73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
30 листопада 2010 р. Справа № 2-а-4007/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді: Горшков В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Прокурора м. Нова Каховка Херсонської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та його структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Херсонській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
встановив:
Звернувшись до суду прокурор м. Нова Каховка Херсонської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та його структурного підрозділу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Херсонській області просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 фінансові санкції в сумі 680,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.01.2010р. під час проведення перевірки державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Херсонській області виявлено порушення ст.1, 40 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - експлуатація автомобіля облаштованого як таксі без наявності таксометра.
У передбачений законом термін сума застосованих санкцій відповідачем добровільно не сплачена, постанови про застосування фінансових санкцій в порядку передбаченому п.32 "Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті" не оскаржувалась до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю протягом 10 днів після винесення постанови, не опротестовувалась прокурором. Відповідно до чого просить стягнути штрафну санкцію у сумі 680,00 грн.
Прокурор та представник позивача до суду надали заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач до суду не прибув, заперечень на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Згідно із атом перевірки від 28.01.2010 року № 119956 під час проведення перевірки державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Херсонській області виявлено порушення, в трансопрному засобі "таксі" ВАЗ 21099 з номерним знаком ВТ 47-35 АЕ, під час перевезення пасажирів відсутній таксометр.
Відповідно про що складено акт, та в подальшому винесено постанову №064425 від 11.03.2010 про застосування до відповідача штрафу на загальну суму 680,00 грн.
Копії постанов позивачем були направлені на адресу відповідача рекомендованою поштовою кореспонденцією для подальшого виконання.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт" таксі - легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку. Таксометр - прилад, призначений для інформування пасажирів про вартість поїздки та реєстрації параметрів роботи автомобіля-таксі, визначених законодавством.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про автомобільний транспорт" водію таксі забороняється здійснювати перевезення пасажирів, якщо в таксі відсутній або не працює таксометр.
Відповідно до ст. 60 вищезазначеного закону за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до п. 3,4,21,27,28,29,32 "Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.06 року №1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку складається акт. За наявності підстав керівник територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті або його заступник виносить Постанову про застосування фінансових санкцій. Не пізніше трьох днів після її винесення постанови видається уповноваженій особі під розписку чи надсилається рекомендованим листом з повідомленням, фінансова санкція повинна бути перераховано на зазначений у постанові рахунок не пізніше п'ятнадцяти днів після отримання копії постанови про застосування фінансових санкцій про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено постанову. Скарга на постанову подається протягом десяти днів після її винесення. Неоскаржені та неоплачені постанови є боргом порушника перед державою.
Рішення про застосування штрафних санкцій одержане відповідачем. На час розгляду справи винесене рішення про застосування фінансових санкцій оскаржено не було.
Тому суд вважає, що до відповідача було правомірно застосовано фінансові санкції в розмірі 680,00 грн. за порушення вимог чинного законодавства, яке ним в установленому порядку оскаржене не було.
До теперішнього часу рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем не сплачено, доказів сплати до суду не надходило.
З наведених обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (74900, АДРЕСА_1) до Державного бюджету (рахунок 31117106700012 УДК у Херсонській області, МФО 852010, Держбюджет м. Н. Каховка, код доходу 21081100, код ОКПО 24103977) фінансові санкції в суму 680,00 грн. (шістсот вісімдесят грн. 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Горшков В.М.
кат. 6.5