Ухвала від 13.07.2015 по справі 911/2921/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

УХВАЛА

"13" липня 2015 р. Справа № 911/2921/13

За скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «НІКО-ТАЙС» на бездіяльність відділу Державної виконавчої служби Сахновщинського районного управління юстиції Харківської області

у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «НІКО-ТАЙС»

до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю «ПК ТРЕЙДСЕРВІСГРУП»

2. Малого колективного підприємства «Україна»

про стягнення 23337,43 грн.

Суддя В.М. Бабкіна

за участю представників:

від позивача (скаржник): Грищенко О.М., довір. б/н від 02.06.2014 р.

від відповідача-1: не з'явився

від відповідача-2: не з'явився

від ДВС: не з'явився

Обставини справи:

Рішенням господарського суду Київської області від 30.09.2013 р. у справі № 911/2921/13 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «НІКО-ТАЙС» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПК ТРЕЙДСЕРВІСГРУП» та до Малого колективного підприємства «Україна» про стягнення 23337,43 грн. задоволено частково, зокрема, стягнуто з МКП «Україна» на користь ТОВ «Компанія «НІКО-ТАЙС» 3158,87 грн. інфляційних втрат, 2043,10 грн. 3% річних, 448,11 грн. адвокатських послуг та 385,49 грн. судового збору.

На виконання рішення господарського суду Київської області від 30.09.2013 р. було видано наказ від 31.10.2013 р. про стягнення з МКП «Україна» на користь ТОВ «Компанія «НІКО-ТАЙС» 3158,87 грн. інфляційних втрат, 2043,10 грн. 3% річних, 448,11 грн. адвокатських послуг та 385,49 грн. судового збору.

До господарського суду Київської області 02.06.2015 р. ТОВ "Компанія "НІКО-ТАЙС" подано скаргу № 29-1/05 від 29.05.2015 р. на бездіяльність відділу Державної виконавчої служби Сахновщинського районного управління юстиції Харківської області, відповідно до якої скаржник просить суд відновити строк для подання скарги на бездіяльність ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області щодо виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у справі № 911/2921/13, та визнати бездіяльність ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області щодо виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у справі № 911/2921/13 незаконною та протиправною.

В обгрунтування своєї скарги TOB «Компанія «НІКО-ТАЙС» вказує на те, що ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області не вжито всіх передбачених чинним законодавствам України виконавчих дій щодо виконання наказу господарського суду Київської області у справі № 911/2921/13 від 31.10.2013 р.

Водночас, скаржник просив суд відновити ТОВ «Компанія «НІКО-ТАЙС» пропущений строк для подання скарги на бездіяльність ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області щодо виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у справі № 911/2921/13, посилаючись на те, що поважною причиною в обґрунтування причини пропуску строку, що підтверджує не вчинення ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області дій щодо примусового виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у справі № 911/2921/13, є їх фактична відсутність.

Згідно з ч. 1 ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.

Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень (ч. 2 ст. 121-2 ГПК України).

Частиною 3 ст. 121-2 ГПК України передбачено, що за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.

Ухвалою господарського суду Київської області від 04.06.2015 р. було відновлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія «НІКО-ТАЙС» процесуальний строк для подання скарги на бездіяльність відділу Державної виконавчої служби Сахновщинського районного управління юстиції Харківської області під час виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у справі № 911/2921/13; розгляд скарги було призначено на 30.06.2015 р.

Розгляд скарги відкладався.

30.06.2015 р. до господарського суду Київської області МКП «Україна» було подано заперечення № 64 від 26.06.2015 р. на скаргу ТОВ "Компанія "НІКО-ТАЙС" № 29-1/05 від 29.05.2015 р., відповідно до яких відповідач-2 просив суд відмовити ТОВ "Компанія "НІКО-ТАЙС" в задоволенні скарги на бездіяльність Сахновщинського РУЮ Харківської області щодо виконання наказу господарського суду Київської області у справі № 911/2921/13 від 31.10.2013 р. про стягнення з МКП «Україна» на користь ТОВ "Компанія "НІКО-ТАЙС" 6062,57 грн.

У судових засіданнях 30.06.2015 р. та 13.07.2015 р. представник скаржника підтримав скаргу № 29-1/05 від 29.05.2015 р. на бездіяльність відділу Державної виконавчої служби Сахновщинського районного управління юстиції Харківської області під час виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у даній справі № 911/2921/13; представники боржників та ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області до суду не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.

15.07.2015 р. (після оголошення у судовому засіданні 13.07.2015 р. ухвали за результатами розгляду скарги на бездіяльність Сахновщинського РУЮ Харківської області щодо виконання наказу господарського суду Київської області у справі № 911/2921/13 від 31.10.2013 р. про стягнення з МКП «Україна» на користь ТОВ "Компанія "НІКО-ТАЙС" 6062,57 грн.) до господарського суду Київської області від МКП «Україна» надійшли доповнення до заперечення № 175 від 10.07.2015 р.

