73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"08" липня 2011 р. 16 год.06 хв.Справа № 2-а-2553/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
при секретарі: Танській Л.С., за участю представника позивача ОСОБА_1,ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона до державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" про стягнення коштів,
встановив:
Управління Пенсійного фонду Комсомольського району м.Херсона (далі-позивач) звернулось з адміністративним позовом до державного підприємства Центральне конструкторське бюро «Ізумруд», в якому просить, суд, стягнути різницю між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та пенсією призначеною відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 116 337,99 грн. В ході судового розгляду справи позивач зменшив позовні вимоги на 110888,61грн.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланнями на ст.6 Закону України « Про пенсійне забезпечення», п.13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.6 ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та на Постанову КМУ від 13.12.2000р. №1826, якою затверджено Порядок фінансування та виплати різниці між сумою пенсій, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та посилався на те, що розрахунки здійсненні працівниками управління пенсійного фонду України в Комсомольському районі м.Херсона здійснили не вірно. Просив врахувати пропущення позивачем строку позовної давності і визнав позов в частині, а саме в сумі виконання рішення Господарського суду Херсонської області в розмірі 9 885грн. 11 коп. які нібито сплатив.
Розглянувши подані документи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, суд встановив, що згідно зі ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особи, які мають одночасно право на різні державні пенсії за їх вибором призначається будь-яка з цих пенсій.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність (в редакції Закону України №1316-1V від 20.11.2003р.) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються у розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 в середньомісячної заробітної плати.
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІП-ІV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.
Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації - за рахунок державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІП-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
ОСОБА_4 на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийли на пенсію до набрання чинності цим Законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частини третьої цієї статті за умови звернення за призначенням пенсії відповідно до цього Закону та звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1826 затверджено Порядок фінансування та виплати різниці між сумою пенсій, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій науковим (науково-педагогічним ) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сум пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи. З 2004 року Постановою від 24.03.2004 року №372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів 111-1У рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Згідно п.8 Порядку (№ 1826) та п.5 Порядку ( № 372 ), розмір витрат на виплату різниці у розмірі пенсії, що підлягають фінансуванню за рахунок державних не бюджетних підприємств і організацій, визначаються в розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів після призначення пенсії згідно із Законом України «Про наукову і науково - технічну діяльність", про що надсилається повідомлення відповідному підприємству, організації.
Також відповідно до п.п. 7.5 п.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління ПФУ 19.10.2001 року № 16-6 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.11.2001 року за № 998\6189. З 2004 року ст.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до ПФУ", яка затверджена Постановою правління ПФУ 19.12.2003 року № 21-1 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663, передбачено відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, витрат на доставку пенсій, крім того (п.6.10 цієї Інструкції) передбачено що у разі призначення пенсії на пільгових умовах особам які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії (в даному випадку Суворовський Пенсійний фонд м.Херсона) надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у п.6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду (в даному випадку Комсомольський Пенсійний фонд) за місцем знаходження цього підприємства (в даному випадку ЦКБ «Ізумруд»). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунок органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
ДП ЦКБ «Ізумруд» є державним не бюджетним підприємством, з 1972 року не має бюджетного фінансування.
Як встановлено обставинами справи, на підприємстві відповідача обіймали посади наукових працівників 21 особа, яким згідно з розпорядженнями райуправлінь Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії як науковим працівникам.
Позивачем було надіслано відповідачу повідомлення про повернення різниці між сумою пенсій призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково - технічну діяльність" і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 119.750,67грн.
