Копія
02 липня 2015 р. 12 год. 30 хв. Справа № 818/1643/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу №818/1643/15
за позовом ОСОБА_1
до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області
про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1В.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, Управління ДМС України в Сумській області), в якій просить суд:
- визнати недійсним паспорт громадянина України серії МА 886722 від 22 грудня 2000 року, виданого на підставі свідоцтва про народження за №281109 за місцем реєстрації органу ЗАГС Гор. Бюро ЗАГС облархив ЗАГС Ю-Осетії виданого 19.09.1980 року;
- зобов'язати відповідача внести зміни до форми №1 втрачений паспорт ХІІ-ТІ №615061, виданий Ухинь ГССР Юго-Осет. Край 05.07.1984 року в абзаці коли і з якої країни прибув в Україну в порядку переселення.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що на початку 2000 року втратив паспорт серії XII - ТИ № 615061, виданий Цхінвальським МВВС Південної Осетії до оформлення прописки за адресою: м. Суми, вул. Привокзальна, 35-Є, кв. 13.
29 липня 2000 року позивачем подано заяву до органів міліції про видачу паспорта громадянина України, яке підтверджується заявою на видачу паспорта, форма №1.
В бланкі заяви на видачу паспорта в графі запису «службова відмітка» замість втраченого паспорту серії XII - ТИ № 615061, виданий Цхінвальським МВВС Південної Осетії 05.07.1984 року пропущено ГССР та в місці, де вказується з якої країни прибув до громадянства України в порядку переселення, вказано “не прибував”.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення відповідних змін в бланк заяви на видачу паспорта, але на відповідачем зміни не вносяться.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала з підстав, викладених в письмових запереченнях проти позову (а.с.30-32)
Заслухавши позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає адміністративний позов ОСОБА_1 необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до виписки з будинкової книги від 23 липня 1991 року, він був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії XII - ТИ № 615061, виданий Цхінвальським МВВС Південної Осетії 05.07.1984 та знятий з реєстрації 02.03.1993 року. Для отримання паспорта ним були надані виписка з попереднього місця проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серії XII - ТИ № 615061, виданий Цхінвальським МВВС Південної Осетії 05.07.1984, а також заява наймача на ім'я директора Cумського рафінадного заводу і свідоцтво про народження.
26 грудня 2000 року позивач отримав паспорт громадянина України серії МА № 886722. Паспорт був виданий Ковпаківським РВ СМУ УМВС України в Сумській області на підставі моєї заяви про втрату паспорта серії XII - ТИ № 615061 (виданий 05.07.1984 року Цхінвальським МВВС Південної Осетії). В отриманому паспорті громадянина України був штамп з пропискою за адресою: м. Суми, вул. Привокзальна, буд. 35-Є, кв. 13 з датою 26.12.2000 року.
В бланку заяви на видачу паспорта в графі запису «службова відмітка» замість втраченого паспорту серії XII - ТИ № 615061, виданий Цхінвальським МВВС Південної Осетії 05.07.1984 року пропущено ГССР та в місці, де вказується з якої країни прибув до громадянства України в порядку переселення, вказано “не прибував”. В карточці прописки в абзаці 7 “звідки, коли і куди прибув” відповідачем зазначено, що позивач прибув з м. Цхінвалі, Південна Осетія, 16.06.1991 року на Україну за адресою с. Косівщина Сумського району, вул. Жовтнева, 10.
Позивач зазначає, що при оформленні паспорта громадянина України та реєстрації місця проживання співробітниками СГІРФО Ковпаківського РВ Сумського МУ УМВС України в Сумській області були допущені неточності у його заяві - формі №1, зокрема, що стосується підстав видачі паспорту.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до пп. 20 п. 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 405/2011 (надалі - Положення), Державна міграційна служба України відповідно до покладених на неї завдань здійснює реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, веде відповідні реєстраційні обліки.
Згідно з пп. 10 п. 4 Положення, здійснює оформлення і видачу громадянам України, які постійно проживають в Україні, документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, затримує видачу та вилучає ці документи у передбачених законодавством випадках.
