с. 20-21), що протирічить Постанові КМУ від 26 жовтня 2001 року №1446
- в приписі зазначено, що в паливному складі Локомотивного депо ім. Т.Шевченка не створено об'єктову систему раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення з посиланням на порушення ст.8 Закону України "Про цивільну оборону", ст.7 Закону України "Про правові засади цивільного захисту", п. п. 20, 22 постанови КМУ від 15.02.1999р. №192, наказу МНС України від 15.06.06р. №288, в яких взагалі не іде мова про створення системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій. Ці вимоги стосуються потенційно-небезпечних об'єктів. Але паливний склад Локомотивного депо ім. Т.Шевченка не є потенційно-небезпечним об'єктом, про що свідчить Перелік потенційно-небезпечних об'єктів Черкаської області, затверджений на засіданні комісії з питань ТЕБ та НС Черкаської облдержадміністрації - протокол №69 від 08.12.05р.
- Локомотивне депо не є об'єктом цивільної оборони. Тому відповідні вимоги є також безпідставними.
- вимога припису щодо доопрацювання документів евакуаційної комісії не має нормативно-правового підґрунтя. Евакуаційна комісія існує на рівні об'єктової на об'єкті цивільної оборони - станції ім. Т.Шевченка, яка проводить евакуаційні заходи - на Шевченківській дирекції залізничних перевезень та структурних підрозділах залізниці Шевченківського регіону.
Решта вимог відноситься до потенційно-небезпечних об'єктів, яким не є паливний склад локомотивного депо ім. Т.Шевченка. вимоги в цій частині необгрунтовані.
- у відповідача відсутній акт перевірки об'єкта (п. 1.8 Наказу МНС України №147 від
20.06.1997 року). Представник відповідача вказує, що в ході проведення перевірки складання акту не обов'язкове. За результатами перевірки складається припис.
- Відповідачем не вказана та не зазначена підставі проведення перевірки
Локомотивного депо ст. Шевченка. План комплексних перевірок з питань цивільного захисту на 2006 рік, представлений відповідачем, погоджений в ГУ МНС України в Черкаській області та затверджений Головою Черкаської ОДА, не містить об'єкту перевірки -Локомотивне депо (а.с. 28). Локомотивне депо не входить в структуру Шевченківської дирекції залізничних перевезень, є відособленим підрозділом Одеської залізниці.
- позивачем заперечено реєстрацію перевіряючих осіб в журналах проведення
перевірок по ст. Шевченка, дирекції перевезень ДП-2, локомотивному депо ст. Шевченка. Відповідач заперечив це твердження і заявив, що йому не надавалися журнали реєстрації для внесення запису про прибуття на об'єкт. В той же час позивачем та відповідачем не підтверджено наявності завдання МНС на перевірку саме локомотивного депо ст. ім. Шевченка.
- відповідно до п.6.1 Інструкції у разі виявлення порушень вимог чинного законодавства з питань цивільного захисту у сфері техногенної безпеки, які утворюють загрозу життю або здоров'ю людей, під час проведення перевірки з питань цивільного захисту та техногенної безпеки об'єктів незалежно від форм власності осадова особа Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки безпосередньо на місці виявлення цих порушень приймає рішення про
призупинення експлуатації підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, а також роботи для усунення цих порушень. Зазначене рішення про застосування запобіжних заходів на відповідному об'єкті оформляється приписом про застосування запобіжних заходів.
Згідно припису відділу державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Управління з питань наглядово-профілактичної діяльності Головного управління МНС України в Черкаській області №4/4-54 від 21.07.06р. перевірка паливного складу локомотивного депо ім. Т.Шевченка головним фахівцем відділу державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки Управління з питань наглядово-профілактичної Діяльності головного управління МНС України в Черкаській області Приходьком Богданом Васильовичем здійснювалася 19.07.06р. Згідно змісту припису №4/4-54 від 21.07.2006р. вже тоді були виявлені порушення, які зазначені в оскаржуваному приписі.
15.09.2006р. відповідною посадовою особою відповідача була здійснена контрольна перевірка локомотивного депо ім. Т.Шевченка, зокрема паливного складу. Та згідно змісту припису 15.09.2006р. відповідачем було вжито заходи реагування, зокрема - складено припис про застосування запобіжних заходів.
Фактично припис про застосування запобіжних заходів № 14/3 було складено лише 01.11.2006р., тобто майже через 3,5 місяці після виявлення відповідних порушень, що суперечить вимогам п.6.1 Інструкції.
Зазначена "терміновість" складення оскаржуваного припису свідчить, що виявлені порушення насправді не створюють загрозу життю та здоров'ю людей;
- відповідно до п.4.2 Інструкції при складанні припису в його констатуючій частині обов'язково зазначається зокрема найменування потенційно-небезпечного об'єкта.
Зазначення посадовою особою відповідача в приписі про застосування запобіжних входів № 14/3 від 01.11.2006р. паливного складу локомотивного депо ім. Т.Шевченка суперечить вимогам п.4.2 Інструкції. Оскільки паливний склад Локомотивного депо станції ім. Шевченка не є потенційно-небезпечним об'єктом, про що свідчить Перелік потенційно-небезпечних об'єктів Черкаської області, затверджений на засіданні комісії з питань ТЕБ та НС Черкаської облдержадміністрації протокол №69 від 08.12.2005р.
- відповідач надав суду перелік небезпечних (потенційно небезпечних) об'єктів, що віднесені до відання Міністерства транспорту, залізниці, не вказавши джерело отримання вказаного переліку. Представники позивача заперечили направлення в МНС України чи в Головне управління МНС України в Черкаській області вказаного списку.
- вимога позивача про встановлення факту, що має юридичне значення -відсутність повноважень у Головного управління МНС України в Черкаській області здійснювати державний нагляд у сфері цивільного захисту на Одеській залізниці -не відповідає вимогам ст. 17 КАС України, способам захисту порушених пав позивача та завданням господарського судочинства (особливості застосування ГПК України при розгляді справ адміністративної юрисдикції з урахуванням перехідних положень КАС України).
Представник позивача належними доказами довів порушення відповідачем його прав та процедури проведення перевірки.
Припис Головного управління МНС України в Черкаській області від 01.11.06р. № 14/3 "Про застосування запобіжних заходів" належить визнати недійсним. В решті вимог слід відмовити за необґрунтованістю.
Судові витрати на підставі ст. 94 КАС України стягнути з бюджету на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 162, 163, 167 КАС України, Господарський суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати недійсним припис Головного управління МНС України в Черкаській області від 01.11.2006 р. № 14/3 "Про застосування запобіжних заходів".
Стягнути з державного бюджету через УДК України в Черкаській області, рахунок № 31110095600002, МФО 854018, код бюджетної класифікації 22090200
на користь позивача - Одеської залізниці, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код 01071315, рахунок №26003000001 в Одеській філії АК «Експрес-Банк»МФО 328801
3 грн. 40 коп. судового збору.
В решті вимог відмовити за необґрунтованістю.
Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.
Суддя Скиба Г.М.