Справа № 2-а-853/10/1970
14 квітня 2010 р.м.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
при секретарі ВальчукІ.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом суб 'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції про скасування -рішень, суд
встановив:
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_2 (надалі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції (надалі відповідач) про скасування рішень ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції № 0005172303/71590 від 27 листопада 2009 року та № 71591 від 27 листопада 2009року про стягнення штрафних санкцій.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали та просили його задовольнити, посилаючись на те, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення є неправомірним та необгрунтованим, оскільки було проведено планову перевірку без попередження, також перевіряючі взяли пояснення в ОСОБА_3С, яка в цей час не мала ніякого відношення до діяльності магазину і віддала одну пачку власних цигарок родичу перевіряючого ОСОБА_4 Також позивач вважає накладене стягнення необгрунтованим, тому що ЗО листопада 2009 року позивачем було подано апеляцію в ОСОБА_1 об'єднану ДПІ про скасування штрафних санкцій, а рішення про результати розгляду скарги було прийнято 24 грудня 2009р., тобто через 25 днів. Продовження строків її розгляду не було надіслано до закінчення двадцятиденного строку, а згідно наказів ДПА України №260 від 30.05.2003р. та №29 від 11.12.1996 «Про затвердження Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків державними податковими адміністраціями» вказано, що якщо вмотивоване рішення зі скаргою платника податків не надсилаються платнику податків протягом двадцяти днів, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків.
Представник відповідача ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції у судовому засіданні позов не визнав, та просив відмовити у задоволенні даного позову, оскільки, перевіркою проведеною працівниками податкового органу було встановлено порушення п. 1, 2, 5.13 cm. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського чаркування та послуг патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 06.07.1995р. №265/95, та cm. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів"(надалі Закон № 481) від 19.12.1995р.
Заслухавши у судовому засіданні позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності суд приходить до висновку, що вимоги позивача не є обгрунтованими, не відповідає дійсним обставинам та матеріалам справи, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а отже позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до п. 1 man. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-Х11 від 04.12.1990 р. на органи державної податкової служби у випадках визначених законами України, надано право здійснювати документальні невиїзні перевірки а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), а також здійснення контролю за дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку.
Працівниками державної податкової служби на підставі направлень на право проведення перевірки від 16.11.2009 року №2968/23-03, №2967/23-03 проведено планову перевірку щодо контролю за додержанням порядку проведення готівковий розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліценцій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів магазину, що знаходиться за адресою, м, Тернопіль, вул. Коновнльця, 16а, що належить позивачу. Результати перевірки оформлено актом перевірки від 19.112009р. №10853/1918/2303/НОМЕР_1. Перевірка проводилась у присутності ОСОБА_5 С, яка надала власноручні пояснення.
Перевіркою, проведеною працівниками податкового органу, було встановлено порушення п. 1, 2, 5.13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського чаркування та послуг патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 06.07.1995р. №265/95 ( надалі Закон 265) та ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. В акті перевірки зазначено, що при реалізації однієї пляшки пива „Миколин" по ціні 7-00 грн., однієї пачки кави „Галка" по ціні 15,75 грн. однієї пачки сигарет „Прилуки" по ціні 4,75 грн. розрахункову операцію на суму 27,50 грн. проведено без застосування зареєстрованої у встановленому порядку книги обліку розрахункових операцій, розрахунковий документ не видано, чим порушено пункт 1.2.5 статті 1 Закону №9 265, Невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, чим порушено вимоги пункту 13 статті 3 Закону 265. Перерахунок та опис наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків здійснено ОСОБА_3 власноручно.
Перевіркою встановлено, що у магазині роздрібна торгівля тютюновими виробами здійснюється без наявної ліцензії, чим порушено вимоги статті 15 Закону № 481. Пояснення продавця ОСОБА_3 надані до акта перевірки, підтверджують факт реалізації тютюнових виробів, зокрема, сигарет „Прилуки" з ціною 4,75 грн.
За результатами розгляду вищезазначеного акту перевірки ОСОБА_1 ОДШ прийнято та надіслано платнику рішення від 27 листопада 2009 року №0005172303/71590 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог Закону № 265 у розмірі 703,00 грн., в тому чисті: 340.00 грн. за проведення розрахункової операції без застосування зареєстрованої у встановленому порядку книги обліку розрахункових операцій або розрахункової книжки і не видачу розрахункового документа та 363, 00 грн. за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня та рішення №71591 від 27.11.2009 року про застосування фінансових санкцій та порушення вимог Закону № 481 у розмірі 1700.00 грн. за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензій, згідно з частиною 2 абзацу 5 ст. зазначеного Закону.
Пунктом 1, 2, 5 стаття 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов 'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється
від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
3) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Відповідно до п.13 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно п.З ст. 2 Закону 265. розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів або повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплата в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця, місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари {надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів передбачено, гцо за продаж зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень. За порушення вимог продажу алкогольних напоїв до суб'єктів підприємницької діяльності за рішеннями відповідних органів державної податкової служби застосовуються фінансові санкції у розмірах, передбачених ст. 17 ЗУ №481/95 відповідно.
Суд приймає до уваги, що Тернопільський міськрайонний суд постановою від 03.02.2009 року №3-433/10 визнав винним продавця ОСОБА_5С винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.І ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки ним порушено встановлений порядок проведення розрахункових операцій чим було порушено п.п. 1, 2, 5 ст. З Закону № 265.
Відповідно до ст.25 Закону України "Про РРО... " суми штрафних (фінансових) санкцій, застосовані до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення вищезазначеного Закону, підлягають перерахуванню до Державного бюджету в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
За таких обставин суд приходить до переконання, що позов суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 є безпідставним, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства. Права та інтереси позивача ніким не порушені, а тому не підлягають захисту в судовому порядку.
керуючись Законом України „Про державну податкову службу в Україні", Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -
У позові суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 до ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій № 0005172303/71590 від 27 листопада 2009 року та рішення про застосування фінансових санкцій № 71591 від 27 листопада 2009 року - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання такої заяви, у строк, встановлений для її подання.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.