Копія
02 липня 2015 р. Справа №818/1361/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Олійника А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити дії та стягнення грошової компенсації,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане харчове забезпечення під час проходження служби з 02.03.2014 по 11.03.2015 із розрахунку 17, 62 грн. за добу відпрацьованого часу;
- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове забезпечення з 02.03.2014 по 11.03.2015 у сумі 6 048, 88 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.03.2015 № 9 ОСОБА_1 був зарахований до списків особового складу та призначений на посаду діловода мобілізаційного відділення, а наказом від 21.03.2015 № 14 призваний на військову службу під час мобілізації. Позивач зазначає, що в порушення положень постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 426 (зі змінами) та наказу Міністра оборони України від 09.12.2002 № 402 (зі змінами) він не був забезпечений харчуванням та речовим майном. Тому просить зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити йому грошову компенсацію за неотримане харчове забезпечення та стягнути грошову компенсацію за неотримане речове забезпечення.
У судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
У письмовому запереченні на адміністративний позов та додаткових запереченнях ІНФОРМАЦІЯ_2 свою позицію обґрунтовує тим, що діючим законодавством не передбачена виплата грошової компенсації за неотримане речове майно особам, які були призвані на військову службу під час мобілізації. Стосовно компенсації за неотримане харчове забезпечення, відповідач зазначив, що на момент зарахування до особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 позивача харчування мобілізованих за рахунок держави взагалі не було передбачене законодавством. Жодних наказів про зарахування позивача на продовольче забезпечення Сумським ОВК, Сумським ОМВК після внесення змін до норми харчування № 1 не видавалося.
Відповідно до п. 2.10 наказу Міністра оборони України від 09.12.2002 № 402, за час, що минув, продукти згідно з нормами харчування не видаються, грошова компенсація може виплачуватися за термін, що не перевищує загального строку позовної давності відповідно до чинного законодавства.
Позивач звернувся із рапортом до безпосереднього начальника стосовно виплати грошової компенсації за харчування лише 05.02.2015.
Під час проходження служби позивач не подавав до ІНФОРМАЦІЯ_1 жодних рапортів та скарг щодо порушення його права на харчове забезпечення з боку Сумського ОВК або Сумського ОМВК.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Наказом військового комісара Сумського об'єднаного міського військового комісаріату від 02.03.2014 № 9 солдат запасу ОСОБА_1 призваний на навчальні збори до Сумського об'єднаного міського військового комісаріату терміном на 10 діб, зарахований до списків особового складу та вважається призначеним на посаду діловода мобілізаційного відділення (а.с. 6).
Наказом військового комісара Сумського об'єднаного міського військового комісаріату від 11.03.2014 № 11 продовжено термін проведення навчальних зборів приписного складу до 20 березня 2014 року (а.с. 7).
Наказом військового комісара Сумського об'єднаного міського військового комісаріату від 21.03.2014 № 14 солдат ОСОБА_1 згідно мобілізаційного посвідчення зарахований в списки особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 , на всі види забезпечення і вважається приступившим до виконання службових обов'язків за посадою діловода мобілізаційного відділення з посадовим окладом 605 грн. на місяць (а.с. 8).
Наказом військового комісара Сумського об'єднаного міського військового комісаріату від 04.03.2015 № 5-ОП старший солдат ОСОБА_1 діловод відділення комплектування Сумського обласного міського військового комісаріату звільнений з військової служби у запас за пунктом 3 пп. "а" ч.8 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с. 65).
Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.03.2015 № 41 старший солдат ОСОБА_1 діловод відділення комплектування Сумського обласного міського військового комісаріату вважається таким, що справи та посаду здав, і направлений для зарахування на військовий облік до Сумського ОМВК, з 11 березня 2015 року виключений із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_5 та всіх видів забезпечення (а.с. 58).
05.02.2015 позивач звернувся до заступника військового комісара - начальника відділення комплектування із рапортом про виплату йому грошової компенсації за неотримане харчування (а.с. 10).
07.02.2015 позивач звернувся до заступника військового комісара - начальника відділення комплектування із рапортом про виплату йому грошової компенсації за неотримане речове майно (а.с. 11).
Неотримавши вищезазначені виплати позивач звернувся до суду із вищезазначеним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог статті 1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 статті 9-1 вказаного Закону визначено, що продовольче та речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту “н” пункту 1 приміток до “норми № 1 - загальновійськова” норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 426 за рахунок держави харчуванням забезпечуються, зокрема громадяни, які призвані на військову службу у зв'язку з оголошенням мобілізації, - з дня прибуття їх до військового комісаріату.
За приписами пункту 2.3 Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, затвердженого наказом Міністра оборони України від 09.12.2002 № 402, у Збройних Силах України забезпечення харчуванням військовослужбовців та інших категорій за встановленими нормами здійснюється за рахунок держави. Уточнення вартості норм харчування проводиться Головним продовольчим управлінням, виходячи із середніх діючих цін на продукти харчування, і доводиться ним до військ (сил) не частіше одного разу на квартал. Військовослужбовцям та іншим категоріям норми харчування видаються через відповідні їдальні або замість установлених норм харчування (основні й додаткові продукти) виплачується грошова компенсація у розмірі вартості цих норм.
Відповідно до розпорядження начальника Логістики Сухопутних військ - заступника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 15.12.2008 № 116/10/2/2/475, ІНФОРМАЦІЯ_6 прикріплений на продовольче забезпечення до військової частини НОМЕР_1 (а.с. 40).
Отже, всупереч положень підпункту “н” пункту 1 приміток до “норми № 1 - загальновійськова” затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 426 "Про норми харчування військовослужбовців Збройних сил України, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації", ІНФОРМАЦІЯ_7 не було зараховано ОСОБА_1 на продовольче забезпечення.
Таким чином, враховуючи, що вартість загальновійськової норми харчування на добу складає 17,62 грн., суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане харчове забезпечення під час проходження служби з 02.03.2014 по 11.03.2015 із розрахунку 17, 62 грн. за добу відпрацьованого часу.
Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині стягнення грошової компенсації за неотримане речове забезпечення в розмірі 6 048, 88 грн., задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Порядок речового забезпечення військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів Збройних Сил та інших військових формувань, а також військових ліцеїстів у мирний час визначається Положенням “Про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 року № 1444 (далі - Положення).
Проте, вказаним Положенням не передбачений обов'язок виплачувати грошову компенсацію особам, які звільнені у запас.
Відповідно до роз'яснень т.в.о. начальника Центрального управління речового забезпечення Збройних Сил України від 06.04.2015 № 341/5/1/1137, військовослужбовці, які призвані по мобілізації, права на отримання грошової компенсації за невидане речове майно не мають.
Посилання позивача на пп. 3.1.12 Порядку відпуску речового майна військовим частинам та застосування норм забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України речовим майном у мирний час, затвердженого наказом Міністра оборони України від 31.01.2006 № 45, як на підставу виплати йому грошової компенсації за речове майно, є безпідставним, оскільки вказана норма Порядку стосується забезпечення речовим майном офіцерів, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців військової служби за контрактом.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в частині стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно в сумі 6 048, 88 грн. задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити дії та стягнення грошової компенсації - задовольнити частково.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане харчування за період з 02.03.2014 по 11.03.2015 із розрахунку 17, 62 грн. за добу відпрацьованого часу.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складений та підписаний 07.07.2015.