Справа № 6-А-4/12
Провадження № 6-а/727/3/15
14 липня 2015 року Шевченківський районний суд міста Чернівці в складі:
головуючого судді Смотрицького В.Г.
при секретарі Чебуришкіній Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про роз'яснення судового рішення, -
встановив:
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 20 червня 2011 р. в порядку скороченого провадження було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови здійснити нарахування і виплату підвищення до пенсії як дитині війни ОСОБА_1 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.11.2010 р. по день припинення права на таку допомогу із врахуванням виплачених сум.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.06.2014 р. вказана постанова залишена без змін.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало до суду заяву про роз'яснення судового рішення.
В судовому засіданні представник заявника заяву підтримав і просив роз'яснити постанову суду.
Дослідивши постанову суду від 20 червня 2011 р. суд вважає, що підстав для задоволення заяви немає.
Зі змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Тобто, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановления додаткового рішення цим же судом. Також роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності рішення, а саме, мають місце положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Таким чином, з аналізу наведеної статті вбачається, що роз'яснено може бути постанову або ухвалу суду у разі, якщо без такого роз'яснення її неможливо виконати, оскільки високою є ймовірність неясності резолютивної частини рішення. Тому механізм, визначений цією статтею, не може використовуватись, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, мотивації судового рішення. У разі незгоди з мотивацією судового рішення особи, які беруть участь у справі, можуть оскаржити це судове рішення, якщо таке право надане КАС України.
В мотивувальній частині рішення, яке заявник просить роз'яснити, судом зазначено, з яких підстав суд визначився з періодом, за який порушене право Позивача підлягає захисту.
В резолютивній частині постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 20 червня 2011 року зазначено наступне: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови здійснити нарахування і виплату підвищення до пенсії як дитині війни ОСОБА_1 у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.11.2010 р. по день припинення права на таку допомогу із врахуванням виплачених сум, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» з 29 травня 2010 року, оскільки судовий орган не може встановлювати кінцеву дату перерахунку пенсії.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що постанова Шевченківського районного суду м. Чернівці від 20.06.2011 р. по справі № 2-а-1839/2011 не вимагає роз'яснення, оскільки не містить положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо розуміння чи способу виконання рішення.
Задоволення заяви управління Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про роз'яснення судового рішення шляхом зазначення кінцевої дати перерахунку пенсії тягне зміну змісту резолютивної частини постанови суду, що не допускається положеннями ст. 170 КАС України.
Таким чином, заява Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про роз'яснення судового рішення - постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 20.06.2011 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст. 170, 183-2, 186 КАС України, суд, -
ухвалив:
В задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про роз'яснення судового рішення - відмовити.
Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя: