Справа № 2-а/325/50/2015р. 325/905/15-а
13 липня 2015 року 14 год. 20 хв.
Приазовський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Діденко Є.В., за участю секретаря судового засідання Олексюк І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Приазовського районного суду в смт. Приазовське Запорізької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди,
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області щодо незаконної невиплати їй в повному обсязі нарахованого розміру пенсії; стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області нараховану, але не виплачену пенсію за період з вересня 2014 року в розмірі 5814 грн. 00 коп.; стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області розмір моральної шкоди 3000 грн.; зобов'язати відповідача нараховувати та проводити виплату нарахованої позивачу пенсії в повному обсязі.
Позов обґрунтований тим, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На даний час пенсія є єдиними джерелом існування, однак відповідач з вересня 2014 року до теперішнього часу без зазначення причин припинив виплату призначеної позивачу пенсії, у зв'язку з чим вона опинилася у дуже скрутному матеріальному становищі. Щомісячна виплата пенсії становить 969,00 гривень. Сума невиплаченої відповідачем пенсії за період з вересня 2014 року по лютий 2015 року включно становить - 5814,00 гривень. Тому позивач просить визнати такі дії відповідача щодо невиплати пенсії за віком за вказаний період неправомірними та стягнути з відповідача заборгованість по пенсії за зазначений період в сумі 5814,00 грн., зобов'язати відповідача здійснювати нарахування та виплату пенсії в повному обсязі на майбутнє. Крім того, просить суд стягнути з відповідача на свою користь 3000 гривень у відшкодування моральної шкоди, мотивуючи тим, що від неправомірних дій відповідача переніс моральні страждання та переживання протягом тривалого часу, порушено його звичний образ життя, а також стягнути з відповідача судові витрати.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, надавши суду заяву про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача до суду не з'явився, судові повістки направлялись відповідачу за його юридичною адресою і були повернуті підприємством поштового зв'язку з відміткою про відмову відповідача від отримання кореспонденції. На підставі ч. 11 ст. 35 КАС України, відповідач вважається повідомленим належним чином про дату, час і місце розгляду справи.
Від Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було надано письмові пояснення у цій справі, згідно яких Управління пенсійного фонду України є органом виконавчої влади і в своїй діяльності керується законами, відповідними постановами Кабінету Міністрів України, діє в межах і в спосіб, передбачений Конституцією України. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» Новоазовський район входить до зазначеного переліку. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10. 2014 року №1706 (далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Відповідно до ч.3 ст.4 Закону №1706 громадяни пенсійного віку, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. Відповідно до п. 8 порядку №509, пенсії ті інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати. Отже, у разі звернення пенсіонера з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до територіальних управлінь Пенсійного фонду України пенсія та заборгованість такому пенсіонеру будуть виплачені у повному обсязі.
На підставі ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється, у зв'язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності, вважає що позовні вимоги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Новоазовському районі Донецької області і є отримувачем пенсії за віком.
Згідно інформації Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, наданою на запит суду, інформація про наявність заборгованості з виплати пенсії позивачу відсутня.
Згідно довідки УПФУ в Новоазовському районі № 1901, наданої позивачем, позивач отримує пенсію за віком в розмірі 969,00 грн. щомісячно. У вказаній довідці прописом в графі «Довідка видана для пред'явлення в» зазначено про наявність заборгованості з виплати пенсії в сумі 2907,00 грн.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступних положень законодавства.
Відповідно до п. 11, п. 15 Положення «Про Пенсійний фонд України», Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Діяльність підпорядкованих головному управлінню територіальних управлінь регламентується Положенням «Про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, відповідно до п. 12 якої територіальні управління Пенсійного фонду України є самостійними юридичними особами, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області здійснило перереєстрацію свого місцезнаходження за адресою: 87400, смт. Мангуш, вул. Тітова, 72а. На даний час головним управлінням вирішується питання щодо відновлення функціонування означеного територіального управління.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» Новоазовський район входить до зазначеного переліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706 (далі - Закон № 1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Тобто, позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ в Новоазовському районі Донецької області і є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно з ч. 1, 3 ст. 4 Закону України №1706, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з частиною 8 ст. 4 Закону № 1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі-довідка) видається структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення в день подання заяви, підписується та засвідчується уповноваженою посадовою особою цього структурного підрозділу без сплати будь-яких платежів та зборів, включаючи як першу видачу такої довідки, так і в разі повторної іі видачі у випадку втрати, пошкодження або з метою продовження її дії. Термін дії такої довідки становить шість місяців з моменту її видачі.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону № 1706 громадяни пенсійного віку, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з пунктом 1 «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту розташованого на лінії зіткнення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 (далі - Порядок №509), довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 509, для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Відповідно Постанови Кабінету Міністрів від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсації, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком №509. Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 1 лютого 2015 р. такої довідки.
Відповідно до п. 8 порядку №509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до територіальних управлінь Пенсійного фонду України не звертався, отже Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області не допустив порушень при здійсненні владних повноважень відносно позивача, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог про визнання дій протиправними УПФУ в Новоазовському районі Донецької області та стягнення суми заборгованості по пенсії відсутні, а тому в задоволенні адміністративного позову в цій частині слід відмовити.
Оскільки суд не знайшов правових підстав для задоволення позову про визнання дій протиправними і стягнення суми пенсії, тому відсутні й правові підстави для задоволення позову в частині стягнення моральної шкоди і судових витрат.
Суд вважає, що позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача здійснювати нарахування та проводити виплату пенсії в повному обсязі на майбутнє, є необґрунтованими і не підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інших інтересів фізичних осіб , прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області в подальшому здійснювати виплату пенсії за віком є безпідставним, оскільки встановлює обов'язки на майбутнє без врахування змін чинного законодавства, яке може мати місце, та без наявності спірних правовідносин.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 11, 69-72, 159, 161-163 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоазовському районі Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення суми заборгованості та відшкодування моральної шкоди - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Приазовський районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Є.В. Діденко