Постанова від 06.07.2015 по справі 818/1286/15

Копія

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2015 р. Справа № 818/1286/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання - О.В. Прімової - Крикуненко,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1286/15

за позовом Державної фінансової інспекції в Сумській області

до Роменської районної державної лікарні ветеринарної медицини

про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить стягнути з відповідача грошові кошти в сумі 24357, 36 грн. згідно пункту 3 листа - вимоги "Про усунення порушень, виявлених в ході проведеної ревізії" від 03.07.2014 року № 104-14/1062. Свої вимоги обґрунтовує тим, позивачем було проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Роменської районної державної лікарні ветеринарної медицини (Роменська РДЛВМ) за період з 01.01.2011 р. по 28.02.2014 р., в ході якої встановлено ряд порушень фінансово - бюджетної дисципліни, які викладені в акті ревізії від 30.05.2014 р. № 104-21/71 та направлені листом - вимогою від 03.07.2014 р. № 104-14/1062 для їх усунення у строк до 04 серпня 2014 р., не погоджуючись з пунктами 2, 3, 4 відповідач оскаржив їх у судовому порядку, але постановою Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2014 р. у справі 818/1857/14, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014 р., було частково задоволено позовні вимоги Роменської районної державної лікарні ветеринарної медицини та визнано протиправними і скасовано пункти 2, 4 листа - вимоги від 03.07.2014 № 104-14/1062, а в скасуванні пункту 3 - відмовлено. Позивач вважає, що зазначені пункти вказаної вимоги визнані законними, а тому є обов'язковими до виконання Роменською районною державною лікарнею ветеринарної медицини.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що адміністративні послуги з видачі ветеринарних документів належать до їх основної діяльності і у відповідності до статті 13 Бюджетного кодексу України, отримання ним оплати за вказані адміністративні послуги є власними входженнями, що є складовою частиною спеціального фонду бюджету і використовуються на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю, а тому, кошти за надані адміністративні послуги з видачі ветеринарних сертифікатів та свідоцтв, отримані лікарнею в період з 2009 р. по 24.06.2011 р. та після 24.06.2011 р. надходили до спеціального фонду Держбюджету та відображались як власні надходження, оскільки, не існувало окремого коду бюджетної класифікації доходів бюджету "Плата за надання адміністративних послуг".

Вислухавши представника позивача, представників відповідача, перевіривши матеріали справи і оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд визнає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ у Сумській області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.01.2011 року по 28.02.2014 року та за її результатами складено акт 30.05.2014 р. № 104-21/71 (а.с. 12-18).

На підставі пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" Роменській РДЛВМ направлено лист - вимогу від 03.07.2014 р. № 104-14/1062 із терміном зворотного інформування про вжиті заходи - до 04.08.2014 року (а.с. 7-11).

З копії реєстру від 23.04.2014 р. (а.с.28) слідує, що за період з 24.06.2011 р. по 31.12.2011 р. до Роменської РДЛВМ надійшли кошти від адміністративних послуг на загальну суму 24357,36 грн.

З копії листа ГУ ДКСУ у Сумській області від 25.05.2015 р. № 05-12/1126 (а.с. 103) слідує, що в період з 01.01.2011 р. по 24.06.2011 р. та з 24.06.2011 р. по 31.12.2011 р. на доходний рахунок відповідача № 31253272210490 перерахувалися кошти від надання адміністративних послуг з подальшим зарахуванням їх на реєстраційний рахунок з власних надходжень бюджетних установ отримувач Роменська РДЛВМ.

В судовому засіданні встановлено, що в червні 2014 року Роменська РДЛВМ звернулася до суду з позовом до ДФІ у Сумській області, в якому просила визнати протиправними та скасувати пункти 2, 3, 4 вимоги від 03.07.2014 р. № 104-14/1062. Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2014 в справі № 818/1857/14, що залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2014 р., було частково задоволено позовні вимоги Роменської РДЛВМ - визнано протиправними та скасовано пункти 2, 4 листа - вимоги № 104-14/1062, а в скасуванні пункту 3 - відмовлено, що підтверджується копіями судових рішень (а.с. 19 - 22, 86 - 93,).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 р. № 641 "Про затвердження переліку платних адміністративних послуг, які надаються Державною ветеринарною та фітосанітарною службою, органами та установами, що входять до сфери її управління, і розміру плати за їх надання" (далі - Постанова КМУ № 641), яка набрала чинності з 24.06.2011 року, визначена вартість та перелік платних адміністративних послуг, які надаються лікарнею.

В частині 34 статті 14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 № 2857-VI, встановлено, що у 2011 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами, в тому числі статті 4 цього Закону, спрямовуються на видатки головних розпорядників коштів державного бюджету, пов'язані з наданням адміністративних послуг (за рахунок джерел, визначених пунктом 32 статті 4 цього Закону.

Відповідно до статей 1, 32, 99 Закону України "Про ветеринарну медицину" видача ветеринарних документів (ветеринарних довідок і свідоцтв) здійснюється ліцензованими лікарями ветеринарної медицини державних закладів ветеринарної медицини на платній основі згідно з тарифами, що затверджуються згідно законодавства про ціни та ціноутворення.

Районні державні лікарні ветеринарної медицини відповідно до покладених на них завдань безпосередньо, а також через свої структурні підрозділи, зокрема, видають ветеринарні документи (ветеринарні довідки та свідоцтва згідно п.5 Положення про районні державні лікарні ветеринарної медицини, ствердженого наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 28.10.2008 р. № 238 і зареєстрованого Міністерством юстиції України 20.11.2008 р. за № 1119/15810.

