Справа № 727/5073/15-а
Провадження № 2-а/727/113/15
14 липня 2015 року Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівців Смотрицький В.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача виконати перерахунок пенсії, -
В червні 2015 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача виконати перерахунок пенсії, посилалась на те, що з 29.09.2010 р. вона перебуває на обліку в управлінні управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу в органах самоврядування».
У зв'язку з виходом на пенсію вона подала відповідачу заяву та відповідні документи для призначення їй пенсії і відповідач призначив їй пенсію та розрахував її розмір на підставі виданої роботодавцем довідки про заробітну плату форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30 жовтня 2008 року, однак вона не включає усіх складових заробітної плати, які відповідно до чинного законодавства враховуються при розрахунку пенсії.
На момент видачі відповідачем їй довідки та на момент призначення пенсії постанова правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30 жовтня 2008 року не була чинною, вона постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 жовтня 2012 року визнана такою, що не відповідає актам вищої юридичної сили в частині щодо не включення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, які передбачені Законами України «Про державну службу», «Про оплату праці», постановами Кабінету Міністрів України № 268 від 09 березня 2006 року, № 1013 від 12 вересня 1997 року, № 1049 від 20 грудня 1993 року, № 865 від 31 травня 2000 року та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність до вимог законодавства форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії, на виконання якої прийнято постанову № 15-1 від 04 вересня 2013 року, якою затверджено нову форму довідок про заробітну плату, яка включає всі складові заробітної плати, що передбачені чинним законодавством.
Таким чином, при призначенні їй пенсії з вини відповідача були враховані не всі складові її заробітної плати, а саме: суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, в результаті чого розмір її пенсії суттєво занижено.
На її звернення від 01.12.2014 р. вона отримала відповідь № 119/Ф-11 від 09.12.2014 р., якою їй відмовлено в перерахунку пенсії.
Вважає неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивачці було призначено пенсію в розмірі 90% суми заробітної плати, оскільки у неї стаж державної служби понад 20 років.
Згідно ст. 33 ч.2 та ч.7 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Цим же Законом передбачено виплату допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу. Всі ці виплати входять до структури заробітної плати для обчислення пенсії, однак відповідач це не врахував.
Просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення для призначення їй пенсії відповідно до Законів України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування», «Про державну службу», зобов'язати зробити перерахунок призначеної їй пенсії з врахуванням усіх складових заробітної плати відповідно до довідки № 43 від 25.11.2014 року, в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.
Відповідачем управлінням Пенсійного фонду України в м. Чернівцях 09.07.2015 року в канцелярію суду надані письмові заперечення, позовні вимоги вважає необґрунтованими, оскільки з 29.09.2010 року позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування».
01.12.2014 року позивачка звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях з заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати з врахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідки № 43 від 25 листопада 2014 року, виданої Шевченківською районною у місті Чернівці радою про розмір заробітної плати, їй було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії згідно вимог чинного законодавства.
Згідно ст.33 ч.2 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Матеріальна допомога згідно даного Закону не входить до інших надбавок, а є окремою одноразовою виплатою.
Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг, тобто індексація є компенсаційною виплатою та не зазначена в переліку складових заробітної плати державного службовця згідно ст.33 ч.2 Закону України «Про державну службу».
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів враховується в розмірах, що виплачується на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів після набрання чинності Законом України № 432-ІV від 16 січня 2003 року «Про внесенні змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається, зокрема, іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, в Управління немає правових підстав для проведення перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати відповідно до довідки Шевченківської районної у місті Чернівці ради від 25.11.2014 за № 43, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.
Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши письмові докази, вважаю, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Встановлено, що позивачка з 29.09.2010 р. вона перебуває на обліку в управлінні управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу в органах самоврядування».
При визначенні розміру пенсії відповідачем на підставі довідки № 43 від 25 листопада 2014 року, виданої Шевченківською районною у місті Чернівці радою, була взята заробітна плата позивачки ОСОБА_1, однак без врахування розміру отриманої нею матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової компенсації за невикористані щорічні відпустки, що підтверджується даною довідкою (а.с.15).
В червня 2015 року позивачкою на адресу відповідача направлений лист з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування через невключення до формули нарахування виплат, по яким здійснювались сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, однак відповідачем листом № 119/Ф-11 від 09.12.2014 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії (копія листа на а.с.17).
Вважаю, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачці перерахунку пенсії з зазначених нею у вимозі підстав.
Згідно ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.66 ч.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованій особі для призначення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відносно цих вимог закону встановлено, що до заробітку позивачки ОСОБА_1 входила індексації заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, на які було нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою № 43 від 25 листопада 2014 року за період з вересня 2008 року по серпень 2010 роки (а.с.15), а тому відповідач при обчисленні розміру пенсії позивачці повинен був включити ці виплати до складу її заробітної плати як державного службовця, однак всупереч цим вимогам законодавства безпідставно не включив їх до суми середнього заробітку для визначення розміру пенсії.
Таким чином, вважаю, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання відмови управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях включити їй до середнього заробітку для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення неправомірною, зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях провести їй перерахунок пенсії за віком відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу призначення пенсії, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, ст.ст.8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167 КАС України, суддя, -
Позов задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях щодо відмови включити ОСОБА_1 до середнього заробітку для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, неправомірною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях виконати з 01.12.2014 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням усіх складових заробітної плати відповідно до довідки Шевченківської районної у місті Чернівці ради від 25.11.2014 за № 43, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, з якого було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.
Суддя: