(про відмову у відкритті провадження в адміністративні справі
Справа № 2-а-1317/10/1970
14 квітня 2010 року м.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Загорський 0.0 . перевіривши виконання вимог ст.ст. 105, 106 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до інспектора державної автоінспекції УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_2, начальника державної автоінспекції УМВС України в Тернопільській області Кав»юка ОСОБА_3, начальника відділу по боротьбі з бандитизмом і організованою злочинністю УБОЗ УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_4, начальника карного розшуку УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_5, УМВС України в Тернопільській області про стягнення матеріальної і моральної шкоди,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до інспектора державної автоінспекції УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_2, начальника державної автоінспекції УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_6, начальника відділу по боротьбі з бандитизмом і організованою злочинністю УБОЗ УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_4, начальника карного розшуку УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_5, УМВС України в Тернопільській області про стягнення 2000 грн. матеріальної і 10000 грн. моральної шкоди.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. З КАСУ, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Отже, необхідною та єдиною ознакою справи адміністративної юрисдикції має бути публічно-правовий спір.
Публічно-правові відносини - це відносини між органами влади і їх посадовими чи службовими особами, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень і фізичними та юридичними особами.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь- які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
В позові позивач просить про стягнення з УМВС України в Тернопільській області 2000 грн. матеріальної і 10000 грн. моральної шкоди - вирішення даної категорії справ здійснюється в порядку цивільного судочинства як передбачено ст. 15 ЦПК України з врахуванням вимог статей 107-117 ЦПК України.
П. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України передбачає, що суддя відмовляє у відкритті провадження по адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, -
У відкритті провадження в адміністративні справі за позовною заявою ОСОБА_1 до інспектора державної автоінспекції УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_2, начальника державної автоінспекції УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_6, начальника відділу по боротьбі з бандитизмом і організованою злочинністю УБОЗ УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_4, начальника карного розшуку УМВС України в Тернопільській області ОСОБА_5, УМВС України в Тернопільській області про стягнення матеріальної і моральної шкоди - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана протягом 5 днів з дня проголошення ухвали, а апеляційна скарга протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.
Суддя Загорський О.О.