м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
16 лютого 2009 р. Справа № 2а-1201/09/0870
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Стрельнікова Н.В., перевіривши матеріали адміністративного позову
за позовною заявою:ОСОБА_1
до:управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації, м. Вільнянськ
про:стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною
та вирішуючи питання про підсудність,
ОСОБА_1 звернулась до Вільнянського районного суду Запорізької області із позовом до управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації, в якому просить суд визнати противоправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації щодо нездійснення перерахунку невиплати у повному обсязі допомоги по догляду за дитиною, стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 3 492,41 грн. недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною..
Ухвалою Вільнянського районного суду Запорізької області від 12 січня 2009 року зазначений позов переданий для розгляду по суті до Запорізького окружного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
13 лютого 2009 року матеріали зазначеного адміністративного позову надійшли до Запорізького окружного адміністративного суду.
Але, 15 січня 2009 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України щодо предметної підсудності адміністративних справ місцевим загальним судам як адміністративним судам» від 25 грудня 2008 року № 808-VI (далі -Закон).
Частину першу статті 18 КАС України згідно Закону доповнено пунктом 3, відповідно до якого, усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно із п. 2 ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону адміністративні позови, подані до набрання чинності цим законом до відповідних окружних адміністративних судів в адміністративних справах, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 18 КАС України, і за якими провадження не відкрито, передаються цими судами до відповідних місцевих загальних судів як адміністративних судів.
У зв'язку з тим, що позовна заява ОСОБА_1 надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду, але провадження у справі не було відкрито то відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 18, ч. 2 ст. 19 КАС України ця справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, адміністративний позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною підлягає передачі до Вільнянського районного суду Запорізької області.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 5, 18, 19, п. 8, ч. 4 ст. 160 КАС України, ч. 2 «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про внесення змін до ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України щодо предметної підсудності адміністративних справ місцевим загальним судам як адміністративним судам»від 25 грудня 2008 року № 808-VI, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною передати за підсудністю до Вільнянського районного суду Запорізької області
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня постановлення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: (підпис)
Суддя: