про залучення третього відповідача у справі
02 липня 2014 року Справа № 823/1602/14
11 год. 30 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабич А.М.,
при секретарі - Демченко Н.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача - ОСОБА_1 (згідно з довіреністю),
представника відповідача 1 - не прибув,
відповідача 2 - не прибув,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю ім.Шевченка до реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,
02.06.2014 сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю ім.Шевченка (далі - позивач) звернулось у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області (далі - відповідач 1), державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області ОСОБА_2 (далі - відповідач 2), в якому просить:
1) визнати протиправними дії відповідача 2 щодо прийняття рішення від 01.08.2013 (індексний номер 4687725) про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 02.08.2013 (індексний номер 7503949) без відкриття розділу та реєстраційної справи окремо визначеного об'єкта нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Черкаси, вул.Чигиринська, буд.13/9, - та належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу від 21.11.2008, укладеному між позивачем та ЗАТ “Агроекопродукт”, посвідченому приватним нотаріусом Черкаського нотаріального округу ОСОБА_3 21 листопада 2008 року за реєстровим номером 16980 (далі - об'єкт нерухомого майна);
2) визнати протиправними дії відповідача 2 щодо проведення реєстраційних дій у розділі №122377871101 та використання реєстраційної справи №122377871101 під час проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень з видачею свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна від 02.08.2013 (індексний номер 7503949);
3 визнати протиправними та скасувати рішення від 01.08.2013 (індексний номер 4687725), прийняте о 16год. 28хв. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, з видачею свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна (індексний номер 7503949 від 02.08.2013);
4) зобов'язати відповідача 1 скасувати присвоєний реєстраційний номер 122377871101 та скасувати присвоєний номер запису про право власності 1956540 під час державної реєстрації прав та їх обтяжень з видачею свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна від 02.08.2013 (індексний номер 7503949);
5) зобов'язати відповідача 1 вилучити з реєстраційної справи №122377871101 документи, що стосуються державної реєстрації права та їх обтяжень об'єкта нерухомого майна;
6) зобов'язати відповідача 1 розглянути повторно заяву позивача від 27 червня 2013 року №1766696 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень об'єкта нерухомого майна;
7) стягнути з відповідача судові витрати.
У судовому засіданні суд поставив на обговорення питання заміни неналежного відповідача 1.
Представник позивача проти заміни заперечував з тієї підстави, що відповідач 1 є державним органом, на який покладено повноваження проводити реєстраційні дії, а отже є суб'єктом владних повноважень і може бути відповідачем у справі.
Заслухавши думку позивача, суд дійшов висновку залучити до участі у справі третього відповідача у зв'язку з таким.
Суд звернув увагу, що окремі позовні вимоги у справі стосуються реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області, яка не є юридичною особою згідно з даними ЄДРПОУ.
Відповідно до абзацу третього п.1 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 23.06.2011 №1707/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 2011 року №760/19498, в редакції на час судового розгляду справи реєстраційні служби діють складі управлінь юстиції і є структурними підрозділами управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Державної реєстраційної служби України, та підпорядковані реєстраційним службам головних управлінь юстиції та безпосередньо Укрдержреєстру. Забезпечення ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна відповідно до законодавства згідно з підп.4.17 пункту 4 цього Положення покладено як одне із завдань на управління юстиції, що кореспондується з положеннями п.7 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 401/2011, зокрема, що Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
П.9 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача. Відповідно до п.7 ч.1 цієї ж статті, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) згідно з ч.1 ст.48 КАС України визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Ч. 3 цієї ж статті визначено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом. Як законні представники діють також органи та інші особи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб (ч.ч.7-8 ст.56 КАС України).
Повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють. Довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації. (ч.ч.1-3 ст.58 КАС України).
Отже вказаний позивачем відповідач 1 не може самостійно представляти свої інтереси в суді, забезпечити належне представництво своїх інтересів. Крім того, реєстраційна служба міських, районних управлінь юстиції згідно з діючим законодавством не має повноважень приймати самостійні рішення.
Законом України від 21 квітня 1999 року №606-XIV «Про виконавче провадження», зокрема, ч.ч.1-2 ст. 8 визначено, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Ст.52 КАС України передбачено право суду першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. Після заміни сторони, вступу третьої особи, що заявляє самостійні вимоги на предмет спору, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Взявши до уваги думку позивача та вищевказані нормами законодавства, суд дійшов висновку залучити до участі у справі третього відповідача - Черкаське міське управління юстиції Черкаської області, у структуру якого входить відповідач 1.
Керуючись ст. ст. 2, 48, 52, 56, 104 - 107, 108, 160-165, 254-255 КАС України, суд
1. Залучити до участі у справі третього відповідача - Черкаське міське управління юстиції Черкаської області.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає.
3. Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Суддя А.М. Бабич