ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 19/81
м. Київ
13.08.2009 р. 15:39 № 2а-6162/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Віятик Н.В. вирішив адміністративну справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві
до Відкритого акціонерного товариства "Поліграфкнига" Корпоративне підприємство ДАК "Укрвидавполіграфія"
про стягнення економічних санкцій у розмірі 1363,38грн.
За участю представників сторін
позивача: Петькун І.А. (довіреність від 17.11.2008р. №152-07/6-1690)
відповідача: не прибув повторно
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 13.08.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач - Держана інспекція з контролю за цінами в м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача -Відкритого акціонерного товариства «Поліграфкнига»Корпоративного підприємства ДАК «Укрвидавполігарфія»(далі ВАТ «Поліграфкнига») про стягнення економічних санкцій у розмірі 1 363,38 грн. та зобов'язання виконати припис.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що на балансі відповідача знаходиться котельня, яка виробляє теплову енергію для опалення приміщень та підігріву води. При перевірці встановлено, що відповідач в період з квітня 2008 р. по березень 2009р. при розрахунках із орендарями за спожиту теплову енергію застосовувало вільний тариф у розмірі від 205,97 грн. до 234,53 грн. за 1 Гкал з ПДВ при запровадженні державного регулювання тарифу на теплову енергію у розмірі 205,94 грн. Гкал з ПДВ., чим порушив Розпорядження КМДА №86 від 31.01.2007р. За виявлене порушення, на підставі ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»Держінспекцією цін в м. Києві прийняте рішення №27 від 15.04.2009р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»на загальну суму 1368,38 грн. та винесено припис №32 від 15.04.2009р. про виконання законних вимог щодо усунення порушення державної дисципліни.
Відповідач в судове засідання 28.07.2009р. не прибув, представника не направив, заперечення на позов не надав, хоча був повідомлений про розгляд справи.
До судового засідання 13.08.2009р. відповідач повторно не з'явився, тому справа, відповідно до ст. 128 КАС України, вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Правовою базою державної цінової політики є на сьогодні Закон України "Про ціни та ціноутворення від 03.12.1990р. № 507-ХІІ (далі - Закон №507). Статтею 6 цього Закону №507 передбачено, що, крім вільних цін і тарифів, у народному господарстві застосовуються також державні фіксовані та регульовані ціни. При цьому окремо застережено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів та послуг, за винятком тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів (ст. 7 Закону № 507). Таке державне регулювання здійснюється шляхом установлення:
-державних фіксованих цін (тарифів);
-граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до ст. 9 Закону № 507 державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, що справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, котрі мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Статтею 13 Закону № 507 передбачено, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні та застосуванні державних фіксованих і регульованих цін і тарифів. При цьому контролюються правомірність їх застосування і дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за дотриманням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 3 Положення про Державну інспекцію по контролю за цінами, затвердженої Постановою Кабінетом Міністрів України № 1819 «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(далі -Положення №1819) головним органом, уповноваженим контролювати встановлення і застосування державних фіксованих і регульованих цін і тарифів, є Державна інспекція з контролю за цінами (далі -Держцінінспекція), що діє у складі Міністерства економіки та перебуває в його підпорядкуванні
Кабінет Міністрів Положенням № 1819 від 13.12.2000р. «Про питання Державної інспекції по контролю за цінами»(п. 5) чітко окреслив права, які має Держцінінспекція:
1) проводити на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних із формуванням, установленням і застосуванням цін і тарифів;
2) одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, підприємств, установ та організацій матеріали та інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;
3) обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ та організацій, що використовуються для виготовлення, зберігання та реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг;
4) у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, установлення і застосування цін і тарифів;
5) приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум усієї необґрунтовано отриманої підприємством, установою, організацією виручки в результаті порушення державної дисципліни цін і штрафу у двократному її розмірі, а також звертатися з позовами до судів про стягнення зазначених сум у разі невиконання рішень державних інспекцій з контролю за цінами;
6) згідно з вимогами законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, установлення та застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами;
7) залучати фахівців органів виконавчої влади, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;
8) скасовувати рішення своїх територіальних органів, а також винесені ними постанови про накладення адміністративних стягнень.
Так, як свідчать матеріали справи, Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві проведено планову перевірку з питань дотримання державної дисципліни цін на житлово-комунальні послуги ВАТ «Поліграфкнига» за період квітень 2008 року -березень 2009 року.
За результатами перевірки був складений Акт №069 від 09.04.2009р.
ВАТ «Поліграфкнига»Корпоративного підприємства ДАК «Укрвидавполіграфія»здійснює свою діяльність на підставі статуту, є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та взято на облік платника податків в ДПІ у Шевченківському районі м. Києва 05.06.1997р.
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»повноваження на встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги надані органам місцевого самоврядування - тобто в м. Києві Київській міській державній адміністрації.
Розпорядженням КМДА від 31.01.2007 р. №86 "Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетним установам і організаціям, іншим споживачам" з 01.02.2007р. встановлені тарифи на теплову енергію виробництва теплопостачальних підприємств незалежно від форм власності, розташованих на території м. Києва за 1 Гкал: - інші споживачі -171,62 грн. без ПДВ (205,94 Гкал з ПДВ)
- бюджетні установи -171,62 грн. без ПДВ (205,94 Гкал. з ПДВ)
Згідно акту перевірки, ВАТ «Поліграф книга»надає послуги з постачання теплової енергії згідно договорів про відшкодування витрат.