Згідно з ч. 2 ст. 121-2 Господарського процесуального кодексу України неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги на дії органів Державної виконавчої служби.

Дослідивши доводи скаржника, заперечення боржника та матеріали скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «НІКО-ТАЙС» № 29-1/05 від 29.05.2015 р. на бездіяльність ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області, суд дійшов висновку про задоволення зазначеної скарги з огляду на наступне.

Згідно з приписами ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну виконавчу службу», державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України. Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.

Стаття 2 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає, що примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу.

Стаття 7 Закону України «Про державну виконавчу службу» встановлює обов'язок державного виконавця сумлінно виконувати службові обов'язки, не допускати в своїй діяльності порушення прав громадян та юридичних осіб, гарантованих Конституцією України.

Статтею 11 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки. Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право: 1) проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; 2) здійснювати перевірку виконання юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників; 3) з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну; 4) безперешкодно входити до приміщень і сховищ, що належать боржникам або зайняті ними, проводити огляд зазначених приміщень і сховищ, у разі необхідності примусово відкривати та опечатувати такі приміщення і сховища; 5) накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; 6) накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей; 7) за згодою власника використовувати приміщення, у тому числі комунальної власності, для тимчасового зберігання вилученого майна, а також транспортні засоби стягувача або боржника для перевезення майна; 8) звертатися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа, про встановлення чи зміну порядку і способу виконання, про відстрочку та розстрочку виконання рішення; 9) звертатися до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, про роз'яснення змісту документа; 10) звертатися до суду з поданням про розшук боржника - фізичної особи або дитини чи про постановлення вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, або дитина, стосовно якої складено виконавчий документ про її відібрання; 11) викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що знаходяться у виконавчому провадженні, а в разі неявки боржника без поважних причин виносити постанову про його привід через органи внутрішніх справ; 12) залучати у встановленому порядку до провадження виконавчих дій понятих, працівників органів внутрішніх справ, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання; 13) накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом; 14) застосовувати під час провадження виконавчих дій відеозапис, фото- і кінозйомку; 15) у процесі виконання рішень за наявності вмотивованого рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння фізичної особи безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника - фізичної особи, особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, проводити в них огляд, у разі необхідності примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників органів внутрішніх справ, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там перебуває та на яке за законом можливо звернути стягнення; 16) вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або від боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження; 17) з метою профілактичного впливу повідомляти органам державної влади, громадським об'єднанням, трудовим колективам і громадськості за місцем проживання або роботи особи про факти порушення нею вимог законодавства про виконавче провадження; 18) у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням; 19) у разі необхідності залучати до проведення чи організації виконавчих дій суб'єктів господарювання, у тому числі на платній основі, за рахунок авансового внеску стягувача; 20) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами.

Згідно із ч. 1 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.

Частиною 2 статті 30 ЗУ «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а з виконання рішення немайнового характеру - у двомісячний строк. Строк здійснення виконавчого провадження не включає час відкладення провадження виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження на період проведення експертизи чи оцінки майна, виготовлення технічної документації на майно, реалізації майна боржника, час перебування виконавчого документа на виконанні в адміністрації підприємства, установи чи організації, фізичної особи, фізичної особи - підприємця, які здійснюють відрахування із заробітної плати (заробітку), пенсії та інших доходів боржника. Строк здійснення зведеного виконавчого провадження обчислюється з моменту приєднання до такого провадження останнього виконавчого документа.

У відповідності з приписами ст. 32 ЗУ «Про виконавче провадження», заходами примусового виконання рішень є: звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб; звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника; вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні; інші заходи, передбачені рішенням.

Відповідно до пункту 1.5 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 р. № 512/5, під час здійснення виконавчого провадження державний виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з пп. 1.12.1 та пп. 1.12.2 п. 1.12 Інструкції з організації примусового виконання рішень, основною інформаційною базою про здійснені виконавчі дії є Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень. Відомості вносяться до Єдиного реєстру державним виконавцем одночасно з виготовленням документа, на підставі якого вчиняється виконавча дія. У разі здійснення виконавчої дії за межами органу ДВС відомості про таку дію вносяться до Єдиного реєстру протягом двох робочих днів після її проведення або надходження повідомлення про її проведення.

Крім того, відповідно до п.п. 3.1 - 3.5 Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 20.05.2013 р. № 43/5, до Єдиного реєстру обов'язково вносяться відомості про проведення всіх виконавчих дій. Унесення відомостей до Єдиного реєстру здійснюється державним виконавцем або уповноваженою посадовою особою органу ДВС. Відомості про проведення виконавчих дій вносяться до Єдиного реєстру одночасно з виготовленням документа, на підставі якого вчиняється виконавча дія. У разі здійснення виконавчої дії за межами органу ДВС відомості про таку дію вносяться до Єдиного реєстру протягом двох робочих днів після її проведення або надходження повідомлення про її проведення. Відомості про відкладення провадження виконавчих дій, зупинення виконавчого провадження, поновлення виконавчого провадження вносяться до Єдиного реєстру не пізніше наступного робочого дня після винесення відповідних постанов, а про відстрочку або розстрочку виконання рішення - не пізніше наступного робочого дня після надходження відповідного рішення. Відомості про договір, на підставі якого майно передається на реалізацію, вносяться до Єдиного реєстру не пізніше наступного робочого дня після його укладення.