Із вищевказаного пункту слідує, що видача ветеринарних документів (ветеринарних довідок, сертифікатів та свідоцтв) належить до основної діяльності відповідача.

Тимчасовим порядком надання адміністративних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2009 р. № 737 (далі - Тимчасовий порядок), що був чинним на час виникнення спірних правовідносин, визначена процедура надання адміністративних послуг органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в межах делегованих їм органами виконавчої влади повноважень, підприємствами, установами та організаціями, на які згідно з нормативно-правовими актами покладено надавати адміністративні послуги.

Згідно пункту 1 Тимчасового порядку (чинного на час виникнення спірних правовідносин) адміністративна послуга - це послуга, яка є результатом здійснення суб'єктом повноважень щодо прийняття згідно з нормативно - правовими актами на звернення фізичної або юридичної особи адміністративного акта, спрямованого на реалізацію та захист її прав і законних інтересів та/або на виконання особою визначених законом обов'язків (отримання дозволу (ліцензії), сертифіката, посвідчення та інших документів, реєстрація тощо). До адміністративних послуг належить, зокрема, видача ліцензій, дозволів та інших документів дозвільного характеру, сертифікатів, свідоцтв, атестатів, посвідчень.

Пунктом 3 Тимчасового порядку (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що плата за надання таких послуг справляється у розмірах та порядку, що визначені законодавчими актами, а в разі, коли це не передбачено законодавчими актами - актами Кабінету Міністрів України.

При цьому, Тимчасовим порядком (чинного на час виникнення спірних правовідносин) не був визначений обов'язок бюджетних установ перераховувати одержану ними плату за надання адміністративних послуг до спеціального фонду державного бюджету, оскільки такі надходження згідно статті 13 Бюджетного кодексу України є власними надходженнями відповідача як бюджетної установи, які є складовою частиною спеціального фонду державного бюджету.

Наказом Державного комітету ветеринарної медицини України від 20.12.2010 р. № 562 затверджені стандарти надання бюджетними установами ветеринарної медицини адміністративних послуг з проведення державної ветеринарно-санітарної експертизи продуктів тваринного та рослинного походження з видачею ветеринарних сертифікатів та свідоцтв.

Частиною 32 статті 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у - частині доходів є плата за адміністративні послуги. Плата за надання таких послуг справляється у розмірах та порядку, визначених законодавчими актами України, а в разі якщо це не передбачено законодавчими актами України, актами Кабінету Міністрів України.

Отже, протягом 2011 року оплата за надані адміністративні послуги була джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік, а розмір та порядок оплати за надання адміністративних послуг повинна бути врегульована іншими законодавчими актами, а в разі їх відсутності - актами Кабінету Міністрів України.

Тарифи за надання державними лікарнями ветеринарної медицини адміністративних послуг з видачі ветеринарних сертифікатів і ветеринарних свідоцтв були затвердженні постановою Кабінету Міністрів України № 641 від 09.06.2011 р., яка набула чинності з 24.06.2011 р.

Протягом 2011 року отриману плату за надані адміністративні послуги з видачі ветеринарних сертифікатів і свідоцтв відповідач зараховував як власні надходження лікарні (бюджетної установи), які згідно статті 13 Бюджетного кодексу України є складовою частиною стального фонду державного бюджету.

Відповідно до статті 13 Бюджетного кодексу України бюджет може складатися із зального та спеціального фондів. Складовими частинами спеціального фонду бюджету є, в тому числі, доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування. Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету. Власні надходження бюджетних установ поділяються на такі групи: перша група - входження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством; друга група - інші джерела власних надходжень бюджетних установ. У складі першої групи виділяються такі підгрупи: підгрупа 1 - плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю; підгрупа 2 - надходження бюджетних установ від додаткової (господарської) діяльності; підгрупа 3 - плата за оренду майна бюджетних установ; підгрупа 4 - надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна).

Власні надходження бюджетних установ використовуються (з урахуванням ч.9 ст. 51 цього Кодексу) на: покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю (за рахунок надходжень групи 1 першої групи).

Таким чином, адміністративні послуги з видачі ветеринарних документів належать до основної діяльності відповідача, і у відповідності до ст.13 Бюджетного кодексу України, отримання відповідачем оплати за вказані адміністративні послуги є власними надходженнями відповідача, що є складовою частиною спеціального фонду бюджету і використовуються на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю.

Аналогічні позиції щодо застосування зазначених норм матеріального права були висловлені у постановах Вищого адміністративного суду України від 28 квітня 15 року по справі № К/800/256/15, К/800/3370/15 та від 21 квітня 2015 року по справі К/800/68652/14, К/800/1175/15.

Враховуючи викладене, суд вважає, що кошти за надані адміністративні послуги з видачі ветеринарних сертифікатів та свідоцтв, отримані лікарнею за період з 24 червня 2011 р. по 31 грудня 2011 р. були правомірно заховані відповідачем як власні надходження, які згідно статті 13 Бюджетного кодексу України є складовою спеціального фонду Державного бюджету і використовуються на покриття витрат лікарні, пов'язаних з наданням цих послуг.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Сумській області до Роменської районної державної лікарні ветеринарної медицини про стягнення коштів відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 10 липня 2015 року.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал