Постанова від 07.07.2015 по справі 822/2412/15

Копія

Справа № 822/2412/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

за участі:прокурора: Павелко А.В., представника відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом заступника прокурора м. Хмельницького до Хмельницької міської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

заступник прокурора м. Хмельницького звернувся до суду з позовом до Хмельницької міської ради, в якому просить про:

- визнати дії Хмельницької міської ради протиправними в частині не звільнення від плати за харчування в дошкільних навчальних закладах міста окремої категорії батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації;

- визнати протиправним рішення сорок восьмої сесії Хмельницької міської ради №14 від 04.03.2015 "Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Хмельницького" в частині не звільнення від плати за харчування в дошкільних навчальних закладах міста окремої категорії батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації;

- зобов'язати Хмельницьку міську раду вирішити питання щодо звільнення від плати за харчування в дошкільних навчальних закладах (групах) окремої категорії батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації та приведення у відповідність до вимог законодавства України рішення сорок восьмої сесії Хмельницької міської ради №14 від 04.03.2015 "Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Хмельницького" в частині не звільнення від плати за харчування в дошкільних навчальних закладах міста окремої категорії батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що пунктом 1 рішення сорок восьмої сесії Хмельницької міської ради №14 від 04.03.2015 "Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Хмельницького" встановлено батьківську плату за харчування дітей в розмірі 60% від вартості харчування на день. Зазначене рішення є незаконним і підлягає скасуванню, так як воно обмежує гарантовані законом права певної категорії дітей, які потребують особливого захисту з боку держави, оскільки суперечить вимогам чинного законодавства про охорону дитинства, зокрема ст.33 Закону України "Про дошкільну освіту".

Прокуратурою встановлено, що 442 дитини, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітаціїі відвідують дошкільні навчальні заклади (групи) компенсуючого типу (спеціальні) не забезпечуються безкоштовно харчуванням.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримує та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених вимог заперечує. Зазначає, спірне рішення Хмельницької міської ради №14 від 04.03.2015 "Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Хмельницького" встановлює батьківську плату за харчування в розмірі 60% від вартості харчування на день для дітей, які не звільняються від оплати. Діти, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації звільнені від оплати за харчування на підставі ст.33 Закону України "Про дошкільну освіту". Зазначає, що при прийнятті спірного рішення, виконавчий комітет Хмельницької міської ради діяв в межах своєї компетенції, та не вправі своїми рішеннями дублювати Конституцію України та закони України. У зв'язку із цим просить відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, враховуючи наступне.

Спірні правовідносини регулюються Законами України "Про місцеве самоврядування", "Про дошкільну освіту" та іншим законодавством про охорону дитинства.

Так, згідно ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження, зокрема: п.1 управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; п.6 організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, які належать територіальним громадам або передані їм.

Частинами 2 та 5 ст. 35 Закону України "Про дошкільну освіту" передбачено, що організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на органи місцевого самоврядування, а також на керівників дошкільних навчальних закладів.

Батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що становить не менше 60 відсотків (у міській місцевості) та не менше 40 відсотків (у сільській місцевості) від вартості харчування на день.

Зокрема, встановлено, що на сорок восьмій сесії Хмельницької міської ради прийняте рішення №14 від 04.03.2015, яким встановлено розмір батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Хмельницького в розмірі 60% від вартості харчування на день.

Досліджуючи правомірність прийнятого спірного рішення, суд виходив з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про дошкільну освіту" держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей.

Дітям, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації, гарантовано право на відвідування державних і комунальних дошкільних навчальних закладів з гнучким режимом роботи та їх утримання у цих закладах за рахунок держави. Направлення дітей до дошкільного навчального закладу (ясел-садка) компенсуючого типу здійснює відповідна психолого-медико-педагогічна консультація, діяльність якої регламентується Положенням про психолого-медико-педагогічну консультацію, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

В силу ст. 35 ч. 6 Закону України «Про дошкільну освіту» порядок встановлення плати за харчування дитини у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі визначається Кабінетом Міністрів України, зокрема Постановою № 1243 від 26.08.2002 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернативних навчальних закладів», відповідно до п.1 якої установлено, що плата не справляється за харчування дітей у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими і затухаючими формами туберкульозу, спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного або розумового розвитку.

Розміри плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернативних навчальних закладах усіх типів та умови звільнення від плати або зменшення розміру плати визначено відповідним Порядком затвердженим Наказом Міністерства освіти і науки України № 667 від 21.11.2002.

Пунктами 2.2, 2.6 вказаного Порядку передбачено, що розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють місцеві органи виконавчої влади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім'ї та режиму роботи закладу; плата з батьків не справляється за харчування дітей у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, в інших випадках, передбачених законодавством України.

Отже, аналізуючи наведені норми законодавства, суд приходить до висновку, що даними нормами законодавства прямо встановлюється звільнення від сплати за харчування такої категорії дітей, як дітей у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку.

Як було зазначено представником відповідача в судовому засіданні, рішення Хмельницької міської ради №14 від 04.03.2015 "Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Хмельницького" встановлює батьківську плату за харчування в розмірі 60% від вартості харчування на день для дітей, які не звільняються від оплати. Діти, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації звільнені від оплати за харчування на підставі ст.33 Закону України "Про дошкільну освіту".

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади (в т. ч. і суд) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 ч. 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В судовому засіданні прокурором не доведено, що при прийнятті на сорок восьмій сесії Хмельницької міської ради спірного рішення №14 від 04.03.2015 "Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Хмельницького" відповідач діяв протиправно, всупереч діючого законодавства. Натомість відповідач довів, що звільнення від сплати за харчування дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації прямо встановлюється діючими нормами законодавства, відтак визначення звільнення від плати за харчування було б дублюванням Конституції України та Законів України з боку Хмельницької міської ради.

Враховуючи викладене, суд визнає рішення сорок восьмої сесії Хмельницької міської ради №14 від 04.03.2015 "Про встановлення розміру батьківської плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах міста Хмельницького" правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

Беручи до уваги вищевикладене, підстав для задоволення позову, немає.

Керуючись ст. ст. 9, 10, 11, 71, 94, 158-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 10 липня 2015 року

Суддя/підпис/ОСОБА_1

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1