15.07.2015 Справа № 920/805/15
Господарський суд Сумської області, у складі судді Зайцевої І.В. при секретарі судового засідання Мітіній Н.М., розглянувши матеріали справи № 920/805/15
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Білопілля Агро", м. Білопілля;
до відповідача: Головного управління Держземагентсва в Сумській області, м. Суми;
про визнання укладеною додаткової угоди;
Представники:
Від позивача: Подибайло А.В. (довіреність б/н від 21.01.2015 року);
Від відповідача: Литовченко Г.Ф. (довіреність № ДС-22-18-0.-824/25-15 від 15.06.2015 року); Яриш О.Ф. (довіреність № 22-18-0.11-12/2-15 від 05.01.2015 року);
Суть спору: позивач подав позовну заяву, в якій просить суд визнати поновленим договір оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення укладений 21 грудня 2009 року, зареєстрований у Білопільському відділі Сумської регіональної філії ДЗК, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 21.12.2009 року за № 040962603156 на умовах поданої Головним управлінням Держземагентсва у Сумській області додаткової угоди в редакції, запропонованій позивачем. Крім того, позивач просить судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покласти на відповідача.
16.06.2015 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивач звертаючись до відповідача з додатковою угодою на поновлення договору оренди не надав своєчасно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та доказів належного виконання умов договору зокрема в частині сплати орендної плати, у звязку з чим було пропущено строк на поновлення договору оренди.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні в повному обсязі. Крім того, подав до суду клопотання про долучення до матеріалів справи копії договору № 1 від 07.04.2014 року на виготовлення технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельних ділянок, копії листа № 134 від 24.07.2014 року, копію листа № 40/01-39 від 27.01.2015 року.
Представник відповідача проти позову заперечує, в обгрунтування своєї позиції по справі подав клопотання про долучення до матералів справи додаткових документів, а саме: копію листа-повідомлення товариства з обмеженою відповідальністю «Білопілля Агро» від 21.10.2014 року № 361, копію додаткової угоди про поновлення терміну дії договору оренди земель, копію листа - відповіді головного управління Держземагенства у Сумській області від 03.12.2014 № 28-12-0.7-838/2-14, копію листа-повідомлення товариства з обмеженою відповідальністю «Білопілля Агро» від 23.12.2014 № 459, копію листа - відповіді головного управління Держземагенства у Сумській області від 23.01.2015 року № 0-254/21-15-СГ.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачу та відповідачу для підготовки до судового засідання та подання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 43 та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача та оцінивши надані докази, суд встановив.
21.12.2009 року товариство з обмеженою відповідальністю «Білопілля Агро» (орендар) уклало з Білопільською районною державною адміністрацією в Сумській області (орендодавець) - договір оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення площею 50,4344 га на території Супрунівської сільської ради строком на п'ять років з 21.12.2009 року по 21.12.2014 року. Даний договір був зареєстрований у Білопільському відділі Сумської регіональної філії ДЗК, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 21.12.2009 року за №040962603156.
Відповідно до вказаного договору оренди Білопільська РДА передала ТОВ «Білопілля Агро» земельну ділянку - кадастровий № 5920688200:01:003:0193 - площею -50,4344 га - розташована на території Супрунівської сільської ради, Білопільського району, Сумської області, разом з тим погоджено межі вказаної земельної ділянки, про що складено акт прийому-передачі земельної ділянки, акт визначення меж земельних ділянок, які разом з іншими документами додані до договору оренди.
За весь час користування вищезазначеною земельною ділянкою (з 2009 року), ТОВ «Білопілля Агро» належним чином виконувало та продовжує виконувати умови вказаного договору оренди. Користування земельною ділянкою здійснюється виключно за цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, своєчасно та в повному обсязі проводиться сплата орендної плати, податків та інших обов'язкових платежів.
В зв'язку з закінченням встановленого договором терміну, на який було укладено договір оренди (по 21.12.2014 року), на виконання п. 8 договору оренди, 22 травня 2014 ТОВ «Білопілля Агро» року листом-повідомленням за вих. № 166, повідомило Головне управління Держземагентства в Сумській області про свій намір скористатися переважним правом на поновлення строку дії вказаного договору оренди землі. До даного листа повідомлення був доданий проект додаткової угоди. Зазначений лист-повідомлення зареєстрований адресатом за вх. № 28-4300/0/1/1-14 від 22.05.2014 року
16 червня 2014 року відповідач - Головне управління Держземагентства в Сумській області у відповідь на лист-повідомлення № 166 від 22.05.2014 р. надіслало до ТОВ «Білопілля Агро» лист від 16.06.2014 р. № 28-18-0.7-4587/2-14, яким відмовило товариству в поновленні договору оренди, зокрема, в зв'язку з тим, що ГУ Держзеагентства в Сумській області не є стороною даного договору.
Для заміни сторони в договорі оренди, на виконання наказу Головного управління Держземагентства у Сумській області № 18-4062/16-14-СГ від 02 вересня 2014 р. «про заміну сторони у договорі оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення державна реєстрація від 21.12.2009 р. № 04092603156)» між Білопільською районною державною адміністрацією та Головним управлінням Держземагентства у Сумській області 09 жовтня 2014 р., підписано договір про заміну сторони у вищевказаному договорі оренди земельної ділянки.
05 листопада 2014 року ТОВ «Білопілля Агро» повторно направили лист-повідомлення за вх. № 348 від 21.10.2014 року, повідомило Головне управління Держземагентства в Сумській області про свій намір скористатися переважним правом на поновлення строку дії даного договору оренди землі. До листа повідомлення був доданий проект додаткової угоди.
На вказаний лист-повідомлення № 348 від 21.10.2014 року, ГУ Держземагентства в Сумській області надіслало відповідь № 28-18-0.7-8379/2-14, в якій відмовили ТОВ «Білопілля Агро», в поновленні договору оренди в зв'язку з тим, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки зазначена в проекті додаткової угоди відрізняється від нормативної грошової оцінки вказаній в діючому договорі оренди від 21.12.2009 року. Крім того, товариством не надано доказів належного виконання умов договору зокрема в частині сплати орендної плати.
23 грудня 2014 року ТОВ «Білопілля Агро» втретє звернулося до ГУ Держземагентства в Сумській області з листом-повідомленням за вх. № 459 від 23 грудня 2014 р. в якому зокрема зазначено, що нормативна грошові оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2014 р., визначена відповідно до п.п. 289.1. 289.2. от. 289 Податкового кодексу України, розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки визначеної п. 5 договору оренди.
Крім того на підтвердження належного виконання ТОВ «Білопілля Агро» (сплата орендної плати) по вищевказаному договору оренди додана довідка Супрунівської сільської ради, Білопільського району, Сумської області від 10.12.2014р., про сплату орендної плати за користування земельної ділянки кадастровий № 5920688200:01:003:0193.
У відповідь на лист № 459 від 23.12.2014 р. ГУ Держземагентства в Сумській області своїм листом № 0-254/21-15-СГ від 23.01.2015 р., відмовило ТОВ «Білопілля Агро» в поновленні договору оренди з тих підстав, що до листа-повідомлення № 459 від 23.12.2014 р. не додано довідку про відсутність податкового боргу та витяг з Державного земельного кадастру з кадастровим № 5920688200:01:003:0193.
Суд вважає, що відповідач не правомірно відмовив позивачу в поновлені договору оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення укладений 21 грудня 2009 року(державна реєстрація від 21 грудня 2009 року № 0040962603156), виходячи з наступного.
Закон України «Про оренду землі» є спеціальним Законом, який застосовується до правовідносин оренди землі.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них а також договором оренди землі.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Законом України «Про оренду землі» у редакції Закону України від 17.02.2011 р. N 3038-VІ встановлено, що: відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ч. 1 ст. 2); по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (ч. 1 ст. 33); орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (ч. 2 ст. 33); до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (ч. 3 ст. 33); при поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (ч. 4 ст. 33); орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (ч. 5 ст. 33); у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа - повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (ч. 6 ст. 33); додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (ч. 8 ст. 33); спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку (ст. 35).
Приписи ст. 13 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Частиною 4 статті 4 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 року № 258, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.05.2012 року за № 852/21164, затверджено Положення про Головне управління Держземагентства в області, яке є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.01.2013 року № 40 доповнено пункт 4 Положення новим підпунктом 4.32, згідно з яким Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Таким чином, відповідно до змін, внесених до земельного законодавства України, з 25.01.2013 року повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області віднесено до компетенції Головного управління Держземагентства в Сумській області,
Наказом Державного агентства земельних ресурсів України «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» від 28 лютого 2013 року № 72 (далі - Наказ), визначено рекомендований механізм порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з поновлення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та/або внесення змін до них.
Так, відповідно до розділу 3 додатку 2 Наказу при надходженні до територіального органу від орендаря листа-повідомлення про поновлення договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності з проектом додаткової угоди відповідному територіальному органу рекомендується безпосередньо, в момент надходження, здійснювати реєстрацію такого листа-повідомлення.
Після реєстрації листа-повідомлення відповідному територіальному органу рекомендується у строк, що не перевищує двадцяти днів, перевірити дотримання орендарем вимог земельного законодавства України та виконання істотних умов договору: дотримання строку дії договору оренди; наявність нормативної грошової оцінки земельної ділянки; повнота та вчасність сплати орендної плати; використання земельної ділянки за цільовим призначенням; збереження стану об'єкта оренди; інших істотних умов договору (стаття 15 та частина п'ята статті 33 Закону України "Про оренду землі").
Рекомендується вивчити основний договір і проект додаткової угоди на наявність істотних умов договору оренди земельної ділянки: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та площа земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру (не менше 3 % від нормативної грошової оцінки), індексації, форм платежу (виключно грошова), строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки (стаття 15 та частина п'ята статті 33 Закону України "Про оренду землі").
Для отримання додаткової інформації, необхідної для перевірки вимог, зазначених у пункті 3.3 цих Методичних рекомендацій, а також здійснення державної реєстрації права держави на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року N 1141, територіальні органи можуть звертатися до відповідних управлінь (відділів) Держземагентства у районах (містах), міжрайонних, міжміських, міськрайонних управлінь (відділах) Держземагентства.
У разі дотримання усіх вимог, зазначених у пунктах 3.2 та 3.3 цих Методичних рекомендацій, відповідному територіальному органу у строк, що не перевищує десяти днів, рекомендується готувати за допомогою програмного забезпечення проект наказу про поновлення договору оренди земельної ділянки, проект додаткової угоди, а також формуляр для аналітичного опрацювання матеріалів.
Територіальному органу у строк, що не перевищує п'яти днів після підписання та реєстрації наказу з урахуванням вимог пунктів 1.3. - 1.11 цих Методичних рекомендацій, а також підписання додаткової угоди, рекомендується направити орендарю лист, до якого додати належнім чином завірену копію наказу та додаткову угоду, у разі якщо протягом зазначених п'яти днів фізична чи юридична особа не звернулася безпосередньо.
При недотриманні однієї із вимог, зазначених у пунктах 3.2 та 3.3 цих Методичних рекомендацій, відповідному територіальному органу у строк, що не перевищує десяти днів, рекомендується готувати за допомогою програмного забезпечення проект наказу про поновлення договору оренди земельної ділянки, проект додаткової угоди, а також формуляр для аналітичного опрацювання матеріалів.
При дотриманні вимог, зазначених у пунктах 3.2 та 3.3 цих Методичних рекомендацій, але за необхідності внесення змін до істотних умов договору (зміна розміру орендної плати, зміна строку дії договору, умови використання земельної ділянки, яке передається в оренду, тощо), відповідному територіальному органу у строк, що є перевищує п'яти днів, рекомендується узгодити з орендарем істотні умови договору і, за відсутності заперечень, рекомендується підготувати за допомогою програмного забезпечення проект наказу про поновлення договору оренди земельної ділянки, проект додаткової угоди, а також формуляр для аналітичного опрацювання матеріалів.
У разі якщо орендар не погоджується із запропонованими змінами до істотних умов договору - рекомендується інформувати заявника про відмову у наданні відповідного дозволу із зазначенням конкретних причин відмови.
В порушення даних вимог Закону орендодавець - ГУ Держземагентства в Сумській області отримавши проекти додаткової угоди фактичноне узгоджував та не мав наміру узгоджувати істотні умови договору оренди при цьому безпідставно відмовив в поновленні договору оренди.
