Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
14 липня 2015 р. № 820/5965/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Сагайдак В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги,-
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, 61000) вартість матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 1719,82 коп. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час знаходження на обліку як безробітного, відповідач був зареєстрований як фізична особа - підприємець з 03.09.2002 року, у зв'язку з чим незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 1719,82 грн.
У судове засідання сторони не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи. Представник позивача через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його присутності.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 05.11.2004 року звернулась за сприянням працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості ( а.с.16), де була зареєстрована з відкриттям персональної картки № 200700604102900001.
Відповідачу з 05.11.2004 року наданий статус безробітного відповідно Закону України “Про зайнятість населення” та відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, “Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності” призначена допомога по безробіттю як застрахованій особі з 05.11.2004 по 30.10.2005. Відповідача знято з обліку 27.01.2005 року у зв'язку з працевлаштуванням.
Відповідно до п.2 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються особи віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готові та здатні приступити до роботи.
Згідно зі статтею 43 Закону України “Про зайнятість населення” статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку та інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
У ч. 3 ст. 3 Закону України “Про зайнятість населення” встановлено, що зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про зайнятість населення” до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову альтернативну службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої діяльності, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Згідно з п. 7 ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за заявницьким принципом», Харківським міським центром зайнятості опрацьовано інформацію, яка надійшла з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, стосовно фізичних осіб - підприємців, які припинили підприємницьку діяльність згідно цього Закону. В ході відповідного опрацювання був встановлений факт державної реєстрації відповідача як фізичної особи - підприємця з 03.09.2002року ( а.с.12-13).
На підставі виявленого факту проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення та складено відповідний Акт від 03.04.2015 року № 100ФОП( а.с.10).
Розслідуванням встановлено, що під час реєстрації в центрі зайнятості відповідач не повідомив про факт його перебування на обліку як фізичної особи -підприємця, та підтверджуючи у заяві, що не зареєстрований як фізична особа - підприємець. При цьому на день надання відповідачу статусу безробітного в базі ЄІАС(.NET) був відсутній запис про його реєстрацію, а відповідні відомості з цього приводу були внесені згодом та інформація свідчила про реєстрацію ОСОБА_1 як ФОП з 03.09.2000 року
Отже, відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання статусу безробітного відносився до категорії зайнятого населення та умисно приховав факт здійснення підприємницької діяльності.
Судом встановлено, що позивач 18.02.2015 року отримав Витяг є ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, з якого вбачається факт реєстрації відповідача як ФОП, діяльність якого припинено за власним рішенням, про що внесено відповідний запис 22.01.2015 року № 24800060006009625.
Харківським міським центром зайнятості прийнятий наказ від 06.04.2015 року № 454 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 за період з 05.11.2004 року по 26.01.2005 року в сумі 1719,82 грн.( а.с.9).
Вказаний наказ був направлений позивачем разом з листом-претензією від 07.04.2015 року № ХМЦЗ-02-4701-26/15 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу ( а.с.8). Борг відповідачем не сплачено.
Відповідно до п. 4) ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" зареєстровані безробітні зобов'язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Згідно до ч. 3 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного. Пунктом 1 ч.1 ст. 45 вказаного закону передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: зайнятості особи.
Як вбачається з заяви про надання статусу безробітного, відповідач був ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного, що визначені Законом України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття" та зазначив, що не є зареєстрованим як суб'єкт підприємницької діяльності , про що свідчить його особистий підпис.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Отже, в ході судового розгляду було доведено, що під час знаходження на обліку як безробітного, відповідач був зареєстрований як фізична особа - підприємець, у зв'язку з чим незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 1719,82 грн.
На час розгляду справи по суті сума боргу на рахунки Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття гр. ОСОБА_1 в розмірі 1719,82 грн. не перерахована, а наказ від 06.04.2015 року № 454 про повернення коштів нею не оскаржений.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 128, 158-163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, 61000) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості ( код ЄДРПОУ 36224721, вул. Шевченка, буд. 137-А, м. Харків, 61013, на р/р 37177300802007, у банку одержувача: ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011), вартість матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 1719,82 коп.( одна тисяча сімсот дев'ятнадцять гривень 82 копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сагайдак В.В.