Провадження № 2-а/760/412/15
В справі № 760/10409/15-а
13 липня 2015 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Шереметьєвої Л.А.
при секретарі - Носачову А.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в залі суду за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Київський міський військовий комісаріат про визнання дій протиправними та стягнення одноразової грошової допомоги, суд -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача та третьої особи, просить суд визнати дії суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язати провести нарахування і виплату одноразової грошової допомоги.
Через канцелярію суду 07.07.2015 року позивачем було подано письмову заяву про залишення без розгляду позовної заяви.
Представник відповідача та представник третьої особи в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Дана обставина підтверджується матеріалами поштової кореспонденції про отримання судових повісток.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 КАС України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми вимогами на власний розсуд.
Згідно з ч.1 п.5 ст. 155 КАС України позивач має право подати заяву про залишення позову без розгляду.
Положення цієї норми, відповідно до принципу диспозитивності, передбачають право позивача на порушення провадження в суді та право розпорядження своїми вимогами на свій розсуд. Отже, підстави для відмови у задоволенні цього клопотання законодавством не передбачені, оскільки це є безумовним правом особи, яка звернулася до суду з позовом.
На підставі ч. 2 ст. 155 КАС України, про залишення позовної заяви без розгляду суд постановляє ухвалу.
Розглянувши заяву про залишення позовної заяви без розгляду, суд дійшов висновку, що дії позивача не суперечать вимогам закону, не порушують будь-чиї права та обов'язки, тому суд вважає за необхідне адміністративний позов залишити без розгляду.
Суд роз'яснює, що згідно із ч. 3 ст. 155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 155, 158, 160, 165, 186, 254 КАС України, суд,-
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Київський міський військовий комісаріат про визнання дій протиправними та стягнення одноразової грошової допомоги залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня її проголошення до Апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції.
У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання
копії ухвали.
Суддя