Дослідженням обгрунтованності розрахунків та розмірів призначених пенсій ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_4, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25 та враховуючи надані позивачем відповідні розрахунки різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність та пенсію призначеною відповідно до інших законодавчих актів, а саме: мінімальний розмір пенсії з 2000 року по 2003 рік становив: 01.09.1999р. - 74,70 (24,90 х 3)
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.1999 року № 1528 «Про порядок призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про підвищення мінімального розміру пенсії» Кабінет Міністрів України постановив:
З 1 вересня 1999 року відповідно до Закону України «Про підвищення мінімального розміру пенсії» встановлений мінімальний розмір пенсії за віком у розмірі 24,90 грн.(пенсії обчислені у мінімальному розмірі підвищуються в 1,49819 рази (16,62 х 1,49819). Максимальний розмір пенсії становив 74,70 (24,90 х 3). 01.12.2000р. - 90,00 (30,00 х 3)
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2000 року № 1686 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат пенсіонерам» Кабінет Міністрів України постановив:
Збільшити з 1 грудня 2000 року мінімальний розмір пенсії за віком в 1,20482 рази, отже мінімальний розмір пенсії за віком становив 30,00 (24,90 х 1,20482). Максимальний розмір пенсії становив 90,00 (30,00 х 3). 01.02.2001р. - 102,00 (34,00 х 3)
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2000 року № 1686 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат пенсіонерам» Кабінет Міністрів України постановив:
Збільшити з 1 лютого 2001 року мінімальний розмір пенсії за віком в 1,13333 рази, отже мінімальний розмір пенсії за віком становив 34,00 (30,00 х 1,13333). Максимальний розмір пенсії становив 102,00 (34,00 х 3). 01.04.2001 р. - 107,00 (35,67 х 3)
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2001 року № 227 «Про підвищення розмірів трудових пенсій » Кабінет Міністрів України постановив: Збільшити максимальні розміри пенсій за віком на 5 гривень (102,00 + 5). 01.08.2001р. - 117,00 (39,00 х 3)
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2001 року № 741 «Про підвищення розмірів пенсій, та інших соціальних виплат пенсіонерам» Кабінет Міністрів України постановив:
Збільшити максимальні розміри пенсій за віком на 5 гривень (107,00 + 5). 01.01.2002р. - 129,00 (43,00 х 3)
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 19.12.2001 року № 1706 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України постановив:
Збільшити в 1,10256 рази мінімальний розмір пенсії, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком 43,00 (39,00 х 1,102560). Максимальний розмір пенсії становив 129,00 (43,00 х 3). 01.04.2002р. - 141,90 (47,30 х 3)
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 279 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України постановив:
Збільшити на 10 відсотків мінімальний розмір пенсії, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком 47,30 (43,00 х 1,10). Максимальний розмір пенсії становив 141,90 (47,30 х 3). 01.07.2003р. - 150,00 (50,00 х 3)
Відповідно до прийнятої Постанови уряду від 15.04.2003р. № 544 трудові пенсії будуть нараховуватися, виходячи з нового мінімального розміру пенсії - 50 грн. Максимальний розмір пенсії становив 150,00 (50,00 х 3).
З дати вступу в дію, 01.01.2004 року Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 ст. 19 Закону України № 1788 - XII втратило чинність, так як положеннями Закону України № 1058 передбачено зовсім інший порядок визначення розмірів пенсій за віком та розмірів мінімальної пенсії.
Пунктом 6 ст.24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» передбачає, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових(науково-педагогічних) працівників інших підприємств і організацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1826 затверджено Порядок фінансування та виплати різниці між сумою пенсій, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій науковим(науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково- технічну діяльність», та сум пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
З 2004 року Постановою від 24.03.2004 року № 372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково- педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ і організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сум пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають зазначені особи, суд приходить до висновку про відповідність здійснених нарахувань вимогам діючого законодавства України по кожному працівнику по періодах.
Стосовно посилання представника позивача на застосування строків позовної давності передбаченої ст.99 КАС України, суд зазначає наступне: згідно з п.15 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» строк давності щодо стягнення недоїмки,пені та штрафів не застосовується.
Згідно з п.2 ст.106 вказаного Закону недоїмка - це сума страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені ст.20 цього Закону, в тому числі обчислені страхувальниками у строки, визначені ст.20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону.
За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку йдеться саме про недоїмку, в тому числі і з врахуванням предмету спору, оскільки йдеться про відшкодування різниці між сумою призначеної наукової пенсії та пенсії обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Таким чином строк позовної давності позивачем не пропущено.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на часткову сплату в рахунок боргу по справі у розмірі 9 885грн. 11 коп., оскільки це спростовується листом №10584-07 від 07.07.2011року УПФУ в Комсомольському районі м.Херсона згідно якого ДП ЦКБ «Ізумруд» проведено часткову сплату в сумі 5449,18грн. Вказана сума була відрахована з загальної суми позову і позивачем зменшено позовні вимоги до 110888,61грн. Крім того відповідачем не надано будь-яких доказів сплати суми боргу в розмірі 9 885 грн. 11коп.
Суд не приймає до уваги надані розрахунки за підписом директора ДП ЦКБ «Ізумруд», які зроблені згідно пояснень ПФУ Управління в Комсомольському районі м.Херсона нібито згідно листа №6539-03 від 20.07.07р. оскільки вони спростовуються наданим поясненням представника позивача та листом про стягнення різниці між сумами пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» за підписом начальника відділу пенсійного забезпечення ОСОБА_26
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9, ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. При вирішенні справи суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
Таким чином, виходячи з вищенаведених правових норм та досліджених обставин, суд вважає, що позивачем в судовому засіданні доведено протиправність дій відповідача у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судові витрати не стягуються. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивні частини постанови.
Керуючись ст.ст.2,7,8,9,12,17,19,158-163,167 КАС України, суд-
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" (код 14306917) на користь управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона на р/р256063011201 в ХОУ ВАТ "ДОБУ" м. Херсон, МФО 352457 заборгованість в сумі 110888 (сто десять тисяч вісімсот вісімдесят вісім) грн. 61 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 липня 2011 р.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 10.2.4