Постанова від 15.07.2015 по справі 819/1811/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1811/15

15 липня 2015 р.м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

секретарі судового засідання Ліщинській М.М.

за участю: представника позивача - ОСОБА_1 районного центру зайнятості ОСОБА_2, довіреність від 18.05.2015 року № 06/380/15-01-8

відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 районний центр зайнятості звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_3 про відшкодування зайво отриманої одноразової допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності за період з 21.06.2011 року по 21.12.2011 року на загальну суму 5467,41 грн. на підставі вимоги Монастириської міжрайонної державної фінансової інспекції від 10.01.2012 року №19-20-13-14/17 "Про усунення порушень фінансової дисципліни за наслідками проведеної ревізії ОСОБА_1 РЦЗ".

Представник позивача ОСОБА_1 районного центру зайнятості в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, з мотивів викладених у заяві та просить задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, свою позицію виклав в письмових поясненнях, долучених до матеріалів справи. Просить відмовити в стягненні коштів.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Відповідно до положень статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд має право користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій; перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду, а також Фонд зобов'язаний вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду.

Судом встановлено, що 27.12.2010 року ОСОБА_3 звернувся до позивача із заявою про надання йому статусу безробітного, яку було задоволено і наказом ОСОБА_1 районного центру зайнятості за № НТ 101227 від 27.12.2010 року розпочато виплату допомоги по безробіттю з 27.12.2010 року по 21.12.2011 року, тобто 360 календарних днів.

У зв'язку з неможливістю працевлаштування через відсутність підходящої роботи на ринку праці, ОСОБА_3 згідно поданої заяви від 12.03.2011 року, затвердженої директором ОСОБА_1 районного центру зайнятості, наказом від 14.03.2011 року № НТ 110314 виплачено одноразову допомогу по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 12.03.2011 року по 21.12.2011 року.

З умовами отримання та порядком використання допомоги по безробіттю, виплаченої одноразово, ОСОБА_3 був ознайомлений, про що свідчить його особистий підпис на заяві від 12.03.2011 року. До заяви також додано бізнес - план на 9 аркушах.

Таким чином, суд критично оцінює твердження відповідача ОСОБА_3 про те, що йому було невідомо про умови та порядок отримання, використання одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності.

Статтею 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється у розмірі допомоги по безробіттю, нарахованої відповідно до цієї статті, у розрахунку на рік. Порядок надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, за погодженням з правлінням Фонду.

Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 року № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 року за № 915/5136, розробленого відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", визначено механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу.

Так, у відповідності до п.7.2 вказаного Порядку одноразова виплата допомоги по безробіттю здійснюється у розмірі річної суми допомоги по безробіттю, визначеної конкретному безробітному. Якщо безробітний вже отримав частину призначеної допомоги по безробіттю, то виплачується її залишок.

Для розгляду питань щодо отримання допомоги безробітний подає до центру зайнятості такі документи: заяву про надання одноразової допомоги; бізнес - план. (п. 7.3. Порядку ).

Пунктом 7.4 Порядку встановлено що, рішення про одноразову виплату допомоги по безробіттю (або відмову у її виплаті) приймається директором центру зайнятості на підставі висновку комісії з питань одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, щодо здатності безробітного до підприємницької діяльності. Висновок комісії надається, виходячи з результатів професійної діагностики безробітного, набутих ним знань з організації підприємницької діяльності та аналізу його бізнес-плану.

Пунктом 6.14 Порядку передбачено, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до акту ревізії фінансово-господарської діяльності, цільового та законного використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в ОСОБА_1 районному центрі зайнятості за період з 01.01.2009 року по 30.09.2011 року від 15.12.2011 року № 20-22/150, проведеної міжрайонним контрольно - ревізійним відділом в ОСОБА_1 та Монастириському районах встановлено, що згідно отриманої інформації від ОСОБА_1 МДПІ та державного реєстратора ОСОБА_1 РДА про стан діяльності окремих суб'єктів підприємницької діяльності району, ОСОБА_1 РЦЗ протягом листопада-грудня 2010 року та січня - вересня 2011 року зайво виплачено одноразової допомоги по безробіттю особам, які втратили статус безробітного з причини закриття ними підприємницької діяльності, що є порушенням п.6.14 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 "Про затвердження Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності".

23.12.2011 року ОСОБА_1 районним центром зайнятості за № 06/996 надіслано начальнику міжрайонного контрольно - ревізійного відділу в ОСОБА_1 та Монастириському районах заперечення до вказаного акта ревізії, які не були взяті до уваги.

10.01.2012 року Монастириською міжрайонною державною фінансовою інспекцією за порушення вимог п.6.14 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307 "Про затвердження Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" (із змінами), зокрема зайво виплачену ОСОБА_1 РЦЗ одноразову допомогу по безробіттю особам, які втратили статус безробітного з причин закриття ними підприємницької діяльності на загальну суму 28676,57 грн., пред'явлена вимога № 19-20-13-14/17, пунктом 2 якої зобов'язано позивача стягнути з одержувачів одноразової допомоги по безробіттю для зайняття підприємницькою діяльністю кошти в сумі 28676,57 грн. та відшкодувати зайві виплати шляхом повернення коштів в доход Фонду державного соціального страхування на випадок безробіття в загальній сумі 28676,57 грн.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2012 року в справі № 2а-1970/285/12 позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі виконавчої дирекції фонду ОСОБА_1 районного центру зайнятості до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про скасування вимоги частково задоволено та скасовано пункт 2 вимоги Монастириської міжрайонної державної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції в Тернопільській області викладених в листі №19-20-13-14/17 від 10.01.2012 року.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2015 року в справі № 69935/12/9104 скасовано постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2012 року по справі № 2а-1970/285/12 в частині задоволеного позову та прийнято нову, якою в задоволені позовних вимог в цій частині ОСОБА_1 районного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про скасування вимоги відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 квітня 2015 року в справі К/800/18267/15 відмовлено у відкритті касаційного провадження за скаргою ОСОБА_1 районного центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 районний центр зайнятості до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про скасування вимоги.

Згідно частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За нормами ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Так відповідачу ОСОБА_3 згідно наказу від 14.03.2011 року № НТ 110314 виплачено одноразову допомогу по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності за період з 12.03.2011 року по 21.12.2011 року на загальну суму 9069,76 грн.

Відповідно до отриманої інформації від державного реєстратора ОСОБА_1 районної державної адміністрації дата реєстрації ОСОБА_3 як суб'єкта підприємницької діяльності - 12.03.2011 року, а дата припинення підприємницької діяльності - 21.06.2011 року.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності № 307 від 20.11.2000 року виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).

Таким чином встановлено, що сума допомоги, виплаченої відповідачу після припинення підприємницької діяльності становить 5467,41 грн. за період з 21.06.2011 року по 21.12.2011 року.

06.05.2015 року ОСОБА_3 була надіслана претензія за № 06/345/15-06-12 про відшкодування зайво отриманої одноразової допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності в сумі 5467,41 грн., яка в добровільному порядку відповідачем не повернута.

За таких встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.

Керуючись ст.ст.2,6,7,11,86,122,160-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 (вул. Гишки, будинок 4, місто Бучач, Тернопільська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 районного центру зайнятості зайво отриману одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності за період з 21.06.2011 року по 21.12.2011 року в сумі 5467 (п'ять тисяч чотириста шістдесят сім) грн. 41 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.