Постанова від 02.07.2015 по справі 465/3463/15-а

Справа № 465/3463/15-а

Провадження №2-а/465/188/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.07.2015 року Франківський районний суд м.Львова у складі:

головуючої-судді ОСОБА_1

при секретарі Кметь Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2

до Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова

про визнання дій протиправними та зобов'язання витини певні дії,-

встановив:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, зокрема провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Львівської області від 06.03.2015р. №18/796вих-15 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на квітень 2010 року) з розрахунку 86% від суми місячного заробітку - 8289,26 грн. з 01.03.2015р. без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.03.2014р., а також допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова здійснення перерахунку та виплати їй пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова, як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ст.50-І Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на квітень 2010 року) у розмірі 86% від суми місячної заробітної плати з посади старшого прокурора відділу підтримання державного обвинувачення в судах прокуратури Львівської області. Після призначення у 2010 році пенсії продовжувала працювати в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, у тому числі на посаді старшого прокурора відділу організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді прокуратури Львівської області.

З 27.02.2015р. наказом прокурора Львівської області від 27.02.2015р. № 297-к її звільнено з посади старшого прокурора відділу організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді прокуратури Львівської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

12.03.2015р. вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 06.03.2015р. № 18/796вих.-15.

18.04.2015р. вона отримала відповідь з Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова від 14.04.2015р. №5655/11-09 про те, що відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії, так як з 01.01.2015р. Законом України від 28.12.2014р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак відповідний документ з цього приводу ще не прийнято.

Вважає, що внаслідок дій відповідача порушені її конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України, рішеннями Конституційного Суду України, Верховного Суду України і Вищого адміністративного суду України, так як їй неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012р., яка набрала чинності 14.06.2012р., затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012р. Отже право на перерахунок пенсії у неї виникло з 01.07.2012р., коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на які посилається у своїй відповіді управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова.

Відповідач (управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова) був зобов'язаний провести перерахунок пенсії на підставі її заяви від 12.03.2015р., документів пенсійної справи, довідки прокуратури Львівської області від 06.03.2015р. № 18/796вих.-15 про заробітну плату та частин тринадцятої та вісімнадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла у 2010 році) з розрахунку 86% від суми місячного заробітку з 01.03.2015р. без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час (12 місяців), а не посилатись на норму закону, яка згідно із ст.22 Конституції України не може бути застосована в часі і методику перерахунку Кабінету Міністрів України, якої не існує, оскільки такий документ досі не прийнятий.

Просить суд визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 06.03.2015р. № 18/796вих.-15 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла у 2010 році) з розрахунку 86% від суми місячного заробітку - 8289, 26 грн. з 01.03.2015р. без обмежень граничного розміру пенсії і виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.03.2014р та допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова здійснення перерахунку та виплати їй пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.

Позивачка в судовому засіданні позов підтримала повністю, дала пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві та просила позов задовольнити повністю, визнати протиправним рішення управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про відмову здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла 2010 році) з розрахунку 86% від суми місячного заробітку на підставі довідки прокуратури Львівської області від 06.03.2015р. № 18/796вих.-15 про заробітну плату з 01.04.2015р. без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.03.2014р., а також допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова здійснення перерахунку та виплати йому пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила повністю та пояснила, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Пенсія призначена на умовах ст.50-1 Закону (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 86% від суми місячної заробітної плати. З 01.01.2015р. Законом України від 28.12.2014 №76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак такий документ досі не прийнятий.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно із ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Судом встановлено, що з 19.04.2010р. позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла у 2010 році) у розмірі 86% від суми місячної заробітної плати після звільнення з посади старшого прокурора відділу організації участі прокурорів у кримінальному провадженні в суді прокуратури Львівської області. Після призначення у 2010 році пенсії продовжувала працювати в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах. Дана обставина не заперечується відповідачем.

З 27.02.2015р., наказом прокурора Львівської області від 27.02.2015р. № 297-к, її звільнено з посади старшого прокурора відділу організації участі прокурорів у кримінальному проваджені в суді прокуратури Львівської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

12.03.2015р. вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 06.03.2015р. №18/796вих.-15 і іншими документами (наказ про звільнення з роботи та копія трудової книжки), що є підставою для перерахунку пенсії.

Листом з управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова від 14.04.2015р. №5655/11-09 їй відмовлено в перерахунку пенсії оскільки з 01.01.2015р. Законом України від 28.12.2014р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Разом з тим відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла на час призначення пенсії у 2010 році) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Також, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на 2010 рік) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім цього, відповідно до частини 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на 2010 рік), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 01.10.2011р.) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в часі повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.

Так, відповідно до частини 1 ст.58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Так само, зазначена вище правова позиція обґрунтовується рішеннями Конституційного Суду України (від 06.07.1999р. №8-рп/99, від 20.03.2002р. №5-рп/2002, від 17.03.2004р. №7-рп/2004, від 01.12.2004р. №20-рп/2004, від 11.10.2005р. №8-рп/2005, від 09.07.2007р. №6-рп/2007) постановами Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та від 17.12.2013р. (справа №21-445а-13), що згідно зі статтею 244-2 КАС України є обов'язковою для судів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012р., яка набрала чинності 14.06.2012р., затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012р..

Отже право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.07.2012р., коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на які посилається у своїй відповіді управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова.

Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у 2010 році, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на час призначення пенсії у 2010 році), оскільки інших не існує.

Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України (із доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 20.10 2011 №3932-VI) при виборі правової норми, що підлягає до застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатом розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 12.03.2015р., документів пенсійної справи, довідки прокуратури Львівської області від 06.03.2015р. №18/796вих.-15 про заробітну плату та статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла станом на час призначення пенсії у 2010 році) з розрахунку 86% від суми місячного заробітку з 01.03.2015р. без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час (12 місяців), а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2 є протиправним.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 17-20, 72, 94, 158-163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла у 2010 році),суд, -

постановив:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова стосовно відмови у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_2 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла у 2010 році) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 06.03.2015р. №18/796вих.-15 про заробітну плату з розрахунку 86% від суми місячного заробітку.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_2 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 06.03.2015р. №18/796вих.-15 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-ІІІ, що діяла у 2010 році) з розрахунку 86% від суми місячного заробітку - 8289,26 грн. з 01.03.2015р. без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.03.2014р..

Допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_2 у межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову судді подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Мартинишин М.О.