14 липня 2015 р. Справа №607/9289/15-п
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Берегуляка Ф.Г.
за участю секретаря Нищої О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про порушення митних правил та притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, непрацюючого,
за ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, -
28 травня 2015 року з Тернопільської митниці ДФС України надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил передбачених ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
Як вбачається із протоколу про порушення митних правил № 0059/40300/15 від 22 травня 2015 року, 06 липня 2013 року перевізником ПП «Весттерн-М» (юридична адреса: м. Тернопіль,вул.Чалдаєва 1/12) громадянином України ОСОБА_1 згідно митної декларації ЕЕ №403000000/2013/903786 від 05.07.2013, через пункт пропуску, розташований на митному кордоні України, «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці, було ввезено на митну територію України в митному режимі імпорт товар - вантажний автомобіль Citroen Jumpy, 2006 року випуску, № кузова VF7BYRHZB86286458, загальною вартістю 1900 євро. Як підставу для переміщення товару. ОСОБА_2 в пункті пропуску «Шегині-Медика» подав фактуру б/н від 03.07.2013 року, специфікацію №22-08-2013 до контракту №01/03 від 10.11.2010 року та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу №00721251/01987343.
З метою завершення митного оформлення, 12 липня 2013 року ПП «Весттерн-М» (юридична адреса: Тернопіль, вул. Чалдаєва 1/12), на підставі зовнішньоекономічного договору №01/03 від 10.11.2010 року, укладеного між ПП «Весттерн-М» м. Тернопіль, вул. Чалдаєва 1/12, Україна та компанією ZHU «Diesel» Andrzej Teplicki ul. Sikorskiego 41, Dynow, Польща, фактури б/н від 03.07.2013 року, специфікації №03.07.2013 до контракту №01/03 від 10.11.2010 року, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу №00721251/01987343 через особу уповноважену на декларування, митного брокера ТОВ «Ласт Лайн» ОСОБА_3 згідно МД №403000006/2013/301537 Тернопільській митниці заявлено до митного контролю та митного оформлення в митному режимі імпорт, товар - вантажний автомобіль Citroen Jumpy, 2006 року випуску, № кузова VF7BYRHZB86286458, загальною фактурною вартістю 1900 євро, що по курсу Національного банку України на день подання митної декларації митниці становить 19 809,51 грн. Згідно митної декларації №403000006/2013/301537 від 12.07.2013 в графі 2 заявлено, що відправник товару - ZHU «Diesel» Andrzej Teplicki ul. Sikorskiego 41, Dynow, Польща, а у графі 8 заявлено, що одержувач - ПП «Весттерн-М» м. Тернопіль, вул. Чалдаєва 1/12, Україна.
В ході проведеної Тернопільською митницею перевірки, 06.01.2015 року органом доходів і зборів отримано лист-відповідь митних органів ОСОБА_4 від 21.12.2014 року за №14-14-0224963, згідно якого отримано митну декларацію ОСОБА_5 №13DK00560428269А19 і фактуру №7307 від 03.07.2013 року та встановлено, що відправником товару є компанія «T J AUTOMOBILER Aps», Dornen 14, 6715 Esbjerg N ОСОБА_5, а отримувачем значиться Oleksandr Sychevskyy, str. Pidkovu 1/141, 46001, Ternopol( ОСОБА_1, м. Тернопіль, вул. Підкови, 1/41, Україна) і встановлено, реальна вартість автомобіля Citroen Jumpy, 2006 року випуску, № кузова VF7BYRHZB86286458, становить 25400,40 датських крон, що по курсу Національного банку України на день подання митної декларації митниці становить 35 507,12 грн.
Відповідно до диспозиції ст. 483 Митного кодексу України, абзацу першого п. 5 Постанови Пленуму Верховного ОСОБА_2 України № 8 від 03.06.2005 року(далі - Постанова ), переміщення або дії , спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару. Згідно абзацу другого та четвертого п. 6 Постанови документами, що містять неправдиві дані, є зокрема такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються не відповідають дійсності.
Таким чином, громадянин України, ОСОБА_1 вчинив протиправні дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю, шляхом подання органу доходів і зборів, як підстави для переміщення товару документів, а саме фактури б/н від 03.07.2013 року та специфікації №03.07.2013 до контракту №01/03 від 10.11.2010 року, що містять неправдиві відомості щодо відправника та одержувача, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч.1 статті 483 Митного кодексу України.
Відповідно до п.2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч.2 ст.494 МК України протокол про порушення митних правил повинен містити такі дані:1) дату і місце його складення; 2) посаду, прізвище, ім»я по батькові особи, яка склала протокол; 3) необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено; 4) місце,час вчинення, вид та характер порушення митних правил; 5) посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення; 6) прізвища та адреси свідків, якщо вони є; 7) відомості щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511 цього Кодексу; 8) інші необхідні для вирішення справи відомості.
Протокол підписується посадовою особою, яка його склала. Якщо при складенні протоколу була присутня особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, протокол підписується і цією особою, а за наявності свідків-і свідками. Якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, відмовляється підписати протокол, до протоколу вноситься відповідний запис. Особа,яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу -ч.3,4 ст.494 МК України.
Протокол про порушення митних правил складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митинх правил, одержати примірник протоколу до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митниці адресою(місце проживання або фактичного перебування).
Згідно п.3 ч.1 ст.495 МК України доказом у справі про порушення митних правил є, зокрема, пояснення особи, яка притягується до відповідальності.
В порушення вимог вказаних норм закону у протоколі про порушення митних правил не зазначено чи була присутня при його складанні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, чи відмовилась дана особа від підпису, чи протокол складався у її відсутності та з яких причин. Також до матеріалів справи не долучено жодного доказу на підтвердження того, що другий примірник протоколу про порушення митних правил належним чином вручено особі, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил та не долучено розписку про отримання копії протоколу, а відтак Тернопільською митницею не вжито всіх необхідних заходів для належного вручення ОСОБА_1 другого примірника протоколу. До протоколу також не долучено письмові пояснення та зауваження ОСОБА_1
Крім цього, в протоколі про порушення митних правил не зазначено конкретну кількість, назву та вартість товару, переміщеного із порушенням митних правил.
Також до матеріалів справи не долучено будь-яких відомостей про те, які рішення, дії та заходи вживались Тернопільською митницею у справі про порушення митних правил, в період з січня по червень 2015 року, тобто з моменту отримання листа-відповіді митних органів ОСОБА_4 до складання протоколу про порушення митних правил.
На підставі вищенаведеного та враховуючи, що протокол про порушення митних правил не підписаний особою, що притягується до відповідальності, останньому не вручено другий примірник даного протоколу і не долучено його письмові пояснення, суд не має можливості повно та об»єктивно розглянути дану справу та накласти на особу, яка вчинила порушення митних правил адміністративне стягнення.
За таких обставин вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, слід направити до Тернопільської митниці ДФС України для належного оформлення, а саме: долучення доказів, що підтверджують факт вручення громадянину України ОСОБА_1 під розписку другого примірника протоколу, відібрання у нього письмових пояснення та зауважень щодо змісту протоколу, долучення доказів, про вжиті заходи щодо розслідування порушення митних правил в період з січня по червень 2015 року.
На підставі наведеного,керуючись ст.ст.33, 256 КУпАП, ст.ст. 483, 494, 495 МК України,-
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України направити до Тернопільської митниці ДФС України для належного оформлення.
Головуючий суддяОСОБА_6