ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
08 липня 2015 року 18 год. 22 хв. Справа № 813/1743/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Сакалоша В.М.,
суддів: Потабенко В.А., Сидор Н.Т.,
за участю секретаря судового засідання - Козак О.О.,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій та зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу,-
ОСОБА_3 звернувся до суду із позовною заявою до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якій просить суд визнати неправомірними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій та зобов'язати нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 36 - місячного грошового забезпечення, виходячи із окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення) посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що у 2011 році на підставі свідоцтва про хворобу від 22.09.2011 року №3458 наказом від 23.09.2011 року №301 був звільнений у відставку за станом здоров'я із зняттям з військового обліку. Через 3 місяці після звільнення позивача Львівською обласною МСЕК було визнано інвалідом ІІІ групи, внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в підрозділах МНС України. 16.03.2012 року комісією МНС України було прийнято рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги по інвалідності у відповідності до вимог п.2 ст.56 Закону України «Про правові засади цивільного захисту» в Порядку і на умовах, затверджених постановою КМ України №908 в розмірі 65 664 грн., виходячи із розрахунку 36 посадових окладів за остатньою штатною посадою на день звільнення. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що при нарахуванні одноразової допомоги у розмірі 36 - місячного грошового забезпечення, відповідачем для обрахунку було взято лише розмір посадового окладу, що становить 1 824 грн., а не розмір грошового забезпечення, як передбачено законом.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив позовні вимоги задоволити.
Відповідач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належно повідомлений про день та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на позов не подав.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 23.09.2011 року № 301 о/с по особовому складу, ОСОБА_3 звільнено із служби у відставку з виключенням з військового обліку за п.102 п.п.2 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого Постановою КМ України від 21.07.2005 року №629 (за станом здоров'я). Позивача звільнено у зв'язку з визнанням його центральною лікарсько-експертною комісією МНС України непридатним за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку. Підставою звільнення є наказ МНС України №954 о/с від 23.09.2011 року, рапорт ОСОБА_3, подання начальника ГУ МНС у Львівській області та свідоцтво про хворобу ЦЛЕК МНС України від 19.09.2011 року №3306.
Правові та організаційні засади у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру, повноваження органів виконавчої влади та інших органів управління, порядок створення і застосування сил, їх комплектування, проходження служби, а також гарантії соціального і правового захисту особового складу органів та підрозділів цивільного захисту, на час здійснення правовідносин, врегульовано Законом України «Про правові засади цивільного захисту».
У відповідності до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про правові засади цивільного захисту», в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин, у разі інвалідності, що настала в період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту в період проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908.
Згідно п.2 вказаного Порядку особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, проводиться виплата у розмірі:
-48-місячного грошового забезпечення - інвалідам I групи;
-42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи;
-36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи;
При цьому, пунктом 3 Порядку (в редакції від 22.07.2008 року) передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення (посадового окладу, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294 за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день втрати працездатності, а особа звільнена із служби, - на день звільнення.
Відповідно до п.1 Постанови КМ України №1294 (в редакції від 08.09.2011 року) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Дані норми кореспондуються з ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ, якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
16.03.2012 року комісією МНС України було вирішено виплатити позивачу одноразову грошову допомогу по інвалідності у відповідності до вимог п.2 ст.56 Закону України «Про правові засади цивільного захисту» в порядку і на умовах, затверджених постановою КМ України №908 в розмірі 65 664 грн., виходячи із розрахунку 36 посадових окладів за остатньою штатною посадою на день звільнення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність протиправних дій відповідача при нарахуванні і виплаті позивачу одноразової допомоги з урахуванням лише посадового окладу в розмірі 1824 грн. без врахування грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, а саме: окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, яке визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294.
З матеріалів справи встановлено, що позивач одержав одноразову грошову допомогу в розмірі 65 664,00 грн. (1 824,00 грн. х 36), а тому слід зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 36 - місячного грошового забезпечення, що становить 246 643,92 грн. (6 851,22 х 36), виходячи із окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат 180 979,92 грн. (246 643,92 грн. - 65 664,00 грн.).
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1.Адміністративний позов задоволити повністю.
2.Визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного нарахування та виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи.
3.Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу в сумі 180 979 грн. 92 коп., як інваліду ІІІ групи, у розмірі 36 - місячного грошового забезпечення, виходячи із окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 10 липня 2015 року.
Головуючий суддя Сакалош В.М.
Суддя Потабенко В.А.
Суддя Сидор Н.Т.