Справа № 711/4211/15-а
13 липня 2015 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Смоляр А.О., за участю секретаря судового засідання Бак М.А., розглянувши справу за адміністративним позовом Департамента соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої соціальної допомоги,-
встановив:
Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернулася в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої соціальної допомоги. Свій позов обґрунтовує тим, що згідно заяви від 26.11.2007 ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: м. Черкаси бул. Шевченка, 241, кв.75, отримувала компенсацію особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, на догляд за інвалідом І групи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29 квітня 2004 року.
У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення Придніпровського району департаменту соціальної політики за призначенням субсидії, а також із заявою від 09.12.2014 про перерахунок раніше призначеної субсидії, оскільки при подачі документів нею не було вказано соціальну допомогу, яку гр. ОСОБА_1 одержує по догляду за інвалідом І групи ОСОБА_2, яка померла в серпні 2013 року.
У відділі реєстрації актів цивільного стану по м. Черкаси такі дані відсутні, так як ОСОБА_2 була зареєстрована у м. Ватутіне, де і відбулось поховання.
07.05.2015 року на запит управління надійшла відповідь з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради вих. №359/01-13 від 07.05.2015 про виключення з Єдиного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, гр. ОСОБА_2, яка перебувала на обліку пільговиків, у зв'язку зі смертю 14.08.2013( актовий запис № 30). Надати спеціалістам управління копію свідоцтва про смерть відповідач відмовилась.
Оскільки громадянкою ОСОБА_1 не було повідомлено про вищезазначену обставину, це і призвело до надмірної виплати бюджетних коштів, за період з 15.08.2013 р. по 31.10.2014 р., сума якої після її перерахування становить 2041 грн. 69 коп.
До початку судового засідання від представника позивача надійшла заява з проханням про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги він підтримує.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Був повідомлений про слухання справи належним чином. Причину неявки суду не повідомив. Клопотань про перенесення слухання справи від відповідача не надходило.
Згідно до ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд ухвалив, справу розглядати без участі сторін, що не з'явилися, на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29 квітня 2004 року., фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати.У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради:
визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення;
повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, на підставі заяви № 264 від 26.11.2007 про призначення компенсаційної виплати отримувала компенсацію на догляд за інвалідом І групи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
07.05.2015 року на запит управління надійшла відповідь з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради ОСОБА_2 померла14.08.2013 року та не було повідомлено про вищезазначену обставину громадянкою ОСОБА_1 , що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів, за період з 15.08.2013 р. по 31.10.2014 р., сума якої після її перерахування становить 2041 грн. 69 коп.
У зв'язку з цим ОСОБА_1 25.02.2015р. була повідомлена про надмірно виплачену суму допомоги у термін погашення до 31.03.2014.
Повторно була повідомлена про необхідність повернення зайво виплачених коштів 22.04.2015.
Але до цього часу відповідач належну до повернення на рахунок департаменту суму не повернула.
Таким чином суд, враховуючи те, що щомісячні компенсаційні виплати особам, які надають соціальні послуги, здійснюється з метою забезпечення рівня прожиткового мінімуму громадян і кошти виділяються з державного бюджету, надмірна виплата цих коштів безпосередньо зачіпає інтереси держави та призводить до зменшення державного бюджету, на підставі вищевказаного, з метою необхідності захисту інтересів держави, відповідно до ст. 17 КАС України та п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
На підставі ст.ст. 8 , 9,17-19,104-106,122,128, 161-163,186 КАС України, суд -
вирішив
Позов Департамента соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департамента соціальної політики Черкаської міської ради надмірно виплачену соціальну допомогу в сумі 2041 (дві тис.сорок одну)грн. 69 коп.
Постанову може бути оскаржено до Київського адміністративного апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Головуючий: ОСОБА_3