Справа № 22ц-8887/10* Головуючий у 1-й інстанції Горулько О.М. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1
21 серпня 2010 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого - судді Прядкіної О.В.
Суддів Дряниці Ю.В. , Гасія Ю.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною cкаргою управління пенсійного фонду України в Решетилівському районіна постанову Решетилівського районного суду Полтавської області від 15 лютого 2010р.
по справі за позовом ОСОБА_2 до управління пенсійного фонду України в Решетилівському районі про перерахунок та виплату додаткової пенсії як інваліду 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи
судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду, -
Постановою Решетилівського районного суду Полтавської області від 15 лютого 2010р. позов ОСОБА_2 задоволено.
Визнана протиправною відмову управління пенсійного фонду України в Решетилівському районі у перерахуванні та виплаті з 22 травня 2008р. позивачці ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю.
Зобов»язано управління пенсійного фонду України в Решетилівському районі із врахуванням проведених виплат здійснити за період з 22 травня 2008р. перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_2 у розмірі 50 процентів мінімальних пенсій за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Рішення суду оскаржило управління пенсійного фонду України в Решетилівському районі, яке в апеляційній скарзі просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення місцевим судом норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги з таких підстав :
Судом першої інстанцій встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесена до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом 3 групи від захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У статті 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
-2-
Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи - у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Розрахунок пенсій позивачу ОСОБА_3 ПФУ провело виходячи з розміру 19,91 грн., установленого чинною на той час постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, правомірно послався на те, що при розрахунку додаткової пенсій, передбаченої ст.50 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Рішенням Конституційного суду України від № 10-рп від 22.05.08 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Тобто після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення Закону України № 796-ХІІ, які діяли до прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
Водночас суми, з яких здійснювався розрахунок виплат позивачу, передбачених Законом № 796-XII, визначалися згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначеними постановами, всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ (який встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати) установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі.
-3-
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, правильним є висновок суду, що виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору підлягають застосуванню норми статті 50 Закону № 796-ХІІ .
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст.300,304-1,307,308,315 ЦПК України, колегія суддів,-
Апеляційну cкаргу управління пенсійного фонду України в Решетилівському районі відхилити.
Постанову Решетилівського районного суду Полтавської області від 15 лютого 2010р. залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду є остаточною та оскарженню не підлягає.