Справа № 2а-10642/10/1570
05 листопада 2010 року м. Одеса
05 листопада 2010 року
Термін усунення недоліків 05 листопада 2010 року
суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши матеріали адміністративного позову кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м.Одеси з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради Одеської області ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м.Одеси, ОСОБА_1 міської виборчої комісії Одеської області про визнання незаконними та скасування протоколів, зобовя'зання вчинити певні дії, -
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м.Одеси з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради Одеської області ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м.Одеси, ОСОБА_1 міської виборчої комісії Одеської області, в якому позивач просить визнати незаконним та скасувати протокол дільничої виборчої комісії виборчої дільниці №05334 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №59 з позначкою «уточнений»; зобов'язати Одеську міську виборчу комісію Одеської області прийняти для встановлення підсумків голосування по виборах депутатів до ОСОБА_1 міської ради по одномандатному мажоритарному округу № 59 м.Одеси протокол дільничої виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 Київського району, який підписаний членами дільничої виборчої комісії виборчої дільниці № 05334 01.11.2010р. о 20 год. 53 хв.; визнати незаконним та скасувати протокол ОСОБА_1 міської виборчої комісії Одеської області від 05.11.2010р. про результати виборів у одномандатному мажоритарному окрузі №59 м.Одеси.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.1 ст.17 Кодексу про адміністративне судочинство України спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності відносяться до компетенції адміністративних судів.
В позові позивач, крім іншого, просить суд визнати незаконним та скасувати протокол дільничої виборчої комісії виборчої дільниці №05334 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №59 з позначкою «уточнений».
Згідно з ч.4 ст.172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно з ч.5 ст.172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Відповідно до положень вказаних норм зазначені вимоги підсудні місцевому загальному суду як адміністративному суду за місцезнаходженням відповідної комісії, а не окружному адміністративному суду.
В той же час, поданий позивачем позов містить вимоги щодо ОСОБА_1 міської виборчої комісії Одеської області, які відповідно до ст.172 КАС України підсудні ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.
Таким чином позов ОСОБА_2 містить вимоги, які підсудні як місцевому загальному суду як адміністративному суду, так і окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч.5 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного суду України від 02.04.2007 року №2 вирішуючи питання про предметну та територіальну підсудність справи, судам необхідно керуватися загальними правилами глави 1 розділу ІІ КАС України з урахуванням особливостей, визначених частинами третьою-п'ятою ст.172, ч.2 ст.173, ч.3 ст.174, ч.3 ст.175, ч.6 ст.177 КАС України та застосовувати ці особливості, якщо є розбіжності між ними та загальними правилами.
Відповідно до п.4 ч.5 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного суду України від 02.04.2007 року №2 позовна заява, в якій є декілька пов'язаних між собою вимог у спорі щодо виборчого процесу чи процесу референдуму, які не підсудні одному суду, на стадії відкриття провадження у справі в частині, яка не підсудна відповідному суду, повертається позивачеві, а в іншій частині вирішується питання про її прийняття та про відкриття провадження.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, з урахування особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, які регулюються Главою 6 КАС України, вважаю, що позов ОСОБА_2 в частині вимог про визнання незаконним та скасуваня протоколу дільничої виборчої комісії виборчої дільниці №05334 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №59 з позначкою «уточнений», підлягає поверненню позивачу.
Крім цього, відповідно до вимог статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються ім'я позивача та відповідача, поштова адреса, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, які йому відомі і які можуть бути використані судом. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
В позові, крім іншого, позивач просить суд зобов'язати зобов'язати Одеську міську виборчу комісію Одеської області прийняти для встановлення підсумків голосування по виборах депутатів до ОСОБА_1 міської ради по одномандатному мажоритарному округу № 59 м.Одеси протокол дільничої виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 Київського району, який підписаний членами дільничої виборчої комісії виборчої дільниці № 05334 01.11.2010р. о 20 год. 53 хв.; визнати незаконним та скасувати протокол ОСОБА_1 міської виборчої комісії Одеської області від 05.11.2010р. про результати виборів у одномандатному мажоритарному окрузі №59 м.Одеси .
Разом з тим, позов не містить в собі будь-якого обґрунтування стосовно того, який існує спір між позивачем та ОСОБА_1 міською виборчою комісією Одеської області, якими саме рішеннями, діями чи бездіяльністю цього відповідача були порушені права позивача, та які саме права ОСОБА_2 були порушені. Також позивачем не зазначено у позові які саме норми діючого законодавства України були порушені ОСОБА_1 міською виборчою комісією Одеської області.
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, не сплачено державним митом, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
При таких обставинах позов в цій частині повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.2, 17, 105, 106, 108, 172 КАС України, суддя -
Адміністративний позов кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м.Одеси з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради Одеської області ОСОБА_2 в частині вимог до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м.Одеси про визнання незаконним та скасування протоколу дільничої виборчої комісії виборчої дільниці №05334 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №59 з позначкою «уточнений» - повернути позивачу.
Адміністративний позов кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м.Одеси з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради Одеської області ОСОБА_2 в частині вимог до ОСОБА_1 міської виборчої комісії про зобов'язання ОСОБА_1 міської виборчої комісії Одеської області прийняти для встановлення підсумків голосування по виборах депутатів до ОСОБА_1 міської ради по одномандатному мажоритарному округу № 59 м.Одеси протокол дільничої виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 Київського району, який підписаний членами дільничої виборчої комісії виборчої дільниці № 05334 01.11.2010р. о 20 год. 53 хв.; визнання незаконним та скасування протоколу ОСОБА_1 міської виборчої комісії ОСОБА_1
області від 05.11.2010р. про результати виборів у одномандатному мажоритарному окрузі №59
м.Одеси, - залишити без руху.
Повідомити позивача про його право усунути недоліки позову в строк до 16:30 год. 05.11.2010 року, та роз'яснити, що в іншому випадку позов в частині, в якій він залишений без руху, буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя
Адміністративний позов кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м.Одеси з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради Одеської області ОСОБА_2 в частині вимог до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №59 м.Одеси про визнання незаконним та скасування протоколу дільничої виборчої комісії виборчої дільниці №05334 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 05334 з виборів депутатів ОСОБА_1 міської ради в одномандатному мажоритарному окрузі №59 з позначкою «уточнений» - повернути позивачу.