Постанова від 06.05.2009 по справі 2а-1579/09/0870

Категорія статобліку 2.29

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 травня 2009 р. о 13 год. 40 хв. Справа № 2а-1579/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Стрельнікової Н.В.

при секретарі Горбовій І.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с Луначарське

Бердянського району Запорізької області

до: Голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області в

особі виконуючого обов'язки голови ОСОБА_2, м. Бердянськ Запорізької області

про визнання незаконним прийнятого рішення, скасування рішення, оскарження

дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а також зобов'язання прийняти рішення,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, НОМЕР_1 від 01.03.1996 р.

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області в особі виконуючого обов'язки голови ОСОБА_2, в якому просить суд визнати нечинним прийняте рішення від 15.08.2008 р.; визнати незаконними дії та бездіяльність відповідача щодо: розгляду звернення (заяви від 15.05.2007 р.) з порушенням встановленого законодавством строку розгляду, порядку розгляду та прийняття рішення і надання письмової відповіді; в забезпеченні контролю за відповідною комісією РДА і її роботою, яка не передала позивачу акт відбору земельної ділянки під туристичний кемпінг (притулок), яка планувалася до відведення та інших матеріалів; не прийняття рішення (розпорядження) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва (розміщення) і обслуговування туристичного кемпінгу (притулку) в оренду терміном на 20 років на території Луначарської сільської ради біля бази відпочинку «Авіатор»; також просить суд зобов'язати голову Бердянської районної державної адміністрації прийняте законне рішення (розпорядження) про погодження позивачу матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва (розміщення) туристичного кемпінгу (притулку) в оренду терміном на 20 років на території Луначарської сільської ради біля бази відпочинку «Авіатор»; зобов'язати голову Бердянської районної державної адміністрації прийняте законне рішення (розпорядження) про погодження позивачу місця розташування об'єкту земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва (розміщення) і обслуговування туристичного кемпінгу (притулку) в оренду терміном на 20 років на території Луначарської сільської ради біля бази відпочинку «Авіатор»; зобов'язати голову Бердянської районної державної адміністрації прийняте законне рішення (розпорядження) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва (розміщення) і обслуговування туристичного кемпінгу (притулку) позивачу в оренду терміном на 20 років на території Луначарської сільської ради біля бази відпочинку «Авіатор»зі зміною цільового призначення та (або) вказати в рішенні, що дане рішення суду є підставою для розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва і обслуговування туристичного притулку позивачу в оренду терміном на 20 років на території Луначарської сільської ради біля бази відпочинку «Авіатор»зі зміною цільового призначення.

В обґрунтування позову посилається на те, що приймаючи рішення від 15.05.2008 р. (лист № 579/01) відповідач порушив вимоги чинного законодавства щодо строку розгляду звернення, порядку розгляду звернення, прийняття рішення та надання письмової відповіді, зокрема положення ст. ст. 15, 19, 20 ЗУ «Про звернення громадян». Також вважає, що дії (бездіяльність) відповідача порушує вимоги ст. ст. 3, 8, 13, 19, 24, 58, 68, 119 Конституції. Вказує, що оскільки він звернувся до відповідача із заявою від 15.05.2007 р., то відповідач мав вирішити її у встановлений законом строк та прийняти відповідне рішення на підставі законодавства, яке було чинним на час звернення. Оскільки голова Бердянської райдержадміністрації тривалий час приймав рішення згідно поданої заяви та застосовував до вказаних відносин законодавство, яке набуло чинності значно пізніше ніж повинна була розглянута заява, позивач вважає, що такі дії порушують його конституційні права та охоронювані законом інтереси.

У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги з підстав, викладених у позові.

Голова Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області в особі виконуючого обов'язки голови ОСОБА_2 в судові засідання жодного разу не з'явився, причини неявки суду не відомі. Про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача -суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково виходячи з наступного.

