Постанова від 07.07.2015 по справі 814/1723/15

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

07.07.2015 р. № 814/1723/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Майстренка С.Л., пр. позивача ОСОБА_1, пр. відповідача ОСОБА_2 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПрокурора Березанського району Миколаївської області, вул. Леніна, 41, смт. Березанка, Березанський район, Миколаївська область, 57400

доРеєстраційної служба Березанського районного управління юстиції Миколаївської області, вул. Леніна, 41, смт. Березанка, Березанський район, Миколаївська область, 57400

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаОСОБА_3, бульв. Лесі Українки, 36 Б, кв. 159, м. Київ 42, 01042

проскасування рішення від 15.05.2014р.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- прокурор Березанського району Миколаївської області звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Реєстраційної служби Березанського районного управління юстиції Миколаївської області про скасування рішення про державну реєстрацію.

Позивач обґрунтував позовні вимоги тим, що відповідач в порушення ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень» та п.49 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 року № 868 здійснив реєстрацію права власності нерухомого майна ОСОБА_3М, який на момент державної реєстрації не мав жодних речових прав на земельну ділянку, на якій збудований готельний комплекс.

Відповідач позов визнав повністю.

Третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений телефонограмою.

Третя особа надала суду заперечення, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки прокурором не обґрунтовано в чому порушені інтереси держави та в інтересах, якого органу державної влади прокурор здійснює таке представництво.

Заслухав представників сторін, дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:

Відповідно до ст.121 Конституції України Прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

На підставі ч.2 ст.60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням). Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Оскільки відсутній орган, уповноважений здійснювати контроль за належним здійсненням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, прокурор пред'явив позов в інтересах держави в якості позивача.

15.05.2015 року державний реєстратор ОСОБА_2 приймає рішення № 13072127 провести державну реєстрацію права власності на готельний комплекс, що розташований за адресою Миколаївська область, Березанський район, с. Коблево, вул. Миколаївська, будинок 3а за ОСОБА_3.

Відповідач прийняв це рішення на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації, декларації про початок виконання будівельних робіт, технічного паспорта, довідки Коблівської сільської ради про адресу «Готельного комплексу» від 13.02.2014 року, угоди Коблівської сільської ради від 25.09.2013 року № 49 про відшкодування недоотриманих коштів від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю, копії паспорта, довіреності, картки фізичної особи, квитанцій.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» N 1952-IV, 01.07.2004 державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав;5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до п.49 Порядку Державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. за № 868 передбачено, що у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заінтересованою особою є замовник будівництва, крім випадків, передбачених цим Порядком. Для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна заявник подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку.

Згідно з ч.3 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» N 1952-IV, 01.07.2004 разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

ОСОБА_3 не надав державному реєстратору документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку. При розгляді справи судом справа двічі відкладалась за його клопотанням. Третя особа надала суду заперечення, але не надала документ, що підтверджує правомірне користування або право власності на земельну ділянку.

Прокурор просить скасувати рішення від 15.05.2014, в якому адреса об'єкта нерухомості зазначена Миколаївська область, Березанський район, с.Коблеве, вул. Миколаївська 3а, але в прохальній частині позову прокурор просить скасувати рішення від 15.05.2014 року, зазначив адресу: Миколаївська область, Березанський район, с.Коблеве, вул. Миколаївська 3б.

Оскільки предметом оскарження є рішення державного реєстратора від 15.05.2014 року, в якому зазначена адреса Миколаївська область, Березанський район, с.Коблеве, вул. Миколаївська 3а, суд вважає за необхідне зазначити саме цю адресу.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони на підставі вимог ст. 2 КАС України.

Таким чином, відповідач діяв всупереч ст.19 Конституції України та ст.2 КАС України, тому позов підлягає задоволенню.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. ст. 11,71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити .

2. Скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень номер 13070127 від 15.05.2014 року державного реєстратора реєстраційної служби Березанського районного управління юстиції щодо права власності ОСОБА_3 на об'єкт нерухомого майна: «Готельний комплекс» за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с.Коблеве, вул. Миколаївська 3а.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Гордієнко Т. О.

Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 09.07.2015.