Ухвала від 09.07.2015 по справі 815/2782/15

Справа № 815/2782/15

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

09 липня 2015 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Токмілової Л.М.,

за участю секретаря - Мороз А.П.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Апостола Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Любашівської районної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпорядження про оголошення догани, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Любашівської районної державної адміністрації, в якому позивач просить суд визнати незаконним та скасувати розпорядження в.о. Голови Любашівської районної державної адміністрації №18/Кд-2015 від 24.03.2015р. про оголошення догани за недотримання трудової дисципліни - порушення етики державного службовця при виконанні службових обов'язків.

У судовому засіданні, судом поставлено на обговорення питання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропущенням строку звернення до суду.

Позивач проти залишення позову без розгляду заперечував, зазначивши при цьому що за захистом своїх прав, свобод та інтересів звертався до Любашівського районного суду.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Любашівського районного суду позов ОСОБА_1 до Любашівської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження про притягнення до дисциплінарної відповідальності повернуто позивачеві у зв'язку з непідсудністю справи даному суду.

Представник відповідача просив суд залишити даний позов без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду.

Відповідно до п. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно п. 3 ст. 99 КАС України Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивач оскаржує розпорядження в.о. Голови Любашівської районної державної адміністрації №18/Кд-2015 від 24.03.2015р., яким йому оголошено догану за недотримання трудової дисципліни - порушення етики державного службовця при виконанні службових обов'язків.

Як встановлено в судовому засіданні позивачем про існування оскаржуваного розпорядження №18/Кд-2015 від 24.03.2015р. стало відомо 26 березня 2015 року, місячний строк щодо звернення до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів сплив 24.04.2015р., при цьому адміністративний позов позивачем подано до суду лише 02 червня 2015 року. Жодних клопотань щодо поновлення строку на звернення до адміністративного суду від відповідача не надавалося.

Суд зазначає, що строки впливають на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків. Строки - засіб впорядкування суспільних відносин, без якого неможливо уявити діяльність публічної адміністрації, нормативного акта, якою б юридичною силою він не був наділений.

Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.

Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (рішення від 22.10.1996р., 27.02.1980р.).

Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Разом з цим, поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що жодних належних та допустимих доказів щодо причин пропуску строку вчасного звернення до адміністративного суду, які б унеможливлювали і не залежали б від волі позивача своєчасно звернутись за судовим захистом, позивач не вказує і не надає, та відповідно судом не встановлено обставин, що свідчать про наявність об'єктивних перешкод для подання позову у встановлений законодавством строк.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Любашівської районної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпорядження про оголошення догани слід залиши без розгляду.

На підставі вимог частини 7 статті 160 КАС України, в судовому засіданні 09 липня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 99, 100, 108, 155, 160 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Любашівської районної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпорядження про оголошення догани,- залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано судом 13 липня 2015 року.

Суддя /підпис/ Токмілова Л. М.