Стаття 115 Господарського процесуального кодексу України вказує, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначений виконавчим документом (абзац другий частини другої статті 11 Закону України «Про виконавче провадження»).

Як вбачається з наданих суду доказів, наказ господарського суду Київської області у справі № 911/2921/13 від 31 жовтня 2013 року в повному обсязі не виконаний, що також підтверджено боржником у своїх запереченнях на скаргу.

Слід зазначити, що відповідно до роздрукованої з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень Інформації про виконавче провадження ВП № 41670110 щодо виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у даній справі № 911/2921/13, ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області, окрім відкриття виконавчого провадження та його приєднання до зведеного виконавчого провадження, було вчинено лише одну дію, а саме - 28.01.2014 р. призначено експерта/спеціаліста щодо надання письмового висновку з питань експертної оцінки гаража загальною площею 1282 кв.м, що належить МКП «Україна», розташованого за адресою: Харківська обл., смт. Сахновщина, вул. Станіславського, 6.

ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області не надано суду доказів щодо подальшого повного виконання наказу суду стосовно стягувача TOB «Компанія «НІКО-ТАЙС».

Поряд з цим, ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області не виконано вимоги ухвал суду щодо надання суду матеріалів виконавчого провадження.

З матеріалів справи вбачається, що МКП «Україна» було проведено часткове погашення заборгованості в сумі 500,00 грн.

Водночас, жодних доказів вчинення державним виконавцем будь-яких інших дій, спрямованих на виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у даній справі № 911/2921/13, до матеріалів справи не надано.

08 вересня 2014 року TOB «Компанія «НІКО-ТАЙС» було направлено на адресу ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області клопотання вих. № 08-1/09 про вчинення виконавчих дій у виконавчому провадженні, зокрема, щодо примусового виконання наказу господарського суду Київської області у справі № 911/2921/13 від 31.10.2013 р., яке було залишено без задоволення.

Слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований.

Відповідно до п.п. 3.17, 3.20 Інструкції з організації примусового виконання рішень, у постанові про закінчення виконавчого провадження державний виконавець зазначає підставу для цього з посиланням на відповідну норму Закону, результати виконання, а також наслідки завершення відповідного виконавчого провадження (зняття арешту тощо).

Згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» у разі закінчення виконавчого провадження (крім направлення виконавчого документа за належністю іншому органу державної виконавчої служби, закінчення виконавчого провадження за рішенням суду, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також крім випадків не стягнення виконавчого збору або витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій), повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, арешт, накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв'язку із завершенням виконавчого провадження.

ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області на направлялася до суду постанова про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з виконанням наказу або з посиланням на відповідну норму Закону щодо причин неможливості його виконання.

У відповідності до пункту 9.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», якщо обов'язок органу державної виконавчої служби вчинити певну дію прямо передбачено законом, але строк її вчинення не зазначений, то бездіяльність даного органу може бути оскаржена в будь-який час, коли скаржник дійде висновку про порушення у зв'язку із цією бездіяльністю його прав та охоронюваних законом інтересів, оскільки правопорушення є таким, що триває в часі.

Згідно з п. 9.13 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.

Враховуючи викладене, з огляду на встановлення бездіяльності ВДВС Сахновщинського РУЮ Харківської області щодо виконання наказу у даній справі, суд дійшов висновку щодо задоволення скарги ТОВ «Компанія «НІКО-ТАЙС» № 29-1/05 від 29.05.2015 р. на бездіяльність відділу Державної виконавчої служби Сахновщинського районного управління юстиції Харківської області з виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у справі № 911/2921/13.

Керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

1. Скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «НІКО-ТАЙС» (03187, м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 38, офіс 23, код 38039872) № 29-1/05 від 29.05.2015 р. на бездіяльність відділу Державної виконавчої служби Сахновщинського районного управління юстиції Харківської області щодо виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у справі № 911/2921/13 задовольнити.

2. Визнати незаконною бездіяльність відділу Державної виконавчої служби Сахновщинського районного управління юстиції Харківської області щодо виконання наказу господарського суду Київської області від 31.10.2013 р. у справі № 911/2921/13.

3. Копію ухвали надіслати учасникам провадження у справі та ВДВС Сахновщинського районного управління юстиції Харківської області (64501, Харківська обл., смт. Сахновщина, вул. Шмідта, 6).

Суддя В.М. Бабкіна