У зв'язку з належним станом формування територіальних органів і підрозділів ДМС та завершення законодавчого врегулювання повноважень ДМС України, відповідно до наказу МВС України від 17.07.2012 № 626 Про функціонування ДМС, з 1 серпня 2012 року від Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України до ДМС України перейшли повноваження щодо: виконання законодавства про громадянство; видача паспорта громадянина України; видача тимчасового посвідчення громадянина України; видача свідоцтва про належність до громадянства України; реєстрація місця проживання фізичних осіб; надання дозволу на імміграцію в Україну; видача посвідки на постійне проживання; видача посвідки на тимчасове проживання; видача запрошення для отримання української візи; видача посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; продовження строку перебування; скорочення строку тимчасового перебування.
Як вбачається із матеріалів справи, паспорт позивачу було видано відділом ГІРФО УМВС України в Сумській області, що не входить до структури підрозділів та не підпорядковується Управлінню Державної міграційної служби України в Сумській області.
На даний час Державний департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України та його територіальні підрозділи ліквідовані. При цьому позивач не є правонаступником ВГІРФО УМВС України в Сумській області.
Позивач звернувся до відповідача із заявою з питань уточнення даних в заяві про оформлення паспорту громадянина України.
Листом від 16.06.2015 року №Х-4/2/10-03/3719 Управління Державної міграційної служби України в Сумській області проінформувала позивача про те, що для перевірки внесення достовірної інформації до заяви про видачу паспорту необхідно звернутися до Ковпаківського РВ в м. Суми УДСМ України в Сумській області із оригіналом свідоцтва про народження (а.с.44), враховуючи те, що жодні документи, на підставі яких було видано позивачу паспорт громадянина України, в УДМВ України в Сумській області відсутні, до Управління не передавалися, в наявності є лише дублікат даної заяви - форми №1.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод (стаття 2, пункт 1 частини 1 статті 17 КАС).
Із наведених норм права випливає, що позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, при встановленні протиправності дій суб'єкта владних повноважень вирішальне значення має встановлення судом факту порушень прав фізичної або юридичної особи, що сталися внаслідок вчинення таких дій.
Справа в адміністративному суді може бути порушена за наявності між сторонами публічно-правового спору, оскільки в розумінні статті 3 КАС справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Слід зазначити, що заява на відновлення втраченого паспорту - форма №1, відомості про тимчасове посвідченні громадянина України, відомості про втрачений паспорт серії ХІІ-ТИ №615061, виданого Цхінвальським МВВС Південної Осетії 05.07.1984р., що вказані до заяви про втрату паспорту були службовими відмітками ВГІРФО УМВС України в Сумській області, відносяться до службового користування, не є правовстановлюючим документом для позивача.
При розгляді даної справи позивачем не доведено, а судом відповідно до ст.11 КАС України не виявлено, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинив відповідач при розгляді звернень ОСОБА_1, на час звернення ОСОБА_1 до суду докази того, що відповідач ухиляється від розгляду чи відмовив позивачу у розгляді його звернень відсутні, а тому позивач не позбавлений права в установленому порядку звернутися до Ковпаківського РВ в м. Суми УДСМ України в Сумській області та надати оригінали документів чи, в разі можливості, належним чином завірені копії документів для розгляду його заяви чи внесення змін до паспортних даних позивача.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Слід також звернути увагу позивача, що судом було роз'яснено право позивача про можливість звернутися до місцевого загального суду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України, із вимогами визнання факту видачі паспорта Громадянина України серії МА № 886722 від 26.12.2000 Ковпаківським РВ СМУ УМВС України в Сумській області на підставі заяви про втрату паспорта серії ХИ-ТИ № 615061, виданого Цхінвальським МВВС Південної Осетії 05.07.1984р. чи визнання позивача прописаним не за тимчасовим посвідченням, а за заявою наймача на ім'я директора Сумського рафінадного заводу, що підтверджується ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2013 року по справі № 2a-1870/9637/12 та від 04 жовтня 2013 року справа № 818/8167/13-a.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
Повний текст постанови складений 07.07.2015 року.