Постанова від 09.07.2015 по справі 808/3421/15

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

09 липня 2015 року (12 год. 10 хв.) Справа № 808/3421/15 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Киселя Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Мащенко Д.В.,

позивача - ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області про зобов'язання внести зміни до актового запису.

24.06.2015 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить: зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_1, а саме: в графі «ім'я дитини» замість «ОСОБА_1» записати «ОСОБА_1».

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у внесенні змін до актового запису про народження позивача №119 від 18.07.1955.

Ухвалою від 26.06.2015 провадження у справі було відкрите, судове засідання призначене на 09.07.2015.

08.07.2015 від відповідача до суду надійшов лист, в якому останній просив розглянути справу без участі представника відповідача, проти позову не заперечує.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 122 та ч. 4 ст. 128 КАС України справу було вирішено за відсутності представника відповідача.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити у повному обсязі.

Допитаний у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 зазначив, що є чоловіком позивача. Зазначив, що знайомий з позивачкою з дитинства та наголосив, що все життя знає позивачку, як «ОСОБА_1», а не «ОСОБА_1».

У судовому засіданні 09.07.2015 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Суд, заслухавши пояснення позивача та свідка, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,

ВСТАНОВИВ:

З метою відновлення загубленого свідоцтва про народження позивача, позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження позивача №119 від 18.07.1955, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області, а саме виправлення імені дитини з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1».

30.04.2015 відповідачем було складено Висновок про відмову у внесенні змін, доповнень до актового запису цивільного стану №42/02-04/06-119, відповідно до якого відповідачем було відмовлено у виправленні імені дитини з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» в актовому записі про народження позивача №119 від 18.07.1955, у зв'язку з відсутністю підстав для внесення змін. Згідно змісту зазначеного Висновку в актовому записі про народження заявника № 119 від 18.07.1955 зазначено ім'я дитини «ОСОБА_1». Відповідні відомості зазначені у повному витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження позивача сформованому відповідачем за № 15262399 від 11.04.2015. Аналіз документів, представлених позивачем, свідчить, про відсутність підстав для знесення змін до актового запису про народження № 119 від 18.07.1955 на громадянина ОСОБА_4.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису про народження позивача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 (далі - Закон №2398-VI).

Відповідно до ст. 2 Закону №2398-VI, актами цивільного стану - є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, визначених цим законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до ст. 9 вказаного Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Частина 1 ст. 6 Закону №2398-VI визначає, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 22 Закону №2398-VI заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону №2398-VI для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.

Згідно ч. 1, 2 ст. 13 Закону №2398-VI, державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.

Відповідно до ч. 1 ст. 146 Сімейного кодексу України ім'я дитини визначається за згодою батьків.

Відповідно до пп. 2.13.9 п. 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011р. №96/5, актовий запис про зміну імені є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог ст. 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини.

Згідно Розділу І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7 Правил).

Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до п. 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2 Правил.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Згідно п. 2.20 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику.

Водночас у висновку зазначається про можливість оскарження відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в судовому порядку. На прохання заявника пред'явлені ним документи, крім заяви, повертаються.

Підпунктом 2.13.2 п. 2.13 Правил встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану може бути постанова адміністративного суду.

Відповідно до пп. 2.16.7 п. 2.16 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Судом встановлено, що позивачем було подано заяву, разом із пакетом документів, до відповідача про внесення змін до актового запису про народження, а саме до актового запису про народження дитини (позивача) №119 від 18.07.1955, проте висновком відповідача позивачу було відмовлено у внесенні змін до зазначеного актового запису, у зв'язку з відсутністю підстав для внесення змін.

Суд зазначає, що відповідачем було складено повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження позивача № 15262399 від 11.04.2015, згідно якого в актовому записі про народження позивача № 119 від 18.07.1955 зазначено ім'я дитини «ОСОБА_1».

В обґрунтування позовних вимог позивачем було надано:

- Довідку про присвоєння ідентифікаційного номера позивача, відповідно до якого прізвище ім'я по-батькові позивача вказане - ОСОБА_1 (українською мовою);

- паспорт позивача НОМЕР_1, виданий Мелітопольським .МВ УМВС України в Запорізькій області 29.07.2000, відповідно до якого прізвище ім'я по-батькові позивача вказане - ОСОБА_1 (українською мовою);

- атестат про середню освіту НОМЕР_2 від 27.06.1972, виданий позивачу, відповідно до якого прізвище ім'я по-батькові позивача вказане - ОСОБА_1 (українською мовою);

- Дипломом НОМЕР_3 від 23.06.1975, виданий позивачу, відповідно до якого прізвище ім'я по-батькові позивача вказане - ОСОБА_1 (російською мовою);

- Свідоцтво про укладення шлюбу між позивачем та ОСОБА_3 НОМЕР_4 від 23.08.1975, відповідно до якого прізвище ім'я по-батькові позивача вказане ОСОБА_1 (російською мовою), а після шлюбу - ОСОБА_1 (російською мовою);

- Свідоцтво про народження дитини позивача ОСОБА_7 НОМЕР_5 від 21.04.1976, відповідно до якого прізвище ім'я по-батькові позивача зазначено - ОСОБА_1 (російською мовою);

- Свідоцтво про народження дитини позивача ОСОБА_8 НОМЕР_6 від 06.11.1980, відповідно до якого прізвище ім'я по-батькові позивача зазначено - ОСОБА_1 (російською мовою);

- Свідоцтво про народження дитини позивача ОСОБА_9 НОМЕР_7 від 22.06.1991, відповідно до якого прізвище ім'я по-батькові позивача зазначено - ОСОБА_1 (російською мовою).

З наданих у судовому засіданні пояснень позивача вбачається, що у втраченому Свідоцтві про народження позивача первинно було зазначено ім'я «ОСОБА_1» (російською мовою), проте зазначене ім'я було перекреслено, а замість нього вписане ім'я «ОСОБА_1» (російською мовою) та зроблено відмітку - «виправленому вірити». Зазначила, що вказане виправлення було завірено печаткою органу РАГС Станиці Луганська.

Крім того, допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3, що є чоловіком позивача, також підтвердив, що ім'я позивача «ОСОБА_1».

На підставі вищевикладеного, та враховуючи те, що згідно листа від 08.07.2015 відповідач не заперечує проти задоволення позову, суд визнає обґрунтованими заявлені позовні вимоги.

Суд також зазначає, що у разі виконання відповідачем рішення суду, щодо внесення змін до відповідного актового запису цивільного стану, вказане є підставою для отримання Свідоцтва про народження із зміненими відомостями.

За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Доданою до матеріалів справи квитанцією від 18.06.2015 №2210097 документально підтверджується факт сплати позивачем судового збору в сумі 73,08 грн.

Відтак, ця сума підлягає присудженню на користь позивача з Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області про зобов'язання внести зміни до актового запису - задовольнити.

Зобов'язати Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по місту Мелітополю реєстраційної служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції у Запорізькій області внести зміни до актового запису №119 від 18.07.1955, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області, про народження дитини ОСОБА_1, вказати ім'я дитини «ОСОБА_1».

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Р.В. Кисіль