Ухвала від 09.07.2015 по справі 808/3663/15

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

09 липня 2015 року Справа № 808/3663/15 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренко М.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до в.о. директора Департаменту охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду (далі іменується - суд) надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до в.о. директора Департаменту охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації ОСОБА_2 (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд:

1. визнати, що внаслідок протиправних дій (бездіяльності) відповідача створились перешкоди позивачеві для спадкування;

2. зобов'язати відповідача сприяти невідкладному перекриттю водопостачання в квартиру АДРЕСА_1, квартиронаймачем якої є громадянка ОСОБА_3;

3. зобов'язати відповідача здійснити заходи реагування медичного характеру до громадянки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка страждає на психічні розлади, і проживає за адресою: 69035, АДРЕСА_2;

4. стягнути з Департаменту охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ №02012869) на користь ОСОБА_4 (паспорт серія СЮ 103623, виданий Ленінським РВ УМВС України в Запорізькій області 04.09.2009 р., ІН 186690018) одноразово суму 250000 (двісті п'ятдесят тисяч) грн. 00 коп., як відшкодування моральної шкоди.

За результатами перевірки матеріалів адміністративного позову в порядку статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі іменується - КАС України), суд встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 105, 106 КАС України.

Згідно з пунктом 4 частини першої 106 КАС України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Відповідно до вимог підпунктів 3 та 4 частини першої статті 106 КАС України, у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як визначено статтею 3 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

В позовній заяві позивач зазначає відповідача: Департамент охорони здоров'я Запорізької обласної адміністрації та нижче вказує: в.о. директора ОСОБА_2. Таким чином, вбачається неможливим встановити відповідача у справі, чи це суб'єкт владних повноважень - Департамент охорони здоров'я Запорізької обласної адміністрації, чи це посадова особа суб'єкта владних повноважень - в.о. директора Департаменту охорони здоров'я Запорізької обласної адміністрації ОСОБА_2. Відтак, позивачу необхідно подати уточнений адміністративний позов із зазначенням належного відповідача у справі, а у разі подання адміністративного позову до декількох відповідачів, зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Відповідно до частин першої та другої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

За приписами статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.

Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи: що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства; про накладення адміністративних стягнень; щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.

Згідно з частиною четвертою статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.

Вимоги щодо встановлення факту юридичного значення розглядаються місцевими судами в порядку окремого провадження у відповідності до вимог пункту 5 частини другої статті 234 Цивільного процесуального кодексу України, якою передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

З огляду на викладене, вбачається, що перша та друга вимоги позивача суперечать приписам частини четвертої статті 105 КАС України, оскільки встановлення будь-яких фактів та зобов'язання сприяти вчиненню дій не належить до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.

Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надіслання на адресу суду з урахуванням вимог пункту 4 Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів (затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12 грудня 2007 року № 1149) та фактичного отримання судом до встановленої дати належним чином оформленої позовної заяви у відповідності до вимог статей 105, 106 КАС України із зазначенням належного відповідача у справі, а у разі подання адміністративного позову до декількох відповідачів, зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів та уточнення позовних вимог з урахуванням приписів частини четвертої статті 105 КАС України.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до в.о. директора Департаменту охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди - залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної зави до 10 серпня 2015 року .

Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надіслання на адресу суду з урахуванням вимог пункту 4 Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів (затверджених Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 12 грудня 2007 року № 1149) та фактичного отримання судом до встановленої дати належним чином оформленої позовної заяви у відповідності до вимог статей 105, 106 КАС України із зазначенням належного відповідача у справі, а у разі подання адміністративного позову до декількох відповідачів, зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів та уточнення позовних вимог з урахуванням приписів частини четвертої статті 105 КАС України.

Роз'яснити ОСОБА_1, що згідно з пунктом 1 частини третьої статті 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Копію даної ухвали надіслати ОСОБА_1.

Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.С. Лазаренко