73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"22" червня 2011 р. 13 год.19 хв.Справа № 2-а-4063/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
при секретарі: Танській Л.С., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні об'єднану адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області до управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Херсонській області про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, справу за позовом управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Херсонській області до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області про визнання не чинним рішення,
встановив:
Державна інспекція з контролю за цінами в Херсонській області (далі Державна інспекція) звернулася до суду з позовом до Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Херсонській області (далі ГУ МНС України в Херсонській області) в якому просить стягнути економічні санкції в сумі 22717,71 грн.
11.10.2010 року Головне управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Херсонській області звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області від 27.05.2010 року №15 про застосування до ГУ МНС України в Херсонській області економічних санкцій в сумі 22717,71 грн.
Ухвалою суду від 21.06.2011 року дані справи об'єднанні в одне провадження.
В судовому засіданні представник Державної інспекції пояснив, що посадовими особами Державної інспекції проведена перевірка ціноутворення при наданні платних послуг підрозділами Державної пожежної охорони Міністерства з надзвичайних ситуацій, на підставі чого було складено акт від 20.05.10 року, яким встановлено порушення п.1-4 додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2006 року № 774 "Про затвердження тарифів на проведення органами державного пожежного нагляду оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення та проектно-кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи" (далі постанова КМУ від 31.05.06 р. №774); п. 3, 7.2,15 Тарифів на виконання платних послуг, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства фінансів України, та Міністерства економіки України від 06.04.2009 року № 241/521/318 (далі Тарифи від 06.04.2009 року № 241/521/318); п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15.05.2000 № 798 "Про затвердження переліку платних послуг, що можуть надаватися підрозділами Державної пожежної охорони Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи" (далі постанова КМУ від 15.05.2000 № 798). За таких підстав ГУ МНС України в Херсонській області отримано необґрунтовану виручку в сумі 7572,57 грн. За висновками перевірки Державною інспекцією було прийнято рішення від 27.05.10р. № 15 "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін" про стягнення в дохід державного бюджету суми завищення -7572,57 грн. та стягнення штрафу -15145,14 грн. на загальну суму 22717,71 грн. Рішення інспекції відповідачем не виконано, суму економічної санкції не сплачено. На підставі викладеного представник Державної інспекції просив заявлені позовні вимоги задовольнити, а у задоволенні позовних вимог ГУ МНС України в Херсонській області відмовити.
В судовому засіданні представник ГУ МНС України в Херсонській області пояснив, що акт перевірки від 20.05.2010 року не відповідає вимогам п. 3.2. Інструкції, оскільки не містить посилання на документи первинного бухгалтерського обліку. Перевіряючим було надано копії договорів з докладними розрахунками вартості наданих послуг. Однак, ними були зроблені висновки за результатами вивчення лише реєстрів договорів, наданими структурними підрозділами (які взагалі не є первинними документами бухобліку). В окремих випадках в реєстрах були зазначені закруглені показники кількості (обсяги фактично виконаних робіт, люд/год., кв.м., проектів, зразків тощо). Таким чином, суми порушень виводились лише по реєстрам зворотнім розрахунком, без урахування первинних документів.
Також ГУ МНС України в Херсонській області є бюджетною неприбутковою установою, кошти, отримані від надання послуг, зараховуються до спеціального фонду державного бюджету. Тому суми, які надійшли за надані відповідачем послуги, не є його власним доходом, а доходом державного бюджету і не належать до необґрунтовано одержаної виручки відповідача. На підставі викладеного представник ГУ МНС України в Херсонській області просив заявлені позовні вимоги задовольнити, а у задоволенні позовних вимог Державної інспекції відмовити.
Розглянувши подані документи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив: згідно з положенням про Державну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який організовує та здійснює контрольно-наглядові функції з питань додержання центральним та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів. Статтями 4, 8 Закону України "Про ціни та ціноутворення" передбачено, що уряд України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами). Кабінетом Міністрів України можуть вводитись інші методи державного регулювання цін і тарифів.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України "Питання Державної інспекції з контролю за цінами" від 13.12.2000 р. № 1819 встановлено, що Державна інспекція має право: проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); одержувати відповідно до законодавства письмові пояснення, довідки, документи, матеріали з питань, що виникають під час перевірки порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи (їх копії) про рівень і економічну обґрунтованість цін (тарифів) на товари, роботи та послуги, їх техніко-економічні характеристики, ефективність, споживчі властивості тощо.