Кількість спожитої теплової енергії по показникам лічильників теплової енергії (там де вони встановлені), в інших випадках кількість спожитої теплової енергії визначається розрахунковим методом.
За спожиту теплову енергію орендарі здійснюють оплату ВАТ “Поліграфкнига»на підставі встановлених до оплати рахунків-фактур.
Вибірковою перевіркою наданих первісних документів бухгалтерського обліку встановлено, що ВАТ «Поліграфкнига»в період з квітня 2008 року по березень 2009 р. в порушення вимог Розпорядження КМДА від 31.01.2007р. №86 при розрахунках із орендарями за спожиту теплову енергію застосувало вільний тариф у розмірі від 205,97 грн. до 234,53 грн. за 1 Гкал з ПДВ при запровадженні державного регулювання тарифу на теплову енергію у розмірі 205,94 грн./Гкал з ПДВ.
Завищення тарифу на постачання теплової енергії «Поліграфкнига»становило від 0,03 грн./Гкал з ПДВ до 28,59 грн./Гкал з ПДВ.
Таким чином, ВАТ «Поліграфкнига»за рахунок застосування вільних тарифів на послуги з теплопостачання за умови запровадження для них режиму державного регулювання необґрунтовано нараховано виручку за період з квітня 2008 року по березень 2009 року у розмірі 517,87 грн. з ПДВ. З урахуванням оплати сума необґрунтовано отриманої виручки за період з квітня 2008 року по березень 2009 року склала 454,46 грн. з ПДВ.
За порушення суб'єктами господарювання дисципліни цін основну відповідальність передбачено статтею 14 Закону № 507. Ту ж норму продубльовано і в Положенні № 1819, а також в Інструкції № 298/519, а саме: уся необґрунтовано отримана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню та зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки.
Вичерпний перелік порушень порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, наведено в п. 1.4 Інструкції № 298/519. Такими порушеннями, зокрема, є:
-нарахування не передбачених законодавством націнок до регульованих цін і тарифів;
-застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання;
-застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує гранично встановлений відповідно до законодавства;
-застосування цін (тарифів) із порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни;
-завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються до структури регульованої ціни, або їх невключення до структури регульованої ціни;
-включення до структури регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені норми;
-включення до вартості продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт);
-застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір;
-застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), не передбачених певними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг;
-застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
За матеріалами перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві, на підставі ст. 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення", винесено Рішення №27 від 15.04.2009р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме, вирішено:
- вилучити у ВАТ «Поліграфкнига»корпоративне підприємство ДАК «Укрвидавполіграфія»в доход державного бюджету суму необґрунтовано одержавної виручки в розмірі 454,46 грн.
- в доход державного бюджету суму штрафу у розмірі 908,92 грн.
Дане рішення було направлено для виконання в 10-денний термін ВАТ «Поліграфкнига». Відповідач самостійно дані санкції на суму 1 368,38 грн. не сплатив, тому позивач змушений був звернутися до суду з позовом про примусове стягнення сум заборгованості.
Згідно статті 14 Закону України "Про ціни та ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
На підставі п. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05.04.2007р. №877, п. 4 Положення №1819 та п. 3.5 Інструкції №298/519, Державною інспекцією з контролю за цінами в м. Києві винесено Припис №32 від 15.04.2009р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
Зокрема, Припис містить вимогу щодо усунення у місячний термін порушення державної дисципліни цін в частині застосування тарифів на комунальні послуги шляхом приведення їх у відповідність до вимог розпорядження Київської міської державної адміністрації від 31.01.2007р. №86 «Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетний установам і організаціям, іншим споживачам»та проведення перерахунків зі споживачами на суму 63,41 грн.
Позивач, в пункті 4 позовних вимог просить зобов'язати відповідача виконати вимоги припису №32 від 15.04.2009р. про виконання законних вимог порушень державної дисципліни цін.
Проте, як встановлено судом, в ході судового розгляду справи так і в позовній заяві позивачем не було наведено жодних правових обґрунтувань та не наведено доказів щодо правомірності заявлених в пункті 4 позовних вимог.
Крім того, Розпорядження Київської міської державної адміністрації від 31.01.2007р. №86 «Про затвердження тарифів на теплову енергію та встановлення, погодження тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для відпуску бюджетний установам і організаціям, іншим споживачам»втратило чинність з 01.06.2009р. (згідно з розпорядженням КМДА від 29.04.2009р. №519)
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які свідчать про часткову обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити частково, шляхом задоволення позовних вимог про стягнення економічних санкцій в сумі 1 363,38 грн., оскільки у позивача наявні докази існування заборгованості у відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позивач довів правомірність застосованих економічних санкцій, але не надав обґрунтування, щодо необхідності зобов'язання судом відповідача виконати вимоги припису №32 від 15.04.2009р. про виконання законних вимог порушень державної дисципліни цін. За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Поліграфкнига»Корпоративного підприємства ДАК «Укрвидавполіграфія»в доход державного бюджету (р/рах. №31117106700011, код 21081100, одержувач УДК в Шевченківському районі м. Києва, код 26077968, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019) суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 454,46 грн. (чотириста п'ятдесят чотири грн. 46 коп.).
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Поліграфкнига»Корпоративного підприємства ДАК «Укрвидавполіграфія»в доход державного бюджету (р/рах. №31117106700011, код 21081100, одержувач УДК в Шевченківському районі м. Києва, код 26077968, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019) суму штрафу у розмірі 908,92 грн. (дев'ятсот вісім грн. 92 коп.).
4. В іншій частині позову відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Григорович П.О.