26 травня 2010 року 13:41 Справа № 2а-1971/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Татаринова Д.В.
при секретарі Сандига В.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя, м. Запоріжжя
до: ОСОБА_1, м Запоріжжя
про: зобов'язання подання декларації про доходи, -
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2, діє на підставі довіреності №1 від 11.01.2010;
від відповідача: не прибув,-
06 квітня 2010 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до ОСОБА_1, в якому позивач просить суд зобов'язати відповідача подати до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя декларацію про отримані у 2008 році доходи не за місцем роботи.
В позовній заяві ДПІ в Шевченківському районі м. Запоріжжя зазначає, що на підставі одержаних відомостей Запорізького МРЕУ-1 було встановлено, що відповідач, фізична особа ОСОБА_1, індифікаційний номер - 183212788, 06.06.2008 продала транспортний засіб, а саме автомобіль марки ВАЗ 21103. Зазначений автомобіль перереєстровано на покупця ОСОБА_3. Згідно договору купівлі-продажу зазначеного автомобіля, оформленого на Товарній Біржі «Славута» в м. Запоріжжя, автомобіль ВАЗ 21103 ОСОБА_1 продала ОСОБА_3 за договірною ціною, при цьому сума договору на вказана, а у зв'язку з цим податок з доходів фізичних осіб не сплачено.
Згідно звіту про незалежну експертну оцінку автомобіля ВАЗ 21103 ринкова вартість автомобіля ВАЗ 21103 складає 26 657,54 грн.
Автомобіль марки ВАЗ 21103 був проданий без сплати (перерахування) суми державного мита до бюджету або суми сплати нотаріусу за нотаріальне посвідчення відповідно договору до такого посвідчення.
У терміни встановлені законом ОСОБА_1 річну декларацію про доходи у надано не було та не задекларовано доход, отриманий від реалізації рухомого майна у 2008р.
Таким чином відповідач порушив встановлений ст. 67 Конституції України та Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» обов'язок подання податкової декларації про отримані доходи за минулий рік. У зв'язку з чим позивач вимушений був звернутись до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві. Просить суд позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'являвся двічі, про причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав. Відповідач про дату та час розгляду справи судом повідомлявся належним чином, за адресою яка підтверджується довідкою адресного довідкового бюро УМВС України в Запорізькій області.
Оцінивши представлені докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІІ від 04 грудня 1990 року Державна податкова адміністрація є центральним органом виконавчої влади, а ст. 2 цього Закону встановлено, що завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
З огляду на викладене, органи державної податкової служби законодавцем віднесено до суб'єктів владних повноважень, а предметом даного спору є публічні правовідносини.
Таким чином спір, що виник між сторонами є публічно-правовим.
Згідно з п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
В ході розгляду справи судом встановлено відсутність у позивача, передбачених законом повноважень на звернення до адміністративного суду з позовом про зобов'язання фізичної особи подати декларацію про доходи.
Відповідно до п.1 ч.1, ч.2 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та роз'яснює позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За правилами ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Оскільки даний публічно-правовий спір не підлягає розгляду в порядку цивільного, господарського чи кримінального судочинства, у суду не має підстав для закриття провадження у даній справі, оскільки в такому випадку буде порушено конституційне право позивача на судовий захист.
Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача, суд виходить з наступного.
Позивач зазначив, що його звернення до суду обумовлено виконанням покладеної на нього функції контролю за своєчасністю подання платниками податків податкових декларацій та правильністю, своєчасністю сплати податків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п.1.1 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 термін «платники податків» у цьому Законі вжито у такому значенні - це юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно з п.п. «а»п.п.4.2.2 п.4.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Відповідно до п.п.4.3.1 п.4.3 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 якщо контролюючий орган не може самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків згідно з підпунктом «а» підпункту 4.2.2 статті 4 цього Закону у зв'язку з невстановленням фактичного місцезнаходження підприємства чи його відокремлених підрозділів, місцезнаходження фізичної особи або ухиленням платника податків чи його посадових осіб від надання відомостей, передбачених законодавством, а також якщо неможливо визначити суму податкових зобов'язань у зв'язку з неведенням платником податків податкового обліку або відсутністю визначених законодавством первинних документів, сума податкових зобов'язань платника податків може бути визначена за непрямим методом.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Із зазначених положень Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 вбачається, що платника податків не може бути примушено подати податкову декларацію, а на позивача покладено обов'язок, в разі неподання податкової декларації, самостійно визначати суму податкового зобов'язання у способи, передбачені цим Законом.
Крім цього, ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку.
Згідно зі ст.2342 цього Кодексу органи державної податкової служби України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з ухиленням від подання декларації про доходи (стаття 1641 КУпАП).
Статтею 255 КАС України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили є обов'язковою і підлягає виконанню на всій території України.
Отже, зміст права на судовий захист передбачає не лише ухвалення правосудного судового рішення, яким суд надає захист порушеним правам, свободам чи інтересам особи, а й реальне виконання цього рішення.
Проаналізувавши зазначені норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позивачем був обраний невірний спосіб захисту його прав та інтересів держави, оскільки у спірних відносинах їх належить захищати в порядку та у спосіб, встановленими Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 та Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Крім того, відповідно до підпункту «а» п.п. 18.1. ст. 18 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» річна декларація про майновий стан і доходи (податкова декларація) подається платником податку, який зобов'язаний подавати таку декларацію згідно з нормами цього Закону або інших законів.
Випадки, коли, громадяни зобов'язані подати таку декларацію передбачені п.п. 8.1.3, п.п. 8.2.1 ст. 8; п.п. 9.7.3, п.п. 9.9.1 ст. 9; п. 13.4 ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Позивачем в позовній заяві як підставу для подання декларації вказано на п.п. 8.1.3 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», яка передбачає, що якщо згідно з нормами цього Закону окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, то платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
Однак, в позовній заяві позивачем не зазначено, внаслідок чого отриманий відповідачем дохід та відповідно на підставі якої норми закону зобов'язання нарахувати, сплатити податок та подати декларацію про такий доход покладено на відповідача. До того ж, позивачем не доведено, що відповідач взагалі отримав такий дохід у 2008 році.
Керуючись ст.ст. 94, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені адміністративного позову Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про зобов'язання подання декларації про доходи - відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 31 травня 2010 року.
Суддя /підпис/ ОСОБА_4