З матеріалів справи вбачається, що посадовими особами Державної інспекції на підставі посвідчення від 22.04.2010 №48 проведена перевірка порядку дотримання державної дисципліни цін при наданні платних послуг в Головному Управлінні Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Херсонській області, на підставі чого було складено акт від 20.05.10 року, яким встановлено порушення:
- в період з жовтня 2009 року по березень 2010 року при проведенні оцінки (експертизи) протипожежного стану вибухонебезпечного об'єкта завищено граничний тариф - 31,50 грн. з ПДВ за 1 людино-годину на суму 4,82 грн., чим порушено вимоги п.1 додатку 1 до постанови КМУ від 31.05.2006 року № 774;
- в період з травня 2009 року по березень 2010 року при проведенні оцінки (експертизи) протипожежного стану об'єкта з масовим перебуванням людей завищено граничний тариф 24,25 грн. з ПДВ за 1 людино-годину на суму 33,32 грн., чим порушено вимоги п.2 додатку 1 до постанови КМУ від 31.05.2006 року №774;
- в період з червня 2009 року по березень 2010 року при проведенні оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта, приміщення завищено граничний тариф - 16,99 грн. з ПДВ за 1 людино-годину на суму 49,17 грн., чим порушено вимоги п.3 додатку 1 до постанови КМУ від 31.05.2006 року №774;
- в період з серпня по грудень 2009 року при проведенні експертизи з проектно- кошторисної документації, затвердження якої не потребує висновку комплексної державної експертизи на відповідність нормативним актам з пожежної безпеки завищено граничний тариф - 16,48 грн. з ПДВ за 1 людино-годину на суму 49,17 грн., чим порушено вимоги п.4 додатку 1 до постанови КМУ від 31.05.2006 року №774;
- в період з липня 2009 року по березень 2010 року при проведенні на договірній основі занять із спеціалістами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій з правил пожежної безпеки завищено граничний тариф - 41 грн. з ПДВ за 1 годину на суму 41,25 грн., чим порушено вимоги п. 3 Тарифів від 06.04.2009 року № 241/521/318;
- в листопаді 2009 року при забезпеченні протипожежного стану із залученням пожежного автомобіля АЦ-40 (130) 63Б завищено граничний тариф - 340,37 за 1 годину на суму 0,20 грн., чим порушено вимоги п. 7.2 Тарифів від 06.04.2009 року №241/521/318;
- в жовтні 2009 року при проведенні перевірки та випробування пожежних гідрантів завищено граничний тариф - 222,10 грн. за 1 годину на суму 0.03 грн., чим порушено вимоги п. 15 Тарифів від 06.04.2009 року № 241/521/318;
- в період з травня по грудень 2009 року безпідставно стягувалася плата за підготовку технічних умов на суму 5178,29 грн., чим порушено вимоги п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15.05.2000 № 798 "Про затвердження переліку платних послуг, що можуть надаватися підрозділами Державної пожежної охорони Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи".
За таких підстав ГУ МНС України в Херсонській області необґрунтовано отримано виручку на загальну суму 7 572,57 грн. Розрахунок суми завищення здійснено відповідно до Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.01 №298/519 (далі - Інструкція).
Згідно ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.90р. та Інструкції, Державною інспекцією прийнято рішення від 27.05.2010 № 15 "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін" про стягнення в дохід державного бюджету суми завищення 7572,57 грн. та штрафу у сумі 15145,14грн. на загальну суму 22717,71 грн.
Рішення від 27.05.2010 р. № 15 щодо застосування економічних санкцій і припис від 27.05.2010 № 16 щодо усунення порушень державної дисципліни цін надіслані ГУ МНС України в Херсонській області для виконання в 30-ти денний термін.
Доводи ГУ МНС України в Херсонській області щодо неправомірності проведеної Державною інспекцією перевірки, спростовуються наступним: перевірка дотримання державної дисципліни цін в ГУ МНС України в Херсонській області здійснювалася на підставі документів первинного бухгалтерського обліку (договори, акти здавання-приймання послуг, рахунки, акти виконаних робіт, платіжні доручення) і реєстрів договорів та актів виконаних робіт щодо надання платних послуг, що були надані перевіряючим, які підписані керівниками та скріплені печаткою відповідного підрозділу ГУ МНС України в Херсонській області. Розрахунок необґрунтовано отриманої виручки здійснено з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку (№ та дата акту виконаних робіт) із зазначенням замовника; вартості послуг, визначеною ГУ МНС України в Херсонській області; вартості послуг відповідно до законодавства та суми завищення.
Вказане підтверждується показами допитаного в якості свідка ОСОБА_3, який працював на посаді начальника відділу державної інспекціїї з контролю за цінами в Херсонській області і безпосередньо проводив планову перевірку Головного Управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Херсонській області. В судовому засіданні ОСОБА_3 підтвердив факт виявлених порушень, вірності їх відображення в акті від 20.05.2010 року та відповідність складеного акту вимогам чинного законодавства України.
ГУ МНС України в Херсонській області в ході судового розгляду не надано жодного доказу правомірності застосування тарифів на платні послуги.
Згідно п.1.2 Інструкції дія Інструкції і Закону поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і підпорядкованості.
п. 1.4 Інструкції, встановлено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Відповідно до пункту 1.7 Інструкції вилученню в бюджет підлягають суми, які одержані внаслідок порушення державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Виявлені порушення державної дисципліни цін, безпідставне стягнення плати за підготовку технічних умов, ГУ МНС України в Херсонській області не оскаржується та не спростовується жодними доводами та доказами наявними у матеріалах справи.
Відповідно до ст. 69 КАСУ доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене , суд приходить до висновку, що Державною інспекцією вірно визначено суму необґрунтовано отриманої виручки ГУ МНС України в Херсонській області, що у свою чергу стало підставою розрахунку суми економічних санкцій, які були застосовані до ГУ МНС України в Херсонській області.
Таким чином, керуючись вимогами ст.2 КАС України, суд вважає позовні вимоги державної інспекції обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, а позовні вимоги ГУ МНС України в Херсонській області необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.2,7,17,19,94, 161,167 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги державної інспекції з контролю за цінами в Херсонській області до управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Херсонській області про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін задовольнити.
Стягнути з управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Херсонській області в дохід державного бюджету ГУДК у Херсонській області, МФО 852010, код доходу 21081100, номер рахунку 31116106700002, ОКПО 24104230, економічні санкції в сумі 22717 (двадцять дві тисячі сімсот сімнадцять) грн. 71 коп.
У задоволенні позовних вимоги управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Херсонській області до державної інспекція з контролю за цінами в Херсонській області про визнання нечинним рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 червня 2011 р.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 5.4