Постанова від 06.07.2015 по справі 607/10387/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.07.2015 Справа №607/10387/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді: Дзюбановського Ю.І.

при секретарі судового засідання: Борисевич І.А.

за участю представників сторін:

позивача: Стицюк І.З., Жовтий М.М.

відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі, про визнання неправомірною відмову у призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, визнання права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, зобов'язання призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку та здійснити нарахування та виплати пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , надалі позивач, звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі, надалі відповідач, в якому просить визнати неправомірну відмову УПФ України в м. Тернополі у призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, визнати за ОСОБА_2 право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку з 19 лютого 2015року, зобов'язати УПФ України в м. Тернополі призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку з 19 лютого 2015 року та здійснити відповідні нарахування і виплати.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримують, в їх обґрунтування зазначають, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, а тому має пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме пенсія надається із зменшенням пенсійного віку на десять років. Факт підтвердження його участі у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС підтверджується всіма долученими доказами. Однак, у довідці військової частини помилково було вказане його прізвище як « ОСОБА_3 », а тому УПФ України в м. Тернополі відмовив у призначенні пенсії із зниженням віку.

Вважає дії УПФ України щодо відмови не правомірними, так як органу пенсійного фонду були представлені всі необхідні первинні документи для призначення пенсії.

Представник відповідача згідно поданих заперечень просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на ті обставини, що позивач не подав первинних документів, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема, і те, що згідно довідки Військової частини особа вказана як ОСОБА_4 , а у паспорті, посвідченні учасника ліквідації аварії та військовому квитку прізвище вказане ОСОБА_2 .

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши норми чинного законодавства та заслухавши пояснення представників сторін, прийшов до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, виходячи з наступного.

У відповідності до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на десять років особам, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів та на 8 років особам, які працювали у 1987 році в зоні відчуження не менше 14 календарних днів.

Відповідно до п.п. 5 п. 2.1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_2 звернувся із заявою до УПФ України в м. Тернополі про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

07 травня 2015 року комісія Управління ПФУ в м . Тернополі прийняла рішення, яке оформлене протоколом №31, яким відмовила ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як пояснив представник відповідача в судовому засіданні та вбачається із протоколу комісії від 07.05.2015р. №31 підставою для відмови ОСОБА_2 у призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стало те, що згідно довідки, виданої Військовою частиною №43187 від 18.05.1987р. №687 ОСОБА_4 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС у період з 17.12.1986р. по 18.05.1987р. Згідно відповіді Державного Галузевого архіву МО України від 05.05.2015р. №6830 первинні документи втрачені у зв'язку із зняттям з обліку з Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України на підставі акту від 04.04.2013р. Інших первинних документів, які б підтвердили участь у роботах в зоні відчуження немає. Згідно паспорта, посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та військового квитка прізвище значиться як ОСОБА_2 .

Матеріалами справи встановлено, що посвідчення серії НОМЕР_1 від 20.10.1992 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видане ОСОБА_2 . Воєнний білет №4930649 виданий 05.05.1983р. ОСОБА_4 , проте на стор. 23 відзначено, що прізвище особи виправлене на « ОСОБА_5 ». Дане виправлення завірене належним чином. На стор. 25 вказано, що в період з 17.12.1986р. по 18.05.1987р. виконував роботи по ліквідації наслідків аварії в 30 кілометровій зоні на Чорнобильській АЕС. Даний стаж зараховується до пільгового стажу. Вказаний запис завірений начальником штабу Військової частини № НОМЕР_2 .

Згідно довідки Військової частини №43187 від 18.05.1987р. ОСОБА_4 приймав участь у наслідках аварії на Чорнобильській АЕС із 17.12.1986р. по 18.05.1987р.

Згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України вбачається, що в книгах алфавітного обліку рядового та сержантського складу військової частини №43187 призову 1986 року за період січень 1986 рік - грудень 1987 рік значить тільки один ОСОБА_4 1965 року народження, призваний Тернопільським МВК для проходження спеціальних зборів по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі Військової частини №43187.

Згідно архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України вбачається, що по архівним документам Військової частини №43187 ОСОБА_4 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 17.12.1986р. по 18.05.1987р. в складі Військової частини №43187. Первинні документи зняті з обліку в Отраслівому архіві МО України як кінцеві втрачені згідно акту від 04.04.2013р. Вибуття ОСОБА_4 із частини надано на основі записів в книзі алфавітного обліку особистого складу Військової частини № НОМЕР_2 .

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

У відповідності до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позивачем підтверджено його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 17.12.1986р. по 18.05.1987р., а відтак, враховуючи паспортні дані ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , і наявність у нього права на призначення та отримання пенсії за віком із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Тому, приймаючи до уваги те, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий прожиткового мінімуму, чого в даному випадку позивач по справі позбавлений з незалежних від нього причин, як то здійснена технічна помилка у прізвищі особи, з метою захисту його прав та інтересів, заявлений позов підлягає до задоволення в частині зобов'язання УПФ України в м. Тернополі призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 19 лютого 2015 року.

При цьому, суд відмовляє ОСОБА_2 у задоволенні позовної вимоги, яка викладена в адміністративному позові як визнання за ним права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку з 19.02.2015р., оскільки зазначена вимога не відповідає способу захисту порушеного права, а наявність відповідного права в особи встановлюється судом в процесі розгляду справи при поданні сторонами доказів на підтвердження такого права, що в даному випадку судом досліджено.

Суд відмовляє також позивачу в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дії УПФ України в м. Тернополі щодо відмови у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, оскільки орган Пенсійного фонду при призначенні пенсії частково обмежений у збиранні додаткових доказів для підтвердження тих чи інших обставин, які мають істотне значення при призначенні пенсії, виходив із наявних матеріалів, які на думку УПФ України в м. Тернополі виявилися не достатніми, первинні документи містили виправлення, не встановлено наявність вини особи у допущених помилках у первинних документах.

Згідно ст. 94 КАС України судовий збір компенсується за рахунок Державного бюджету.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 86, 71, 94, 158, 160, 161-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов ОСОБА_2 до УПФ України в м. Тернополі про визнання неправомірною відмову у призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, визнання права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, зобов'язання призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку та здійснити нарахування та виплати пенсії задовольнити частково.

2.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі призначити та виплатити ОСОБА_2 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 19 лютого 2015 року.

3.В частині позовних вимог ОСОБА_2 про визнання дій УПФ України в м. Тернополі щодо відмови у призначенні пенсії неправомірними та визнання за ОСОБА_2 права на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку - в задоволенні відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддяЮ. І. Дзюбановський