Постанова від 21.06.2010 по справі 2а-3023/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2010 року Справа № 2а-3023/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Татаринова Д.В.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1, м. Запоріжжя

до: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя, м. Запоріжжя

про: зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28.05.2010 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя, в якому позивач просить суд зобов'язати відповідача зберегти за ним раніше встановлену форму обліку платників податків та здійснювати в подальшому її облік, як платника податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номеру (за прізвищем, іменем та по батькові); зобов'язати відповідача виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про ідентифікаційний номер ОСОБА_1 та загальні відомості про нього; зобов'язати відповідача проставити у паспорті ОСОБА_1 відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою відповідача.

Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Запоріжжя своїм листом відмовила позивачу у задоволенні його вимог, посилаючись на дію Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженого спільним наказом ДПА України та Міністерства внутрішніх справ України № 602/1226 від 19.10.2004, який набрав чинності з 01.11.2004. Позивач вважає, що своїми діями відповідач порушив його право на раніше встановлену форму обліку без застосування ідентифікаційного номеру, передбаченого ст. 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», право не бути включеною до Державного реєстру, та право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру. Позивач не відмовляється сплачувати податки і обов'язкові платежі, а тільки хоче робити це без застосування ідентифікаційного номеру, бо це порушує його права та суперечить його релігійним принципам, у зв'язку з чим, просить суд задовольнити його позовні вимоги.

Позивач до судового засідання не з'явився. До суду надійшло клопотання від представника позивача ОСОБА_2 (вх. № 14833 від 21 червня 2010 року), в якому просить суд розглянути справу без його участі, в порядку письмового провадження.

Представник відповідача до суду не з'явився. Від представника відповідача ОСОБА_3 до суду надійшло клопотання (вх. № 14856 від 21 червня 2010 року), відповідно до якого відповідач просить розглянути справу за відсутністю відповідача. Також до заяви представника відповідача додане заперечення на адміністративний позов за № 7581/10/10-010 від 21.06.2010р.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Суд визнав за доцільне вирішити справу в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами, за відсутності в судовому засіданні представників позивача та відповідача.

Розглянувши та дослідивши матеріли справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культури і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Функції по контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та інших обов'язкових платежів, а також обліку платників податків - фізичних осіб, покладено на державні податкові органи.

Автоматизованим банком даних, створеним для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до бюджетів та внески до державних цільових фондів у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами України, є Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів.

21.09.2009 ОСОБА_1 звернувся до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя із заявою, в якій просив поставити в його паспорті відмітку про наявність у нього права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою, зберегти за ним раніше встановлену форму обліку платника податків та інших обов'язкових платежів без застосування ідентифікаційного номеру, виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про його ідентифікаційний номер та загальні відомості про нього, а також знищити облікову картку з його особистими даними, що була заповнена та на підставі якої були внесені дані про нього до Державного реєстру та присвоєний йому ідентифікаційний номер.

02.10.2009 Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Запоріжжя своїм листом № 16549/10/29-117 відмовила позивачу у задоволенні його вищеперелічених вимог, посилаючись на дію Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затверджений спільним наказом ДПА України і МВС України №602/1226 від 19.10.2004, який був прийнятий з метою виконання положень Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів» №320 від 22.12.1994.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» № 320/94-ВР від 22.12.1994 (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» № 1003-ХIVвід 16.07.1999), для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

У пункті 1.1 Порядку, визначено процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номеру та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби у формі відповідної заяви (форма № В2).

На підставі розділу 3 Порядку, після отримання державною податковою службою заповненої заяви з додатками, надає заявнику довідку за формою № В3, або відмовляє в наданні такої довідки із зазначенням причин відмови.

Відповідно до розділу 4 Порядку, фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номеру, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою № В3 та паспорт громадянина України. Посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації, щодо внесення відмітки до його паспорта, розглядає довідку за формою № В3 щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту і в разі відсутності невідповідностей вносить на 7-9 сторінки паспорту відмутку, зміст і форму якої наведено у додатку 4 Порядку.

Таким чином, законодавством визначено державний орган, який наділений повноваженнями вносити таку відмітку до паспорта особи, - це орган внутрішніх справ за місцем реєстрації останньої.

Після отримання в органі внутрішніх справ відмітки про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера і передачі до органу державної податкової служби «Повідомлення органу внутрішніх справ про заміну паспортів і перенесення відміток та передачу відривних корінців до довідок за формою № В3 тих осіб, до паспортів яких було внесено відмітку вперше», облік доходів платників податків у органах державної податкової служби здійснюється за серією та номером паспорта, з використанням інформації про прізвище, ім'я та по батькові. Зазначені реєстраційні дані про громадян до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів не вносяться, відповідно ідентифікаційний номер не присвоюється.

Отже, позивач не здійснив жодної із зазначених дій, передбачених Порядком, тобто не дотримався визначеного законодавством порядку відмови від ідентифікаційного номера та виключення його з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, та не має наміру це зробити в подальшому.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, ст.ст. 1, 5, 8 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» №320 від 22.12.1994, ст.ст. 19, 35,67 Конституції України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя /підпис/ ОСОБА_4