06.07.2015 Справа №607/10644/15-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді: Дзюбановського Ю.І.
при секретарі: Борисевич І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі справу за ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1, надалі позивач, звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі, надалі відповідач, про визнання дій УПФ України в м. Тернополі щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» не правомірними та просить зобов'язати УПФ України в м. Тернополі провести перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків із заробітної плати з 17 січня 2015 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 жовтня 2010 року по 30 вересня 2012 року згідно довідок Управління соціальної політки Тернопільської міської ради від 18.05.2015р. №326/5, від 26.05.2015р. №346/5 з розшифровками інших виплат, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».
В судовому засіданні позивач заявлений адміністративний позов підтримує, в його обґрунтування зазначає, що їй була призначена пенсія відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу органах місцевого самоврядування» в порядку, визначеному ст. 37 Закону України «Про державну службу». Однак, при призначенні пенсії Управління ПФУ в м. Тернополі до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії як державному службовцю не взяло до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати за період з 01.10.2010р. по 30.09.2012р., хоча із вказаних сум сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При зверненні до УПФ України в м. Тернополі про перерахунок пенсії з урахуванням виплачених сум було відмовлено у задоволенні заяви, мотивуючи не віднесенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати у відповідності до Закону України «Про державну службу» до складу заробітної плати державного службовця. ОСОБА_1 вважає надану відповідачем відмову не правомірною, що змусило її звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги заперечує, посилаючись на те, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не відносяться до інших надбавок, тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця.
Суд, розглянувши матеріали справи та заслухавши позивача, представника відповідача, встановив наступне.
15 жовтня 2012 року ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в порядку, визначеному ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Із довідки Тернопільської міської ради від 18.05.2015р. свідчить про нарахування ОСОБА_1 за період з 01.10.2010р. по 30.09.2012р. матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та проведена індексація заробітної плати. Згідно довідки Тернопільської міської ради від 346/5 від 26.05.2015р. ОСОБА_1 нараховували та виплачували надбавки, премії та інші виплати за період з 01.10.2010р. по 30.09.2012р. У довідці вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний податок а загальнообов'язкове державне страхування.
12 червня 2015 року за №173/0-11 Управління ПФУ в м.Тернополі направило ОСОБА_1 лист, яким повідомлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не відносяться до інших надбавок, тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця. Тому, відповідно до представлених довідок про складові заробітної плати розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку в сумі 2718,65 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно вимог ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Приймаючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Згідно із вимогами ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 нараховувалися матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, здійснена індексація заробітної плати. У зазначених у довідках Тернопільської міської ради від 18.05.2015р. №326/1 та від 26.05.2015р. №346/5 вказується, що із сум заробітної плати нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, відповідно до вищенаведених нормативно-правових актів матеріальна допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; грошова винагорода за стаж роботи; індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, і як наслідок підлягає включенню до складу заробітної плати для призначення пенсії.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У відповідності до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення, оскільки підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на нормах чинного законодавства та не спростовані відповідачем.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 18, 70, 71, 86, 161, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання дій неправомірними та зобов'язати перерахувати пенсію задовольнити.
2.Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» незаконними та протиправними.
3.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі із 17 січня 2015 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% від заробітної плати з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати за період з 01 жовтня 2010 року по 30 вересня 2012 року згідно довідок управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 18.05.2015р. №326/5 та від 26.05.2015р. №346/5
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяОСОБА_2