Статтями 13 і 41 Конституції України визначено, що від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

До повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах,

визначених цим Кодексом (ст. 17 ЗК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції станом на 15.05.2007 р.) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 124 ЗК України (в редакції станом на 15.05.2007 р.) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

15.05.2007 р. ПП ОСОБА_1 звернувся із заявою до в.о. голови Бердянської райдержадміністрації ОСОБА_2 про надання йому в оренду земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва туристичного притулку, яка знаходиться на території Луначарської сільської ради біля бази відпочинку «Авіатор»(копія заяви у матеріалах справи).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян»громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів

масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 19 вказаного Закону передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Згідно зі ст. 20 Закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Згідно резолюції від 15.05.2007 р. на заяві позивача в.о. голови Бердянської райдержадміністрації було зобов'язано винести розгляд заяви на засідання комісії.

Як вбачається із виписки протоколу засідання конкурсної комісії з питань надання в оренду земельних ділянок на конкурентних засадах від 28.09.2007 р., комісія одноголосно вважала за можливе надання в оренду земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва туристичного кемпінгу терміном на 20 років на березі Азовського моря на території Луначарської сільської ради з умовами інвестиційного договору.

Листом від 12.12.2008 р. відповідач, розглянувши звернення позивача від 21.11.2008 р. вказав, що райдержадміністрацією у зв'язку із вимогами Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були призупинені дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на оренду землі.

Згодом, листом від 15.05.2008 р. відповідачем за результатами розгляду клопотання ПП ОСОБА_1 від 15.05.2007 р. № 1334/01-16 та на підставі рішення конкурсної комісії від 28.09.2007 р. позивачу надано дозвіл на збір матеріалів щодо вибору земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва та розміщення туристичного притулку на території Луначарської сільської ради на узбережжі Азовського моря (копія листа у матеріалах справи).

З огляду на викладене, суд вважає дії в.о. голови Бердянської райдержадміністрації ОСОБА_2 щодо розгляду заяви ПП ОСОБА_1 від 15.05.2007 р. протиправними в зв'язку із порушенням встановленого законодавством строку розгляду вказаного звернення позивача. Позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод і інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З огляду на це, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати голову Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області в особі в.о. ОСОБА_2 розглянути у передбачений законом строк звернення ОСОБА_1 від 15.05.2007 р., повідомивши останнього у встановлений законом строк про результати розгляду його звернення.

В частині позовних вимог щодо зобов'язання голову Бердянської районної державної адміністрації прийняти рішення про погодження матеріалів вибору місця розташування земельної ділянки, про погодження місця розташування об'єкту земельної ділянки, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5 га для будівництва (розміщення) і обслуговування туристичного кемпінгу (притулку в оренду строком на 20 років, яка знаходиться на території Луначарської сільської ради біля бази відпочинку «Авіатор», - слід відмовити з огляду на таке.

Відповідно до ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Отже, покладення на Бердянську районну державну адміністрацію обов'язку погодити матеріали надати вибору місця розташування земельної ділянки місця розташування об'єкту земельної ділянки та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, порушує права райдержадміністрації самостійно визначити висновки по розгляду питання щодо надання в користування земельної ділянки.

Крім того, не підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання нечинним прийнятого рішення від 15.08.2008 р. (лист № 579/01) з огляду на таке. Враховуючи те, що судом задоволено вимоги позивача про визнання протиправними дій голови Бердянської райдержадміністрації щодо розгляду заяви від 15.05.2007 р., то визнання рішення, оформленого листом від 15.08.2008 р. вих. № 579/01 нечинним є недоцільним.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу -до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 71, 72, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області в особі виконуючого обов'язки голови ОСОБА_2, про визнання незаконним прийнятого рішення, скасування рішення, оскарження дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а також зобов'язання прийняти рішення, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області в особі виконуючого обов'язки голови ОСОБА_2 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.05.2007 р. про надання йому в оренду земельної ділянки з порушенням встановленого законодавством строку розгляду вказаного звернення позивача.

Зобов'язати Голову Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області в особі виконуючого обов'язки голови ОСОБА_2 розглянути у передбачений законом строк звернення ОСОБА_1 від 15.05.2007 р. про надання йому в оренду земельної ділянки, повідомивши ОСОБА_3 у встановлений законом строк про результати розгляду його звернення.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 -відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 1 (одну) грн.70 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанову складено у повному обсязі 12 травня 2009 р.

Суддя (підпис) Н.В. Стрельнікова

18.05.2009 р. постанова набрала законної сили

Суддя: