Постанова від 13.07.2015 по справі 812/100/15

10.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

13 липня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/100/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря - Михальченко Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Новопсковського районного центру зайнятості у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення суми витрачених на навчання коштів в розмірі 580,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

16 квітня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонського міськрайцентру зайнятості у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення суми витрачених на навчання коштів в розмірі 508 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач послався на наступне.

Відповідача було зареєстровано у Краснодонському міськрайонному центрі зайнятості та відповідно до особистої заяви 18.02.2014 йому було надано статус безробітного. Наказом від 25.02.2014 № НТ 140225 ОСОБА_1 було призначено допомогу по безробіттю.

У зв'язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи для відповідача, яка відповідала б його професії, він погодився на професійну підготовку та одержання нової спеціальності, яка користується попитом у роботодавців.

25.02.2014 між Краснодонським міськрайонним центром зайнятості та ОСОБА_1 був укладений письмовий договір № 11/14, щодо його професійної підготовки на базі ПАТ «Краснодонвугілля» за професією «Гірник підземний». Відповідач своєчасно приступив до навчання.

Згідно наказу учбового закладу від 05.05.2014 № 389/ор ОСОБА_1 був відрахований у зв'язку з пропуском навчання без поважних причин.

Відповідачу було направлено повідомлення - запрошення з'явитися до служби зайнятості, але він до служби зайнятості не з'явився. Наказом від 08.05.2014 № НТ140508 ОСОБА_1 був знятий з обліку безробітних з 05.05.2014.

Позивач зазначає, що оплата усіх витрат, пов'язаних з навчанням відповідача, здійснювалась з коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

В ході судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та зазначив, що при поданні позовної заяви було допущено помилку. Фактична сума боргу ОСОБА_1 перед Краснодонським міськрайцентром зайнятості становить 580,00 грн. Тому позивач просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Краснодонського міськрайцентру зайнятості суму витрачених на навчання коштів в розмірі 580,00 грн.

На підставі викладеного позивач просив стягнути з ОСОБА_1 суму витрачених на навчання коштів в сумі 508,00 грн.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2015 було замінено позивача у справі - Краснодонський міськрайцентр зайнятості у Луганській області на його правонаступника - Новопсковський районний центр зайнятості.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі.

Відповідач у судове засідання не прибув, повідомити про дату, час і місце розгляду справи засобами поштового зв'язку немає можливості, оскільки згідно з листом в.о. директора ЛД УДППЗ Укрпошта від 24 лютого 2015 року № 113 з 07 листопада 2014 року не здійснюється пересилання пошти у Луганській області до/з міст обласного значення: Луганськ, Алчевськ, Антрацит, Брянка, Кіровськ, Красний Луч, Краснодон, Первомайськ, Ровеньки, Свердловськ, Стаханів та населених пунктів, підпорядкованих цим міським радам; д/з населених пунктів у районах: Антрацитівський, Краснодонський, Лутугинський, Перевальський, Свердловський, Слов'яносербський. Повідомлення про розгляд справи було розміщено на офіційному веб-сайті Луганського окружного адміністративного суду (http://adm.lg.court.gov.ua).

Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов наступного.

Відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття врегульовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 року № 1533-ІІІ (надалі - Закон України № 1533-ІІІ).

Відповідно статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

Безробітними визнаються особи віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до статті 7 Закону України № 1533-ІІІ одним із видів соціальних послуг, які надаються безробітним, є пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини другої та третьої статті 36 Закону України № 1533-ІІІ передбачено наступне: застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.

Згідно з п. 6 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним» у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Судом установлено, що відповідач - ОСОБА_1, 18.02.2014 звернувся до Краснодонського міськрайцентру зайнятості з заявою про надання статусу безробітного (арк. справи 13-14). Відповідно до наказу від 18.02.2014 № НТ140218 відповідачу було надано статус безробітного та було призначено допомогу по безробіттю (наказ від 25.02.2014 № НТ140225) (арк. справи 11-12).

25.02.2014 відповідач звернувся до позивача з заявою про направлення його у ПАТ «Краснодонвугілля» на профнавчання за професією «Гірник підземний» у період з 26.02.2014 по 05.06.2014 для подальшого працевлаштування (арк. справи 17).

25.02.2014 між Краснодонським міськрайонним центром зайнятості та ОСОБА_1 був укладений письмовий договір № 11/14 про професійне навчання відповідача, відповідно до якого відповідача було направлено для профнавчання за професією «Гірник підземний», зі строком навчання з 26.02.2014 до 05.06.2014 на базі ПАТ «Краснодонвугілля» з метою подальшого працевлаштування (арк. справи 15-16).

Відповідно до п. 2.1.1. договору від 25.02.2014 № 11/14 відповідач зобов'язувався приступити 26.02.2014 до занять, щоденно відвідувати заняття, згідно з розкладом, не пропусками заняття без поважної причини, успішно пройти повний курс навчання, оволодіти професійними знаннями та навиками, передбаченими навчальними планами та програмами, скласти кваліфікаційні (випускні) іспити чи інші форми контролю знань.

Частиною третьої договору від 25.02.2014 № 11/14 передбачено, що тривалість виплати безробітному допомоги по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів у разі припинення ним без поважних причин професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості.

З безробітного у разі відрахування з навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання, стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму витрат на проїзд до місця навчання і назад та витрат на проживання (арк. справи 15-16).

Наказом Краснодонського міськрайцентру зайнятості у Луганській області від 08.05.2014 № НТ140508 відповідача було знято з реєстрації безробітних з 05.05.2014 у зв'язку з припиненням професійного навчання за направленням територіального органу без поважних причин (арк. справи 12).

03.06.2014 позивачем було прийнято наказ № 47 про стягнення з громадянина ОСОБА_1 витрачених на професійну підготовку коштів у сумі 580,00 грн.

В добровільному порядку відповідач суму витрачених на навчання коштів не повернув.

Таким чином, у судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт порушення ОСОБА_1 вимог статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими й такими, які слід задовольнити повністю.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Новопсковського районного центру зайнятості у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення суми витрачених на навчання коштів в розмірі 580,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Новопсковського районного центру зайнятості у Луганській області суму витрачених на навчання коштів в розмірі 580 грн. 00 коп. (п'ятсот вісімдесят грн. 00 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову складено в повному обсязі 13 липня 2015 року.

Суддя ОСОБА_2