Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
Іменем України
"09" липня 2015 р. Справа № 927/796/15
Позивач: товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхо-будівельне управління
№ 14, м. Чернігів, вул. Любецька, 35
Відповідач: управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради
м Чернігів, вул. Комсомольська, 19
Про: розірвання договору
Представники сторін, третіх особі:
позивача: Бучак Н.М., Герасько В.В.
відповідача: Жежко Т.О.
Заявлений позов про розірвання договору № 19 на виконання робіт по капітальному ремонту вулиці Шевченка м. Чернігова від 08.10.2014р., що укладений між управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Шляхо-будівельне управління № 14».
Позовні вимоги мотивовані тим, що через неотримання попередньої оплати позивач не розпочав роботи; у зв'язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, а саме істотною зміною курсу іноземної валюти, росту інфляційних процесів, які впливають на зростання вартості робіт, устаткування, обладнання і матеріалів, відсутності попередньої оплати позивач звернувся до відповідача з пропозицією щодо внесення змін та укладенні додаткової угоди до договору, зокрема в частині збільшення ціни договору, проте відповідач відмовив у внесенні змін до договору. Позивач також зазначає, що за цінами, закладеними в проектно-кошторисній документації, неможливо здійснити закупівлю матеріалів та виготовлення асфальтобетону. За твердженням позивача, він і під час надання пропозиції на конкурсні торги, і під час укладення договору не міг передбачити інфляційні процеси, які сталися в країні; при виконанні договору по розцінках, зазначених в проектно-кошторисній документації і договірній ціні, отримає збитки, що буде суттєвим порушенням співвідношення його майнових інтересів. Позивач звертає увагу, що із суті договору випливає, що ризик зміни обставин несе позивач.
Відповідач подав заперечення, вказує, що попередня оплата не проводилася у зв'язку з ненаданням рахунку, зміна ціни договору в бік збільшення, зміна ціни на динамічну суперечить нормам законодавства, договірна ціна є твердою, порядок її уточнення в договорі не визначений, а тому законних підстав для її збільшення відповідач не вбачає.
У судовому засіданні оголошувалася перерва.
Дослідивши матеріали, су
На підставі проведення конкурсних торгів 08.10.2014р. між управлінням житлово-комунального господарства (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Шляхо-будівельне управління № 14» (генпідрядник) укладений договір № 19 на виконання робіт по капітальному ремонту вул. Шевченка міста Чернігова.
За договором генпідрядник зобов'язався виконати роботи (капітальний ремонт вул. Шевченка в м. Чернігові) відповідно до проектної документації та пропозиції конкурсних торгів, а замовник - прийняти і оплати вказані роботи (п.п. 1.1., 1.2.). Ціна договору визначена в розмірі 10432930,8грн., у т.ч. ПДВ 1738821,8грн., яка може бути зменшена за згодою сторін (п.п. 3.1., 3.2.). Згідно з п. 3.3. зобов'язання за договором виникають за наявності та в межах бюджетних призначень на 2014рік. Розрахунки проводяться шляхом попередньої оплати, яка здійснюється на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2014р. № 117 у розмірі 30% від договірної ціни, що становить 3129879грн. до початку виконання робіт та подальшої поетапної оплати замовником виконаних робіт (4.1.). Початком виконання робіт визначено жовтень 2014р., закінчення - до 31 грудня 2014р. (п. 5.1.). Договір набирає чинності з дня підписання і діє до 31.12.2014р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за договором (п. 10.1.).
Додатковою угодою від 08.10.2014р. до договору № 19 від 08.10.2014р., зважаючи на затверджений на 2014рік обсяг фінансування робіт з капітального ремонту вул. Шевченка, сторони п. 3.1. виклали в редакції, згідно з якою ціна договору встановлюється в національній валюті України та становить 8558400грн., у т.ч. 1426400грн. ПДВ. Також додатковою угодою змінена редакція п. 4.1.: «Розрахунки проводяться шляхом попередньої оплати, яка здійснюється на підставі постанови Кабінету міністрів України від 23.04.2014 року № 117 у розмірі 30 % від договірної ціни, що становить 2 567 520,00 грн (два мільйони п'ятсот шістдесят сім тисяч п'ятсот двадцять грн. 00 коп.) до початку виконання робіт та подальшої поетапної оплати Замовником виконаних робіт.».
Відповідно до ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх; договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта; до договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з розпорядженням Чернігівської обласної державної адміністрації від 08.04.2014р. зі змінами, внесеними розпорядженням від 05.09.2014р. № 505, до переліку об'єктів будівництва, реконструкції та капітального ремонту вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах області, що фінансуються за рахунок коштів субвенції з державного бюджету районним та міським бюджетам включений капітальний ремонт вул. Шевченка в м. Чернігові на суму 8743400грн.
Рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 17.11.2014р. № 341 внесені зміни до рішення виконавчого комітету від 17.02.2014р. № 46 «Про затвердження річних титульних списків на 2014рік» зі змінами та доповненнями. До річного титульного списку (додаток 11) на будівництво, реконструкцію та ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг у місті Чернігові, що належать до комунальної власності, на 2014рік за рахунок субвенції з державного бюджету включено капітальний ремонт вул. Шевченка на суму 8743400грн.
Відповідачем попередня оплата не здійснена. При цьому слід зазначити, що ні постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2014р. № 117, ні договором не передбачена залежність попередньої оплати від виставлення генпідрядником рахунку. У судовому засіданні 30.06.2015р. представник відповідача пояснила, що платіжних доручень на виконання умов договору щодо попередньої оплати не було, відповідно в органи казначейської служби не подавалось.
Листом від 22.12.2014р. позивач просив продовжити термін дії договору до 31.12.2015р.
29.12.2014р. сторонами укладена додаткова угода № 2 до договору № 19 від 08.10.2014р., відповідно до якої початком виконання робіт є жовтень 2014р., закінчення - до 31.12.2015р. Пункт 10.1. викладений в іншій редакції, за якою договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31.12.2015р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором.
Листом від 19.05.2015р. генпідрядник звернувся до замовника з листом № 239, яким, зокрема зазначив, що через неотримання попередньої оплати за договором не розпочав виконання робіт. У листі вказано, що у зв'язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, а саме істотною зміною курсу іноземної валюти, росту інфляційних процесів, які впливають на зростання вартості робіт, устаткування, обладнання і матеріалів, генпідрядник звертається з пропозицією щодо розгляду питання про можливість внесення змін та укладення додаткової угоди, в якій визначити договірну ціну, на підставі якої визначається вартість робіт, динамічною та встановити відкритою і такою, що може уточнюватися протягом усього строку будівництва та збільшити ціну договору до 12876861,60грн., у т.ч ПДВ. У випадку відхилення зазначеної пропозиції щодо внесення змін до договору позивач пропонував укласти договір про дострокове розірвання договору у зв'язку з істотним зростанням після укладення договору вартості матеріалів, устаткування, енергоносіїв.
Листом від 21.05.2015р. № 674/1 замовник повідомив генпідрядника, що для збільшення ціни договорів та зміни її на динамічну не має законних підстав. Замовник просив продовжити виконання робіт згідно з умовами укладених договорів.
Згідно з ст. 40 ч. 5 п. 7 Закону України «Про здійснення державних закупівель» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (у тому числі за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції, зміни курсу іноземної валюти у разі встановлення у договорі про закупівлю порядку зміни ціни залежно від зміни такого курсу, зміни біржових котирувань, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю.
Проте договором про закупівлю не був передбачений порядок зміни ціни залежно від зміни курсу іноземної валюти.
Разом з тим, індекс інфляції у січні 2015 року становив 103,1% до попереднього місяця, у лютому 2015р. - 105,3%, у березні 2015р. - 110,8%, у квітні 2015р. - 114%, у травні 2015р. - 102,2%.
Згідно з висновком № 03-02/15 експерта ТОВ «Сіверексперт» за результатами проведення будівельно-технічного дослідження від 05.06.2015р. вартість робіт по капітальному ремонту вул. Шевченка в м. Чернігові згідно договору з управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради № 19 від 08.10.2014р. в цінах станом на 25.05.2015р. складає 13149505,76грн. Відповідач заперечень по обсягу робіт та вартості матеріалів, викладених у поданому позивачем висновку будівельно-технічного дослідження не надав.
З наданих матеріалів вбачається, що після укладення договору відбулося істотне зростання вартості матеріалу, чого відповідач не заперечив. Зокрема, згідно з локальним кошторисом робочого проекту з капітального ремонту вул. Шевченка в м. Чернігові станом на 16.06.2014р. вартість матеріалів, виробів та конструкцій по розділу 4 «Улаштування дорожнього одягу» становить 6315819грн., по розділу 5 «Ремонт покриття на з'їздах» - 568182грн., по розділу 6 «Ремонт тротуарів» - 86822грн., по розділу 7 «Дорожні знаки» - 18227грн., по розділу 8. «Розмітка» - 36958грн., разом прямі витрати по кошторису з вартості матеріалів, виробів та конструкцій - 7026008грн. За локальним кошторисом, який є додатком до висновку будівельно-технічного дослідження, станом на 25.05.2015р. вартість матеріалів, виробів та конструкцій по розділу 4 «Улаштування дорожнього одягу» становить 8656364,22грн., по розділу 5 «Ремонт покриття на з'їздах» - 770635,96грн., по розділу 6 «Ремонт тротуарів» - 114344,71грн., по розділу 7 «Дорожні знаки» - 31620,14грн., по розділу 8. «Розмітка» - 37325,76грн., разом прямі витрати по кошторису з вартості матеріалів, виробів та конструкцій - 9610200,79грн.
Відповідно до ст. 879 ч. 1 ЦК України матеріально-технічне забезпечення будівництва покладається на підрядника, якщо інше не встановлено договором будівельного підряду. Іншого договором не встановлено.
Згідно з ч. 5 ст. 844 ЦК України у разі істотного зростання після укладення договору вартості матеріалу, устаткування, які мали бути надані підрядником, а також вартості послуг, що надавалися йому іншими особами, підрядник має право вимагати збільшення кошторису. У разі відмови замовника від збільшення кошторису підрядник має право вимагати розірвання договору.
При цьому слід зазначити, що ч. 5ст. 844 ЦК України у відносинах підряду є спеціальною по відношенню до ст. 652 ЦК України.
За таких обставин позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Враховуючи викладене, а також керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовні вимоги задовольнити.
Розірвати договір № 19 на виконання робіт по капітальному ремонту вулиці Шевченка м. Чернігова від 08.10.2014р., що укладений між управлінням житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Шляхо-будівельне управління № 14».
Стягнути з управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради (м. Чернігів, вул. Комсомольська, 19, код 03366374) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Шляхо-будівельне управління № 14» (м. Чернігів, вул. Любецька, 35, код 30731879) 1218 грн. судових витрат.
Повне рішення виготовлене 13.07.2015р.
Суддя С. І. Михайлюк
.