Суд не погоджується з доводами відповідача, виходячи з наступного.
Частина 1 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» визначає, що переважне право на поновлення договору оренди має орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору.
Далі, нормами ст. 33 Закону визначено порядок та строки звернення орендаря до орендодавця з відповідною пропозицією, про що визначено вище.
З викладеного вище вбачається, що позивачем вимоги зазначеної норми були дотримані. Законодавчих підстав для відмови в його переважному праві у відповідача не було. Зауваження орендодавця щодо істотних умов договору ним були прийняті до уваги. Затримка у виготовленні нової технічної документації виникла не з вини позивача, оскільки, як свідчать матеріали справи, він звернувся за їх виготовленням ще в квітні 2014 року, тобто більш ніж за півроку до закінчення строку дії договору. З листа відповідача від 03.12.2014 року вбачається, що ним не вчинялись дії по узгодженню умов договору, як контрагента позивача, а заперечувалось переважне право на земельну ділянку з підстав, які відсутні у ст. 33 Закону України «Про оренду землі».
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір в розмірі 1218 грн. покладається на відповідачів.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати поновленим договір оренди земель державної власності сільськогосподарського призначення укладений 21 грудня 2009 року зареєстрований у Білопільському відділі Сумської регіональної філії ДЗК, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 21.12.2009 року за № 040962603156 на умовах поданої Головним управлінням Держземагенства в Сумській області додаткової в наступній редакції:
Додаткова угода про поновлення терміну дії договору оренди земель (державна реєстрація від 21 грудня 2009 р. № 0040962603156) та внесення змін до нього
м. Суми « » р.
Головне управління Держземагентства у Сумській області, в особі начальника відділу Держземагентства у Білопільському районі Сумської області _____________________________, який діє на підставі __________________________, іменоване в подальшому «Орендодавець», з одного боку, та товариство з обмеженою відповідальністю «Білопілля Агро» в особі генерального директора Донченка Івана Федоровича, що діє на підставі Статуту, іменований в подальшому «Орендар», з другого боку, відповідно до наказів Головного управління Держземагентства у Сумській області від ____________ № __________, згідно зі ст.ст.21, 33 Закону України "Про оренду землі" за домовленістю сторін уклали цю додаткову угоду:
Поновити термін дії договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 21.12.2009 року за № 040962603156) на 7 років.
Викласти умови договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 21.12.2009 року за № 040962603156) в наступній редакції:
2.1. Предмет договору
Орендодавець - Головне управління Держземагентства у Сумській області надає, а товариство з обмеженою відповідальністю «Білопілля Агро» - орендар приймає в строкове платне корис тування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Супрунівської сільської ради Білопільського району Сумської області в межах, зазначених на плані(додаток 1)
2.2. Об'єкт оренди
2.2.1. В оренду передається земельна ділянка державної власності загальною площею 50,4344 га, кадастровий номер - 5920688200:01:003:0193.
2.2.2. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 01 січня 2015 року становить 1273986 гривень 79 коп.
2.3. Строк дії договору
2.3.1. Після закінчення строку договору «Орендар», у разі належного виконання обов'язків відповідно до умов договору, має переважне право на укладання договору земель на новий строк.
2.3.2. «Орендар» зобов'язаний повідомити «Орендодавця» про намір поновити договір орен ди земель за 90 днів до спливу строку договору оренди, додавши до листа-повідомлення про ект додаткової угоди.
2.4. Орендна плата
2.4.1. Річна орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря та становить 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 50959 гривень 47 коп.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
2.4.2. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця в рівних долях на розподільчий рахунок Супрунівської сільської ради відкритому в Білопільському управлінні Державної казначейської служби України в Сумській області. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.
2.4.3. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів;
- зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджене документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
2.4.4. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ діючої на день виникнення заборгованості за кожен день прострочення несплаченої суми за (відсотків) кожний день прострочення.
2.5. Умови використання земельної ділянки
2.5.1. Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
2.5.2. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення.
2.5.3. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- використовувати взяту з оренду земельну ділянку за цільовим призначенням;
- використовувати землю ефективно, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні та протиерозійні технології;
- запобігати погіршенню екологічного стану на території в результаті своєї господарської діяльності;
- додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля.
2.6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду:
2.6.1. Передача земельної ділянки здійснюється з розробленням проекту її відведення.
2.6.2. Передача земельної ділянкиорендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі.
2.7. Умови повернення земельної ділянки
2.7.1. В разі припинення дії договору Орендар зобов'язаний повернути земельну ділянку стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування, спір розглядається у судовому порядку.
2.7.2. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
2.7.3.Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних внаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором. Збитками вважаються:
- фактичні витрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права.
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
2.7.4. Розмір фактичних втрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
2.8. Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.
2.8.1. На орендовану земельну ділянку встановлені обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.
- заборона на зміну цільового призначення без проекту землеустрою;
- дотримання агротехнічних вимог, що використовуються при сільськогосподарському виробництві;
- використання земельної ділянки для ремонту інженерних комунікацій;
- право на оренду земельної ділянки не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
2.9. Інші права та обов'язки сторін
2.9.1. Орендодавець має право вимагати від орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів,
- додержання державних стандартів, норм і правил;
- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарко-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- своєчасного внесення орендної плати.
2.9.2. Орендодавець зобов'язаний:
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- не вчиняти дій які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;
- попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинили екологічно небезпечні наслідки для довкілля або привести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
2.9.3. Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди;
- отримувати доходи з орендованої земельної ділянки.
2.9.4. Орендар земельної ділянки зобов'язаний:
- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби;
- відповідно до Закону України «Про карантин рослин» проводити за рахунок власних коштів заходи по знищенню карантинних рослин на земельній ділянці;
2.10. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
2.10.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендодавець.
2.11. Страхування об'єкта оренди
2.11.1. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період цього договору.
2.12. Зміна умов договору і припинення його дії
2.12.1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
2.12.2. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом, ліквідації юридичної особи орендаря.
Договір припиняється також у інших випадках, передбачених законом.
2.12.3. Дія договору припиняєте ся шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною Обов'язків, передбачених цим договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших Підстав, визначених законом.
2.12.4. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є систематична (протягом 3 місяців підряд) не сплата орендної плати.
2.12.5. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи орендаря не є підставою до розірвання договору.
2.13. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору.
2.13.1.3а невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
2.13.2. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
2.14. Прикінцеві положення
2.14.1. Цей договір набуває чинності після його підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.
2.14.2. Цей договір укладений у трьох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з них знаходиться у орендодавця, другий - у орендаря, третій - у реєстраційній справі.
2.14.3. Копія цієї додаткової угоди у 5-денний термін від дня державної реєстрації надається Орендарем» до відповідного органу державної податкової служби.
2.14.4. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 21.12.2009 року за № 040962603156) та набирає чинності після підписання сторонами та реєстрації права оренди.
Додаткова угода укладена у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, одна з яких знаходиться у «Орендодавця» Головного управління Держземагентства у Сумській області другий - у «Орендаря» товариство з обмеженою відповідальністю «Білопілля Агро», третій у
(назва органу державної реєстрації за місцем розташування земельної ділянки)
Реквізит сторін
«Орендодавець» «Орендар»
Головне управління Держземагентства у ТОВ «Білопілля Агро»
Сумській області р/р 2600275313
р/р 35215002003598 ГУДКСУ у Сумській області в ПАТ «Райффайзен банк Аваль» м. Київ
МФО 837013 МФО 380805
Юридична адреса: Юридична адреса:
40021 м. Суми, вул. Петропавлівська, 108 41852, Сумська область, Білопільський р-н,
Код ЄДРПОУ 38397180 тел.(0542) 27-20-68 с. Коршачина, вул. Молодіжна, 1 А
Код ЄДРПОУ 35103599,тел.(05443) 9-95-01
______________________________________ ______________________________ І.Ф. Донченко
3. Стягнути з Головного управління Держземагенства в Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108 і.к. 38397180) в доход державного бюджету в доход державного бюджету України (рахунок 31218206783002, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593, отримувач - УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001) 1 218 грн. 00 коп. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 17.07.2015 р.
Суддя І.В. Зайцева