Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
"06" липня 2015 р. Справа № 820/6340/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області до Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) ОСОБА_1 монтажне управління відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" про стягнення заборгованості ,-
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) ОСОБА_1 монтажне управління відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" , в якому просить суд, стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) ОСОБА_1 монтажне управління відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" заборгованість по сплаті фінансової санкції та пені за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування на загальну суму 83175,47 грн.
В обґрунтування заявленого позову позивач вказав, що відповідач у строки, визначені, зокрема, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не виконав зобов'язання зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого утворилася заборгованість відповідно до рішень УПФУ в м.Нетішині Хмельницької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду на загальну суму фінансових санкцій та пені 83175,47 грн.
Позивач судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с.47), шляхом направлення документів поштою за юридичною адресою відповідача. Про причину неявки, всупереч ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд визнає можливим справу розглянути без участі в судовому засіданні представників сторін на підставі наявних у ній доказів.
Згідно вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст. ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
ОСОБА_1 монтажне управління відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (код ЄДРПОУ 21339518). згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є відокремленим підрозділом головного підприємства Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж". Оскільки ВАТ "Теплоенергомонтаж" є юридичною особою та в своїй діяльності керується чинним законодавством України, воно є також суб'єктом чинного Пенсійного законодавства України в частині нарахування та сплати страхових внесків (збору) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
27 січня 2011 року управлінням Пенсійного фонду України в місті Нетішині Хмельницької області було прийнято рішення № 1 про розстрочення суми заборгованості ОСОБА_1 монтажного управління Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж". Страхувальник зобов'язався погашати зазначені в рішенні суми щокварталу не пізніше 20 числа місяця, що настає після зазначеного періоду, рівними частинами, починаючи з квітня 2011 року.
На адресу ОСОБА_1 монтажного управління відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" та Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" неодноразово направлялись листи з вимогою виконання рішення про розстрочення № 1 від 27.01.2011 року (копії листів долаються). Відповіді на них не надходили.
У зв'язку з невиконанням умов договору про розстрочення управлінням Пенсійного фонду України в місті Нетішині Хмельницької області 30 квітня 2015 року було прийнято рішення № 2 про розірвання договору про розстрочення та направлене відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення з відміткою про отримання 14.05.2015 року.
Відповідно до рішення № 2 від 30.04.2015 року про розірвання договору розстрочення, розстрочені суми заборгованості зі сплати пільгових пенсій, що залишились не сплаченими на день прийняття рішення підлягають стягненню у судовому порядку.
Отже, станом на 01.05.2015 року у ОСОБА_1 монтажного управління відкритого акціонерного товариства „Теплоенергомонтаж" перед управлінням Пенсійного фонду України в місті Нетішині Хмельницької області виникла заборгованість по сплаті фінансової (штрафної) санкції та пені за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування становить 83 175,47 гри. (розрахунок додається).
Оскільки. ОСОБА_1 монтажне управління відкритого акціонерного товариства «Теплоенергомонтаж» не має статусу юридичної особи, позов заявляється до ВАТ «Теилоенергомонтаяс» (вул. Леніна. 30. Дзержинський р-н. м. Харків. 61166, код ЄДРПОУ 00120980), тобто до головного підприємства., яке є суб'єктом чинного Пенсійного законодавства України в частині нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Дана заборгованість не стягнена в установленому порядку, що підтверджується даними картки особового рахунку.
Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року, обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Згідно з п.п. 5.1.4. п. 5.1 ч. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (в редакції Закону № 9-4 від 11.05.2010 року), нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно з п. п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду. Відповідно до ч. 6 ст. 20 вище зазначеного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітнім періодом для позивача, відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, є календарний місяць. Відповідач у строки, визначені законодавством зобов'язання по сплаті страхових внесків не виконав. Частиною 12 статті 20 Закону передбачена сплата страхових внесків страхувальниками незалежно від фінансового стану платника.
Згідно п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Про нарахування пені та накладання штрафів виноситься рішення яке надсилається страхувальнику.
Суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник мас право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійною фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято рішення.
Управлінням Пенсійного фонду України в місті Нетішилі Хмельницької області, за несвоєчасне обчислення та сплату страхових внесків до ОСОБА_1 монтажного управління відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" було застосовано фінансову (штрафну) санкцію та нараховано пеню, про що було винесено відповідні рішення: № 219 від 30.09.1010 року; № 221 від 04.10.2010 року; № 222 від 04.10.2010 року; №223 від 04.10.2010 року; № 224 від 14.10.2010 року; № 225 від 14.10.2010 року; № 226 від 14.10.2010 року; № 227 від 14.10.2010 року; .№ 228 від 14.10.2010 року: № 229 від 14.10.2010 року; № 245 від 29.10.2010 року; № 247 від 05.11.2010 року: № 248 від 05.11.2010 року; № 249 від 05.11.2010 року; № 250 від 09.11.2010 року; № 251 від 09.11.2010 року
Так, за рішенням № 219 від 30.09.2010 року штрафна санкція становить 51451.87 грн. сплачено 44719,42 грн. Залишок боргу становить 6732,45 гри.
За рішенням № 221 від 04.10.2010 року штрафна санкція становить 2420,49 гри., пеня - 9026,43 грн.
За рішенням № 222 від 04.10.2010 року штрафна санкція становить 1225,50грн., пеня - 4240,23 грн.
За рішенням № 223 від 04.10.2010 року штрафна санкція становить 1835,69грн., пеня- 5782,43 грн.
За рішенням № 224 від 14.10.2010 року фінансова санкція становить 1635,60 грн. пеня - 3810,95 грн.
За рішенням № 225 від 14.10.2010 року штрафна санкція становить 0,00 грн., пеня - 792,03 грн.
За рішенням № 226 від 14.10.2010 року штрафна санкція становить 0.00 грн., - 1298,88 грн.
За рішенням № 227 від 14.10.2010 року штрафна санкція становить 1357,60грн., пеня - 4018,50 грн.
За рішенням № 228 від 14.10.2010 року штрафна санкція становить 1889,46грн., пеня - 5025,97 грн.
За рішенням № 229 від 14.10.2010 року штрафна санкція становить 0,00 грн., пеня - 654,24 грн.
За рішенням № 245 від 29.10.2010 року штрафна санкція становить 2437,97грн., пеня - 5169,64 грн.
За рішенням № 247 від 05.11.2010 року штрафна санкція становить 2527,68 грн., пеня - 5393,84 грн.
За рішенням № 248 від 05.11.2010 року штрафна санкція становить 0.00 грн., пеня -355,20 грн.
За рішенням № 249 від 05.11.2010 року штрафна санкція становить 1855,01 грн., пеня - 3097,87 грн.
За рішенням № 250 від 09.11.2010 року штрафна санкція становить 2298,59 грн., пеня - 3181,33 грн.
За рішенням № 251 від 09.11.2010 року штрафна санкція становить 2422,70 грн., пеня - 2689,19 грн.
Зазначені рішення було направлено управлінням Пенсійного фонду України в місті Нетішині Хмельницької області до ОСОБА_1 монтажного управління відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" рекомендованим листом з повідомленням про вручення (копії зазначених повідомлень та супровідних до листів додаються).
Підприємством дані рішення оскаржено не було, що свідчить про їх узгодження з його сторони. На даний час дані суми фінансових санкцій та пені є несплаченими.
Таким чином загальна сума заборгованості ХМУ ВАТ "ТЕМ" до управління Пенсійного фонду України в місті Нетішині Хмельницької області по сплаті штрафної санкції та пені за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування становить 83 175,47 грн.. в т. ч.:
28 638,74 грн. - заборгованість по сплаті штрафної санкції;
54 536,73 грн. - заборгованість по сплаті пені.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010, № 2464-VI (далі по тексту - Закон № 2464-VI).
Відповідно до п.п. е, й п. 12 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону №2464 - VI статті 17, 18, 19, частини 1-9 ст. 106 виключено із Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Але, разом з тим, абз. 6 п. 7 розділу VIІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2464-VI встановлює, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Відповідно до абз. 7 п. 7 розділу VIІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 2464-VI на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до вищезазначених вимог Закону № 2464-VI та пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 N 1261, Правлінням Пенсійного фонду України постановою від 22.10.2010, № 25-1 було затверджено Зміни до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за N 64/8663 (із змінами) (далі по тексту - Інструкція № 21-1).
Постанова Правління Пенсійного фонду України від 22.10.2010 р. № 25-1"Про затвердження Змін до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" (далі по тексту - постанова №25-1) набрала чинності з 1 січня 2011 року.
Пункт 1.2 Інструкції було викладено в такій редакції: "1.2. Ця Інструкція визначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах".
Відповідно до п. 5.1. постанови № 25-1 пункт 8.1 Інструкції викладено в такій редакції: “8.1. Стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій”.
Згідно із пунктом 9.1. Інструкції до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.
Частиною 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення фінансових санкцій та пені, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення фінансових санкцій та пені у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо. При цьому, питання правомірності нарахування недоїмки та застосування фінансових санкцій та пені не може бути предметом доказування у даній справі, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, якими визначено недоїмку, застосовано фінансові санкції та пеня, не є предметом вказаного позову, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.
Таким чином, враховуючи, що станом на час розгляду справи рішення не оскаржені, не скасовані, суму фінансової санкції та пені не сплачено, доказів незаконності цих рішень відповідачем суду не надано, вони є чинними.
У відповідності до норм статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області до Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) ОСОБА_1 монтажне управління відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (61166, м. Харків, вул. Леніна, 30, код 00120980) на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області (30100, Хмельницька область, м. Нетішин, просп. Незалежності, 12, код 14150571, у філію ОСОБА_1 обласного управління ВАТ „Ощадбанк" ОСОБА_1, МФО 315784, р/р №256083131380) заборгованість з фінансових санкцій та пені по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в загальному розмірі 83 175,47 грн. (вісімдесят три тисячі сто сімдесят пять гривень 47 копійок), з яких: 28 638,74 грн. - заборгованість по сплаті фінансової санкції та 54 536,73 грн. - заборгованість по сплаті пені.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.