копія
02 липня 2015 р. Справа №818/984/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В. ,
суддів Соколова В.М., Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко ІМ.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області, Державної казначейської служби України про стягнення заборгованості,-
Позивач звернувся до суду з позовом, який після уточнення мотивує тим, що ним подано декларацію з податку на додану вартість за грудень 2013 року та заяву про бюджетне відшкодування на суму 25 169 915 грн. Бюджетна заборгованість виникла з 18 лютого 2014 року.
З декларацією за січень 2014 року подано заяву про бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 21 619 275 грн. Після проведення звірки розрахунків з бюджетом, суму, заявлену до відшкодування, збільшено до 21 687 001 грн. З 21.03.2014 року виникла бюджетна заборгованість.
З декларацією за березень 2014 року подано заяву про бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 8 596 784 грн. З 21.05.2014 року обліковується бюджетна заборгованість.
З декларацією за квітень 2014 року подано заяву про бюджетне відшкодування в сумі 9 984 456 грн. Податковим повідомленням-рішенням від 04.06.2014 року відповідач відмовив в проведенні автоматичного відшкодування. Постановою Сумського окружного адміністративного суду, що набрала законної сили 10.11.2014 року, податкове повідомлення-рішення скасовано. При цьому відповідачем не приймалось ніяких рішень про зменшення суми, яка підлягає відшкодуванню, та вживались передбачені законом дії для проведення відшкодування, тому з 18.06.2014 року обліковується бюджетна заборгованість.
З декларацією за травень позивачем подано заяву про бюджетне відшкодування в сумі 9 680 788 грн. В ході перевірки відповідач підтвердив право позивача, заборгованість бюджету виникла з 23.08.2014 року.
З декларацією за червень 2014 року подано заяву про бюджетне відшкодування в розмірі 5 050 270 грн. Після проведеної перевірки відповідачем в акті від 26.09.2014 року підтверджено право позивача на отримання відшкодування в сумі 5 048 408 грн., зменшено розмір відшкодування на 1862 грн. податковим повідомленням-рішенням від 10.10.2014 року. Рішенням від 25.11.2014 року Головним управління ДФС у Сумській області податкове повідомлення-рішення скасовано.
З декларацією за липень 2014 року подано заяву про бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 1 812 582 грн. За наслідками перевірки довідкою від 21.10.2014 року підтверджено право позивача на отримання відшкодування.
18.09.2014 року позивачем подано заяву про бюджетне відшкодування за серпень 2014 року в сумі 1 812 582 грн. та 20.10.2014 року за вересень 2014 року в сумі 5 395 891 грн. За наслідками перевірки довідкою від 20.11.2014 року відповідачем підтверджено право позивача на отримання відшкодування у вказаних сумах.
З декларацією за жовтень 2014 року подано заяву про бюджетне відшкодування в сумі 5 056 564 грн. Актом від 23.01.2015 року підтверджено право позивача на отримання відшкодування. Заборгованість з бюджету виникла 05.02.2015 року.
За період з січня по листопад 2014 року позивачем подано заяви про отримання бюджетного відшкодування в сумі 96 808 494 грн. Відповідачем підтверджено право позивача на його отримання, але кошти позивачем не отримані. Відповідно до ст. 200 п. 200.23 ПК України ця сума вважається заборгованістю бюджету, на неї нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ.
З урахуванням строків виникнення бюджетної заборгованості загальна сума пені за грудень 2013 року, січень, березень-жовтень 2014 року складає 13 617 745 грн. 27 коп.
Після звернення позивача до суду з позовом, позивачем бюджетна заборгованість була частково погашена. Не отримано відшкодування за січень, березень, травень 2014 року в загальній сумі 21 973 642 грн. та не відшкодовано пеню в сумі 13 617 745 грн. 27 коп., які просить стягнути з Державного бюджету України.
Представник відповідача - ДПІ в м. Сумах позов не визнав, пояснив, що ДПІ в м. Сумах подавались до Управління Державної казначейської служби України у м. Сумах висновки із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню. Позивачу частково була виплачена сума бюджетного відшкодування. В зв'язку з тим, що позивачем відшкодування отримано не в повному обсязі, неможливо провести розрахунок пені. Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача - ГУ Державної казначейської служби в судове засідання не з'явився.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивачем разом з деклараціями за грудень 2013 року, січень, березень-жовтень 2014 року подавались заяви про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 96876220 грн. (т. 1 а.с. 25-57,63-70, 113-120, 164-171, 193-209, т. 2 а.с. 42-49)
Відповідно до ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу. У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.16 ст. 200 Податкового кодексу України у разі якщо платник податку експортує товари за межі митної території України, отримані від іншого платника податку на умовах комісії, консигнації, доручення або інших видів договорів, які не передбачають переходу права власності на такі товари від такого іншого платника податку до експортера, право на отримання бюджетного відшкодування має такий інший платник податку. При цьому комісійна винагорода, отримана платником податку - експортером від такого іншого платника податку, включається до бази оподаткування за ставкою, визначеною підпунктом "а" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, та не включається до митної вартості товарів, які експортуються. Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу. Контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Відповідачем - ДПІ в м. Сумах проводились перевірки заявлених до відшкодування сум податку на додану вартість. Актами та довідками за наслідками перевірок було підтверджено право позивача на відшкодування в заявлених сумах, крім 1862 грн., заявлених в декларації за червень, в зв'язку з чим відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 10.10.2014 року. Рішенням ГУ ДФС у Сумській області за наслідками розгляду скарги від 25.11.2014 року зазначене податкове податкове повідомлення-рішення скасовано. В періоді, який перевірявся, позивач мав право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування. За наслідками перевірок декларації за квітень 2014 року відповідачем було винесено повідомлення про відсутність у позивача права на автоматичне бюджетне відшкодування, але судовим рішенням таке повідомлення було скасовано ( т.1 а.с. 58-62, 72-112,121-1563,173-192,210-250, т. 2 а.с. 1-41,50-109). ДПІ в м. Сумах подавались до органів державної казначейської служби висновки про суми відшкодування податку на додану вартість (т. 2 а.с. 129-144). Незважаючи на це суми, заявлені позивачем до відшкодування та підтверджені ДПІ в м. Сумах, у встановлені податковим кодексом строки відшкодовані позивачу не були. За повідомленням позивача, що не заперечується відповідачами, 03 квітня було частково відшкодовано бюджетну заборгованість за березень 2014 року в сумі 8409835, травень 2014 року - 8802160 грн., за квітень 2014 року в сумі 9984456 грн., червень 2014 року в сумі 5050270 грн., липень 2014 року -1812582, серпень 23014 року - 4442969, вересень 2014 року - 5395891, а всього 44 676 099 грн. Крім того, 30.06.2015 року відшкодовано за грудень 2013 року - 25169915 грн., жовтень 2014 року - 5056564, а всього 90 226 479 грн. Залишилось не відшкодованими за січень, березень, травень 2014 року 21 973 642 грн. ( т. 2 а.с. 116-119, 215-218).
З викладеного вбачається, що право позивача на отримання заявлених до бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість підтверджено висновками ДПІ в м. Сумах та рішенням ГУ ДФС у Сумській області, але у встановлені законом строки відшкодування з бюджету на рахунок позивача проведено не було. Про наявність будь-яких встановлених законом підстав для затримки відшкодування відповідачами не повідомлено. Суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача бюджетне відшкодування податку на додану вартість за січень, березень, травень 2014 року в сумі 21 973 642 грн.
Відповідно до ст. 200 п. 200.23 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Як було зазначено, відшкодування заявлених позивачем сум не було проведено в строки, встановлені ст. 200 ПК України, а тому ці суми вважаються заборгованістю бюджету та вимога позивача про нарахування і стягнення пені є правомірною.
При визначенні суми, що підлягає стягненню, суд приймає до уваги встановлені ст. 200 ПК України строки для проведення перевірок заявлених сум для автоматичного відшкодування, а у випадках винесення ДПІ в м. Сумах повідомлення про відсутність підстав для автоматичного відшкодування строки для відшкодування в загальному порядку, розмір заборгованості по кожному з періодів та момент часткового відшкодування з Державного бюджету на рахунок позивача. Сума пені, що підлягає відшкодуванню за грудень 2013 року становить 4412251 грн. 57 коп., за січень 2014 року - 3646608 грн. 97 коп., березень 2014 року - 1307312 грн. 73 коп., квітень 2014 року - 1431196 грн. 52 коп., травень 2014 року - 1152782 грн. 94 коп., червень 2014 року - 503837 грн. 02 коп., липень 2014 року - 166678 грн. 08 коп., серпень 2014 року -338444 грн. 69 коп., вересень 2014 року - 411033 грн. 80 коп., жовтень 2014 року - 236231 грн. 61 коп. Суд вважає необхідним стягнути на користь позивача 13 606 377 грн. 93 коп. пені.
На підставі ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом в сумі 487 грн. 20 коп.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області, Державної казначейської служби України про стягнення заборгованості -задовольнити
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" (40004, м. Суми, вул. Горького, 58, код ЄДРПОУ 05747991, рах. № 26001962504789 в ПАТ "ПУМБ", м. Київ, МФО 334851) бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за січень, березень, травень 2014 року в сумі 21 973 642 грн. (двадцять один мільйон дев'ятсот сімдесят три тисячі шістсот сорок дві гривні).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" (40004, м. Суми, вул. Горького, 58, код ЄДРПОУ 05747991, рах. № 26001962504789 в ПАТ "ПУМБ", м. Київ, МФО 334851) пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за грудень 2013 року, січень, березень-жовтень 2014 року станом на 02.04.2015 р. в сумі 13 617 745 грн. 27 коп. (тринадцять мільйонів шістсот сімнадцять тисяч сімсот сорок п'ять гривень 27 копійок).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" (40004, м. Суми, вул. Горького, 58, код ЄДРПОУ 05747991, рах. № 26001962504789 в ПАТ "ПУМБ", м. Київ, МФО 334851) 487,20 грн судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) О.В. Соп'яненко
судді (підпис) В.М. Соколов
(підпис) ОСОБА_1
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко