Справа № 819/2746/14-a
13 липня 2015 р.м. Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, в складіголовуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю, -
ОСОБА_1 міськрайонний центр зайнятості звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_2 1870,93 грн. допомоги по безробіттю за період з 29.08.2001 року по 01.10.2004 року в сумі 577,71 грн., з 08.12.2004 року по 12.09.2006 року в сумі 1293,22 грн., оскільки відповідач перебуваючи на обліку в центрі зайнятості і одержуючи допомогу по безробіттю, одночасно була зареєстрована як фізична особа - підприємець з 26.02.1993 року, що встановлено актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 25.09.2014 року і внаслідок чого незаконно отримала допомогу по безробіттю у вказаній сумі, яку в добровільному порядку не повернула.
Представник позивача ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятост в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, з мотивів викладених у позовній заяві, просить задовольнити та не заперечує щодо розгляду справи у письмовому провадженні.
Відповідач в судове засідання не з'явилася, заперечень на адміністративний позов не подала, хоча про день, час та місце судового засідання повідомлялася своєчасно і належним чином у відповідності до вимог ст.ст.33,35 КАС України, що не перешкоджає розгляду справи по суті у її відсутності.
Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
Страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно статті 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону.
Відповідно до положень статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд має право користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій; перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду, а також Фонд зобов'язаний вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду.
Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 року № 60/62, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 12.03.2009 року за № 232/16248 (надалі Порядок) розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.
27.08.2014 року директором ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості видано наказ № 208-Д "Про розслідування страхових випадків", зокрема перевірки факту реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2.
Пунктом 4 вказаного Порядку для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади. Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 року № 121/560/406.
Перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів; використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. (п.5 Порядку)
Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 25.09.2014 року встановлено, що відповідач ОСОБА_2 перебуваючи на обліку в ОСОБА_1 міськрайонному центрі зайнятості як безробітний була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності з 26.02.1993 року по 11.07.2014 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №19265917 від 10.09.2014 року.
Відповідно до п.6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернуті.
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. (п.6 Порядку)
Згідно пункту 7 Порядку рішення про повернення кошті особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
ОСОБА_1 міськрайонним центром зайнятості 27.10.2014 року прийнято наказ "Про повернення коштів" за № 270 "Д", яким громадянці ОСОБА_2.Г. протягом 15-ти календарних днів повернути кошти в сумі 577,71 грн. за період перебування на обліку як безробітної з 29.08.2001 року по 01.10.2004 року, в сумі 1293,22 грн. за період перебування на обліку як безробітної з 08.12.2004 року по 12.09.2006 року.
12.11.2014 року за вих. №08/6182 ОСОБА_2 надіслано претензію про повернення коштів в розмірі 1870,93 грн.
На даний час в добровільному порядку відповідачем кошти не повернуто.
У відповідності до п.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення. (п.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття")
Приймаючи до уваги, що відповідач станом на день розгляду справи в суді добровільно вказану суму незаконно отриманих коштів 3318,27 грн. не сплатив, тому їх слід стягнути в примусовому порядку за рішенням суду.
За таких встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.
Керуючись ст.ст.2,6,7,11,86,122,160-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (46016, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в користь ОСОБА_1 міськрайонного центру зайнятості допомогу по безробіттю в сумі 1870 (одну тисячу вісімсот сімдесят) грн. 93 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.