14 липня 2015 р. Справа №607/10156/15-п
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Берегуляка Ф.Г.
за участю секретаря Нищої О.П.
адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про порушення митних правил та притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3 непрацюючого,
за ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, -
11 червня 2015 року з Тернопільської митниці ДФС України надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за порушення митних правил передбачених ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
Як вбачається із протоколу про порушення митних правил № 0064/40300/15 від 04 червня 2015 року, 25 серпня 2013 року перевізником ПП «Весттерн-М» (юридична адреса: м. Тернопіль,вул.Чалдаєва 1/12) громадянином України ОСОБА_2 згідно митної декларації ЕЕ №403000000/2013/905185 від 24.08.2013, через пункт пропуску, розташований на митному кордоні України, «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці, було ввезено на митну територію України в митному режимі імпорт товар - вантажний автомобіль Citroen Jumpy, 2004 року випуску, № кузова VF7BZWJYB86087172, загальною вартістю 1200 євро. Як підставу для переміщення товару. ОСОБА_3 в пункті пропуску «Шегині-Медика» подав фактуру б/н від 22.08.2013 року, специфікацію №22-08-2013 до контракту №01/03 від 10.11.2010 року та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу №04427790/06505045.
З метою завершення митного оформлення, 28 серпня 2013 року ПП «Весттерн-М» (юридична адреса: Тернопіль, вул. Чалдаєва 1/12), на підставі зовнішньоекономічного договору №01/03 від 10.11.2010 року, укладеного між ПП «Весттерн-М» м. Тернопіль, вул. Чалдаєва 1/12, Україна та компанією ZHU «Diesel» Andrzej Teplicki ul. Sikorskiego 41, Dynow, ОСОБА_4, фактури б/н від 22.08.2013 року, специфікації №22-08-2013 до контракту №01/03 від 10.11.2010 року, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу №10045055802, через особу уповноважену на декларування, митного брокера ТОВ «Ласт Лайн» ОСОБА_5, згідно МД №403000006/2013/302285 Тернопільській митниці заявлено до митного контролю та митного оформлення в митному режимі імпорт, товар - вантажний автомобіль Citroen Jumpy, 2004 року випуску, № кузова VF7BZWJYB86087172, загальною фактурною вартістю 1200 євро, що по курсу Національного банку України на день подання митної декларації митниці становить 12 793,20 грн. Згідно митної декларації №403000006/2013/302285 від 28.08.2013 в графі 2 заявлено, що відправник товару - ZHU «Diesel» Andrzej Teplicki ul. Sikorskiego 41, Dynow, ОСОБА_4, а у графі 8 заявлено, що одержувач - ПП «Весттерн-М» м. Тернопіль, вул. Чалдаєва 1/12, Україна.
В ході проведеної Тернопільською митницею перевірки, 06.01.2015 року органом доходів і зборів отримано лист-відповідь митних органів ОСОБА_6 від 21.12.2014 року за №14-14-0224963 та від 07.04.2014 року №14-0388013 згідно якого отримано митну декларацію ОСОБА_7 №13DK0031002858890, фактуру №106140 від 22.08.2013 року та встановлено, що відправником товару є компанія KJ ENEGROS Aps GORTLERVEJ 1, 8800 VIBORG, а отримувачем значиться VIKTOR MALYTSKYI TEKSTULNA STREET 10/11, 46000, Ternopol, Ukraine і встановлено, що вартість автомобіля Citroen Jumpy, 2004 року випуску, № кузова VF7BZWJYB86087172, становить 15000 датських крон, що по курсу Національного банку України на день подання митної декларації митниці становить 21 437,31 грн.
Відповідно до диспозиції ст. 483 Митного кодексу України, абзацу першого п. 5 Постанови Пленуму Верховного ОСОБА_3 України № 8 від 03.06.2005 року(далі - Постанова ), переміщення або дії , спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару. Згідно абзацу другого та четвертого п. 6 Постанови документами, що містять неправдиві дані, є зокрема такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються не відповідають дійсності.
Таким чином, громадянин України, ОСОБА_2 вчинив протиправні дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товару документів, а саме фактури б/н від 22.08.2013року та специфікації №22-08-2013 до контракту №01/03 від 10.11.2010 року, що містять неправдиві відомості щодо відправника та одержувача, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.1 статті 483 Митного кодексу України.
Відповідно до п.2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч.2 ст.494 МК України протокол про порушення митних правил повинен містити такі дані:1) дату і місце його складення; 2) посаду, прізвище, ім»я по батькові особи, яка склала протокол; 3) необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено; 4) місце,час вчинення, вид та характер порушення митних правил; 5) посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення; 6) прізвища та адреси свідків, якщо вони є; 7) відомості щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511 цього Кодексу; 8) інші необхідні для вирішення справи відомості.
Протокол підписується посадовою особою, яка його склала. Якщо при складенні протоколу була присутня особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, протокол підписується і цією особою, а за наявності свідків-і свідками. Якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, відмовляється підписати протокол, до протоколу вноситься відповідний запис. Особа,яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу -ч.3,4 ст.494 МК України.
Протокол про порушення митних правил складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митинх правил, одержати примірник протоколу до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митниці адресою(місце проживання або фактичного перебування).
Згідно п.3 ч.1 ст.495 МК України доказом у справі про порушення митних правил є, зокрема, пояснення особи, яка притягується до відповідальності.
В порушення вимог вказаних норм закону у протоколі про порушення митних правил не зазначено чи була присутня при його складанні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, чи відмовилась дана особа від підпису, чи протокол складався у її відсутності та з яких причин. Також до матеріалів справи не долучено жодного доказу на підтвердження того, що другий примірник протоколу про порушення митних правил належним чином вручено особі, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил та не долучено розписку про отримання копії протоколу, а відтак Тернопільською митницею не вжито всіх необхідних заходів для належного вручення ОСОБА_2 другого примірника протоколу. До протоколу також не долучено письмові пояснення та зауваження ОСОБА_2
Крім цього, в протоколі про порушення митних правил не зазначено конкретну кількість, назву та вартість товару, переміщеного із порушенням митних правил.
Також до матеріалів справи не долучено будь-яких відомостей про те, які рішення, дії та заходи вживались Тернопільською митницею у справі про порушення митних правил, в період з січня по червень 2015 року, тобто з моменту отримання листа-відповіді митних органів ОСОБА_6 до складання протоколу про порушення митних правил.
На підставі вищенаведеного та враховуючи, що протокол про порушення митних правил не підписаний особою, що притягується до відповідальності, останньому не вручено другий примірник даного протоколу і не долучено його письмові пояснення, суд не має можливості повно та об»єктивно розглянути дану справу та накласти на особу, яка вчинила порушення митних правил адміністративне стягнення.
За таких обставин вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, слід направити до Тернопільської митниці ДФС України для належного оформлення, а саме: долучення доказів, що підтверджують факт вручення громадянину України ОСОБА_4 під розписку другого примірника протоколу, відібрання у нього письмових пояснення та зауважень щодо змісту протоколу, долучення доказів, про вжиті заходи щодо розслідування порушення митних правил в період з січня по червень 2015 року.
На підставі наведеного,керуючись ст.ст.33, 256 КУпАП, ст.ст. 483, 494, 495 МК України,-
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України направити до Тернопільської митниці ДФС України для належного оформлення.
Головуючий суддяОСОБА_8